Tüm Apple Watch simgelerinin anlamları

Apple Watch’ınızın kadranının üst kısmına bakarsanız, burada, ünlü kırmızı nokta da dahil olmak üzere en az bir simge görürsünüz. Bununla birlikte, Apple Watch’ın kadranda görüntülediği bir dizi simge varken, Kontrol Merkezi gibi yerlerde çok daha fazlası var. Dolayısıyla, Apple Watch’ı ilk kullanmaya başladığım zamanki gibi ikonlar hakkında kafanız karıştıysa, işte tüm Apple Watch simge anlamları için kesin kılavuzunuz.

Bu simgeler, Apple Watch için en son yazılım olan watchOS 7’de bulunabilir. Apple, bu yıl Haziran ayında watchOS 8’i piyasaya sürecek ve bu noktada daha fazla simge eklenebilir veya bazı simgeler de silinebilir. Durum öyle olduğunda biz de bu makalemizi güncelleyeceğiz. Bu makalede, watchOS 7’de bulabileceğiniz tüm Apple Watch simgelerinin anlamlarını tartıştık.

Apple Watch Durum Simgeleri

Kırmızı Nokta Simgesi

apple watch kirmizi nokta

Bu simge, Apple Watch’ınızda okunmamış bildirimler olduğunu gösterir. Bunları görüntülemek üzere Bildirim Merkezine erişmek için yukarıdan aşağı kaydırın. Bir uygulamanın içinden ekranın üst kenarına basılı tutabilir ve ardından Bildirim Merkezi’ne gitmek için aşağı kaydırabilirsiniz.

Şarj Simgesi

apple watch sarj

Apple Watch’taki yeşil yanıp sönen simge, Apple Watch’ın şu anda şarj olduğunu gösterir.

Düşük Pil Simgesi

apple watch dusuk pil

Saatinizde kırmızı yanıp sönen bir simge görüyorsanız bu, Apple Watch pilinin zayıf olduğu anlamına gelir. Pili şarj etmek için saatinizi birlikte verilen şarj yuvasına yerleştirin.

Kilit Simgesi

apple watch kilit

Apple Watch’ınız bir parolayla kilitlendiğinde kilit simgesi görünür. Bu, saatinizi bileğinizden çıkardığınızda otomatik olarak gerçekleşir. Ancak bilek algılamayı devre dışı bıraktıysanız Apple Watch’ınızı Kontrol Merkezi’nden kilitleyebilirsiniz. Kilidi açmak için, belirlediğiniz şifreyi girmeniz gerekecektir.

Su Kilidi Simgesi

apple watch su kilidi

Bu simge yalnızca Apple Watch Series 2 ve sonraki sürümlerde görünür. Kontrol Merkezi’nden Su Kilidi modu açıldığında görünür. Bu modda Apple Watch, yanlışlıkla dokunmaların suya maruz kalmasını önlemek için dokunuşlara yanıt vermez.

Saatinizin kilidini bu moddan çıkarmak için, bir dizi bip sesi duyana kadar Digital Crown’u döndürün. Bu ses aynı zamanda Apple Watch’ın hoparlörlerindeki suyun temizlenmesine de yardımcı olur.

Rahatsız Etme Simgesi

apple watch rahatsiz etme

Rahatsız Etme özelliği açıldığında ay simgesi görünür. Bu simgeyi gördüğünüzde, aramaların ve uyarıların ses çıkarmayacağı veya ekranı aydınlatmayacağı anlamına gelir. Ancak Apple Watch, alarmlarınızı çalmaya devam edecektir.

Uçak Modu Simgesi

apple watch ucak modu

Bu simge, Apple Watch’ta Uçak Modu etkinleştirildiğinde görünür. Saatin kablosuz özelliklerine erişiminiz olmayacak, ancak kablosuz olmayan işlevler kullanılmaya devam edecektir.

Sinema Modu Simgesi

apple watch sinema modu

Bu simgeler, Tiyatro Modunun etkinleştirildiğini gösterir. Bu modda, bildirim aldığınızda Apple Watch ekranı aydınlanmaz ve Her Zaman Açık Ekran kapatılır. Modun dikkat dağıtmamak için sinema salonlarında kullanılması amaçlanmıştır, ancak saatiniz bileğinizde uyuyorsanız oldukça yararlı olduğunu gördüm.

Antrenman Simgesi

apple watch antrenman

Bu simge, devam eden bir antrenmanınız olduğunda görünür. Antrenmanı duraklatmak / bitirmek için antrenman izleme ekranına gitmek için bu simgeye dokunabilirsiniz.

Hücresel Ağ Simgesi Yok

apple watch hucresel yok

Bu simge, Apple Watch’unuzun (GPS + Hücresel) hücresel ağ ile bağlantısını kaybetmişse görünür.

iPhone Bağlantısı Kesildi Simgesi

apple watch baglanti var

Bu simge, Apple Watch’ın eşlendiği iPhone ile bağlantısı kesilmişse görünür. Cihazları birbirine yaklaştırmayı, etkinse Uçak Modunu kapatmayı veya saatinizi yeniden başlatmayı deneyin.

iPhone Bağlı Simgesi

apple watch baglanti yok

Bu simge, iPhone’unuz Apple Watch’a bağlıyken Kontrol Merkezinde görünür.

Konum Göstergesi

apple watch konum

Konum göstergesi, bir uygulama Watch’ta konumunuzu kullandığında görünür. Bu göstergenin, hava durumu ayrıntıları gibi bilgileri sağlamak için konumunuza erişmesi gereken bir saat yüzü kullanıyorsanız da göründüğünü unutmayın.

