Apple Watch EKG uygulaması nedir, nasıl kullanılır?

Apple Watch EKG (elektrokardiyogram) özelliği, 2018’de Watch Series 4 piyasaya çıktıktan birkaç ay sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürüldü.

O zamandan beri, özellik yavaş yavaş Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkeye yayıldı. Şu anda, Series 4’e ek olarak, özelliği çalıştırabilen sensörler ve uygulama, Apple Watch Series 5, 6 ve 7’de mevcuttur.

Peki EKG tam olarak nedir ve Apple Watch kadar küçük bir cihazda nasıl çalışır? Sonraki birkaç paragrafta ayrıntılı olarak açıklayacağım.

Elektrokardiyogram nedir?

Kalbinizin elektriksel aktivitesini değerlendiren bir testten başka bir şey değildir. Test, doktorlar tarafından aritmi, taşikardi, atriyal fibrilasyon ve hatta miyokard enfarktüsü gibi kalp problemlerini tespit etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kliniklerde ve hastanelerde yapılan bu “normal” muayene, kalp atış hızını ve ritmini farklı noktalardan/açılardan analiz etmek için hastanın vücudunun çeşitli bölgelerine bağlanan çok sayıda elektrot kullanır.

Apple Watch’ta Elektrokardiyogram

Apple Watch EKG, Digital Crown’a ve saatin arkasına stratejik olarak yerleştirilmiş benzer elektrik sensörlerini kullanır.

Apple’a göre, kliniklerde yapılan testlerden farklıdır. Bu nedenle örneğin kalp krizlerini tespit edemez. Buna rağmen, Apple Watch EKG, düzensiz kalp atışı biçimlerinden biri olan atriyal fibrilasyonun (AF) varlığını tespit edebilir.

EKG Uygulaması Hangi Ülkelerde Bulunur?

Tıbbi cihazlar için farklı ülkelerde farklı yasalar olması sebebiyle EKG uygulaması her yerde mevcut değildir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ECG uygulamasını üç yıl önce ABD’de onayladı. EKG uygulaması Türkiye’de mevcuttur.

EKG uygulaması olan Apple Watch Modelleri

Apple Watch Series 7, Series 6, Series 5 ve Series 4 EKG uygulamasına sahiptir. Apple Watch SE’de EKG uygulaması yoktur.

EKG uygulaması nasıl ayarlanır?

ekg uygulamasi ayarlama
  1. iPhone’da Sağlık uygulamasını açın.
  2. Ekranda gösterilen adımları izleyin.
  3. EKG’yi kurmanız için bir istem almazsanız, “Keşfet” sekmesine dokunun ve Kalp » Elektrokardiyogramlar (EKG) » EKG uygulamasını kurun’a dokunun.

EKG Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Apple Watch’ınızda EKG uygulamasını açın. Ellerinizi bir masaya veya bacaklarınıza dayayın, parmağınızla Digital Crown’a dokunun ve 30 saniye beklemek için ekrandaki talimatları izleyin.

Sonunda sonuçları göreceksiniz. Olası sonuçlar şunları içerir:

  • Sinüs ritmi: Kalbiniz normal şekilde atıyor ve kalp atış hızınız 50 ile 100 bpm arasında. Bununla birlikte, kendinizi hasta hissederseniz, yine de doktorunuzla iletişime geçin.
  • Atriyal fibrilasyon (veya AFib): Bu, EKG’nin tespit etmek için tasarlandığı sağlık durumudur. Kalbiniz düzensiz bir ritimle atıyor. Doktorunuzla iletişime geçin.
  • Düşük kalp atış hızı veya yüksek kalp atış hızı: Kalp atış hızınız 150 bpm’den daha hızlı (veya ECG uygulama sürüm 1 ile 120 bpm) veya 50 bpm’den daha yavaş, bu nedenle daha spesifik sonuçlar verilemez. Endişeniz varsa doktorunuzla iletişime geçin.
  • Sonuçsuz: Sonuçlar belirlenemez. Kalp pili kullanıyorsanız, uygulamanın algılayamadığı bir kalp rahatsızlığınız varsa veya (EKG uygulaması sürüm 1 ile) kalp atış hızınız 100 ile 120 bpm arasındaysa ve AFib yoksa bunu görebilirsiniz. Endişeniz varsa doktorunuzla iletişime geçin.
  • Kötü kayıt: Sonuçlar belirlenemez. Apple Watch’unuzun doğru şekilde oturduğundan ve kollarınızın sabit bir şeye dayandığından emin olun ve tekrar deneyin.
ekg sonuclar