‘Türkiye’ye Giriş Formu’ nasıl doldurulur?

Türkiye’ye yurt dışından girecek olan Türk vatandaşları ve yabancılar tarafından doldurulması gereken ‘Türkiye’ye Giriş Formu’ ile ilgili bilmeniz gereken tüm bilgileri bu rehberde topladık.

Form çevrimiçi ortama taşınmadan önce ülkeye girişlerde sadece pasaport kontrol noktasında dolduruluyordu. Artık çevrimiçi de doldurulabilen ‘Türkiye’ye Giriş Formu’ ile havalimanlarında bekleme devri de sona eriyor.

‘Türkiye’ye Giriş Formu’ web sitesi

Forma erişmek için formun doldurulduğu web sitesine girmeniz gerekiyor. ‘Türkiye’ye Giriş Formu’ web sitesi, Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu https://register.health.gov.tr/ adresidir.

Siteye giriş yaptıktan sonra site dilini kendi dilinizle değiştirebilirsiniz. Aşağıda gösterildiği gibi dil ayarını Türkçe veya sunulan diğer dillerle değiştirebilirsiniz.

turkiye giris formu dil ayari

‘Türkiye’ye Giriş Formu’ nasıl doldurulur?

Formu doldurmak için sizden talep edilen bilgileri forma girin. Bunun için bilgisayarınızın fare ve klavyesini kullanabilirsiniz. Form çevrimiçi dolduruluyor, yani PC’ye bir word belgesi indirmeniz gerekmiyor.

turkiye giris formu

Formun seyahat öncesi son 72 saat içinde doldurulması gerek. Formu doldurduktan sonra pasaportunuza kayıtlı bir HES kodu oluşturuluyor. Formu doldururken doğru bilgiler vermeniz önemlidir. Yanlış bilgilerde cezai yaptırım uygulanabilir. Uygulama, transit seyahat eden yolcuları kapsamıyor.

Form ile oluşturulan HES kodu sayesinde seyahatiniz boyunca temaslı kaydınız tutulur. Kodu aynı zamanda HES kodu ile girilmesi gereken yerlerde kullanabilirsiniz.