WiFi Simgesi

apple watch wifi

Bu simge, Apple Watch bir WiFi ağına bağlandığında görünür.

Kablosuz Etkinlik Simgesi

apple watch kablosuz

Kablosuz Etkinlik simgesi, bir kablosuz etkinlik gerçekleştiğinde veya etkin bir işlem gerçekleştiğinde görünür.

Mikrofon Simgesi

apple watch mikrofon

watchOS 7, turuncu renkli yeni bir mikrofon simgesi getiriyor. Bu, Watch’ınız ses dinlerken görünür. Siri ile konuşurken, sesli not kaydederken veya Apple Watch mikrofonu el yıkama algılama ve telsiz gibi diğer özellikler için kullanırken mikrofon simgesi belirecektir.

LTE Simgesi

apple watch lte

Hücresel ağ destekli bir Apple Watch kullanıyorsanız sinyal gücünü belirtmek için LTE simgesi görünecektir.

Remote Simgesi

apple watch remote

Bu simge, Apple Watch’ınızda veya iPhone’unuzda müzik çalarken görünür. Remote uygulamasını açmak ve medyanın oynatılmasını kontrol etmek için bu simgeye dokunabilirsiniz.

Çağrı Simgesi

apple watch arama

iPhone’unuzda veya Apple Watch aracılığıyla bir telefon görüşmesindeyken bu simge görünür. Çağrı ekranına gitmek için bu simgeye dokunabilirsiniz.

Haritalar Simgesi

apple watch harita

Apple Haritalar uygulaması yol tarifi sağlamak için kullanılırken Apple Watch’ta Haritalar simgesi görünür.

Gezinme Simgesi

apple watch gezinme

Üçüncü taraf bir harita uygulaması saatte yol tarifi veriyorsa, Apple Watch’ta gezinme simgesi görünür.

Walkie Talkie Simgesi

apple watch telsiz

Saatinizde Walkie Talkie modunu etkinleştirdiğinizde, Apple Watch’ta telsiz simgesi görünür. Simge, kişilerinizin sizinle Walkie Talkie aracılığıyla iletişim kurabileceğini belirtir.

Kontrol Merkezi ve Uygulama Simgeleri

Hücresel Simgesi

apple watch hucresel simgesi

Bu simge, eSIM özelliğine sahip Apple Watch’larda hücresel bağlantıyı etkinleştirir veya devre dışı bırakır.

WiFi Simgesi

apple watch wifi simgesi

Bu simgeye dokunmak, Apple Watch’ta WiFi’yi değiştirir.

iPhone’a Ping Gönderme

apple watch ping simgesi

Bu simge, eşleştirilmiş iPhone’unuzu bulmanıza yardımcı olmak içindir. Buna dokunduğunuzda, iPhone’unuzun yerini bulabilmeniz için yüksek sesle bip sesi çıkarır.

Sesi çıkarırken iPhone’unuzun LED’ini yakıp karanlık bir odada bulmayı kolaylaştırmak için bu simgeye uzun süre basabilirsiniz.

Pil Yüzdesi

apple watch sarj yuzdesi simgesi

Bu simge, Apple Watch’taki mevcut pil yüzdesini gösterir. Ayrıca, bu simgeye dokunduğunuzda saatinizi “Güç Koruma” durumuna getirme seçeneği açılır.

Sessiz Mod

apple watch sessiz mod simgesi

Sessiz Modu açıp kapatmak için bu simgeye dokunun. Simge, Apple Watch’ın hangi modda olduğunu belirtmek için normal bir zil simgesi ile çarpı işaretli zil simgesi arasında değişir.

Fener

apple watch el feneri simgesi

Apple Watch’ınızda el fenerini açın. Saatte üç adet el feneri modu bulunmaktadır. Ekran boyunca kaydırarak aralarında seçim yapabilirsiniz.

AirPlay Simgesi

apple watch airplay simgesi

Bu simge, Apple Watch’ınızla kullanmak istediğiniz ses çıkışını seçmenizi sağlar.

Uyku Modu Simgesi

apple watch uyku modu simgesi

Apple Watch’taki uyku modu simgesi (yatak simgesi), uyku vaktiniz başladığında Denetim Merkezi’nde ve Apple Watch kadranında görünür.

Uyku vakti sırasında Apple Watch’ınız Her Zaman Açık Ekranı kapatır ve Rahatsız Etmeyin moduna geçer. Her gece uykunuzu izlemek ve seçtiğiniz saatte bir alarmla uyanmak için Apple Watch’ınızda uyku algılama özelliğini kurabilirsiniz.

Okul Zamanı Simgesi

apple watch okul zamani simgesi

Okul Zamanı simgesi, Apple Watch’taki Kontrol Merkezi’nde bulunur. Okul zamanı etkinleştirildiğinde, simgenin sarı rengi olur ve saatin özellikleri, okul saatleri sırasında dikkatin dağılmasını önlemek için sınırlandırılır.

Bu özellik çocuklara yöneliktir ve iPhone’larında Aile Kurulumu özelliği ile çocuklarının Apple Watch’ını kurarlarsa ebeveynler tarafından planlanabilir. Kontrol Merkezi kullanılarak da değiştirilebilir. Varsayılan olarak bildirim merkezinde gizlenmiştir. Düzenle kısmından yukarıya çekebilirsiniz.