Tork yönlendirmesi nedir ve nasıl çalışır?

İster geleneksel bir içten yanmalı motorla ister tamamen elektrikle çalıştırılsın, yeni bir spor otomobil piyasaya sürüldüğünde, üreticiler virajlarda ne kadar iyi performans gösterdikleri konusunda övünmeyi severler. Diferansiyelleri mucizeler yaratacak şekilde programladıklarını ve bunu yapma biçimlerinin tork vektörü kullanmak olduğunu belirtiyorlar.

Tork yönlendirmesi nedir?

Bir diferansiyel, motor torkunu tekerleklere aktarır ve bu teknoloji, bu torku tahrik edilen her bir tekerleğe göre değiştirme yeteneği sağlar. Diferansiyeller genellikle sadece mekanik bileşenler içerdiğinden, tork vektörünü etkinleştirmek için diferansiyelin her iki tarafındaki debriyaj paketini kontrol etmek için bir elektronik izleme sistemi gereklidir.

Ön veya arkadan çekişli diferansiyeller, dört tekerlekten çekişli emsallerinden daha az karmaşıktır, çünkü bunlar yalnızca iki tekerlek arasındaki torku değiştirir. Bir FWD diferansiyel, tekerleklerin dönüş ve direksiyon açılarını izlemelidir ve bunlar sürüş sırasında değiştiğinden, onlara farklı kuvvetler uygulanır. Tork vektörleme sistemi bu kuvvetleri analiz eder ve belirli bir tekerleğe iletilen miktarı artırarak veya azaltarak torku buna göre ayarlar.

Tork yönlendirmesi nasıl çalışır?

Bu teknolojiye sahip bir RWD diferansiyel, söz konusu araçta arka tekerlekten yönlendirme özelliği yoksa direksiyon açılarını izlemek zorunda kalmadan daha basit bir şekilde çalışır. Bu, bir aracın kötü koşullarda veya yüksek hızlarda bir viraja girerken çekişi koruma kapasitesini büyük ölçüde artırır. Bir tekerlek kaymaya başladığında, diferansiyel o tekerleğe giden torku azaltır, onu etkin bir şekilde frenlerken karşı tekerleğe giden gücü artırır ve aracın dengesini korumasına yardımcı olur.

Ancak, çoğu tork vektörlü diferansiyel AWD araçlarda bulunur. Böyle bir temel diferansiyel, torku ön ve arka tekerlekler arasında salınır. Bu, normal sürüş koşullarında ön tekerleklerin motor torkunun önceden belirlenmiş bir yüzdesini alırken, gerisini arka tekerleklerin aldığı anlamına gelir. Durum gerektirdiğinde, bu yüzde istikrarı ve performansı artırmak için değişebilir.

Mitsubishi, Lancer Evolution IV arka aks üzerindeki Aktif Sapma Kontrolü ile bu teknolojinin erken bir versiyonunu kullanan ilk üreticiler arasındaydı. Arka akstaki diferansiyel dişlilerinin her iki tarafında bulunan elektronik olarak kontrol edilen ıslak debriyaj paketi ile hangi arka tekerleğin daha fazla güce sahip olmasını sağlayarak, önden savrulmayı en aza indirdi ve Tommi Makinen’in kullandığı ralli Evo otomobilinin 90’ların sonlarında Dünya Ralli Şampiyonası’na hakim olmasına yardımcı oldu. Bu günlerde, gelişmiş AWD diferansiyelleri, her bir tekerlek arasındaki torku ayarlayarak, araçları daha dengeli ve manevra kabiliyetine sahip hale getiriyor. Bu gelişmiş diferansiyeller, her bir tekerleği bağımsız olarak izlemek ve mevcut torku sürüş koşullarına göre dağıtmak için tork vektörleme sistemini kullanır.

wrc otomobil

Elektrikli araçlarda tork yönlendirmesi

EV’lerde ve hibritlerde bu, tekerlekleri sürmek için iki motor kullanıldığında uygulanabilir. Tork, aralarındaki güç dağılımını kontrol ederek yönetilebildiğinden sistem çok daha basittir. Elektrik motorları, sisteme torku nasıl yönlendirdiği konusunda çok daha fazla çok yönlülük sağlar, bu nedenle bu teknoloji bu araçlarda daha etkilidir.

Ayrıca, frenleme yoluyla tork vektörü adı verilen başka bir form daha vardır. Kabaca aynı şekilde çalışır, ancak diferansiyelin her iki tarafında bir debriyaj paketi içermek yerine, sistem fren sistemi tarafından çalıştırılır.

Tork vektörü, modern araçların kullanım şeklini temelden değiştirdi ve modern bir otomobilin bir pistte, örneğin 80’lerden çok daha güçlü bir süper otomobilden çok daha hızlı olmasına izin verdi. Ancak daha da önemlisi, modern arabaları kötü yol koşullarında çok daha güvenli hale getiriyor.