Suni deri giysilerin temizliği ve bakımı

Suni deriler şu sıralar moda. Sizin suni deri tercihiniz ister moda olmasından dolayı, ister hayvan haklarına olan inancınızdan dolayı, ister fiyatı doğal deriden çok daha ucuz olduğu için olsun; genellikle temizlemesinin de kolay olduğunu görünce çok memnun kalacaksınız.

Temizleme ve bakım söz konusu olduğunda işe koyulmadan önce bakım etiketini okumak için zaman ayırın. Suni derinin yıkaması kolay olsa da bazı astarlar makinede yıkanmayabilir. Emin değilseniz bir kuru temizlemeciye veya giysiyi satın aldığınız yere danışın. Giysiyi evde sık sık elde yıkayabilirsiniz.

Suni deri giysilerin temizliği

Giyside leke kontrolü yapın

Suni derideki lekelerin çoğu, yalnızca ılık suyla nemlendirilmiş mikrofiber bir bezle çıkarılabilir. Çıkarması zor lekeler için bezin üzerine az miktarda yumuşak deterjan koyun ve lekeyi hafifçe ovalayın.

Suni deri üzerindeki mürekkep veya boya lekelerini çıkarmak için, alanı yumuşak bir bez veya pamuklu çubukla biraz izopropil alkol (sürtünme alkolü) ile lekeleyin. Lekenin büyümesini önlemek için lekenin dış kenarından merkeze doğru çalışın. Leke çıkarıldığında, alanı sade suya batırılmış bir bezle silin.

Elde Yıkama mı Makinede Yıkama mı?

Suni deri ceketler, tozluklar veya etekler genellikle elde veya makinede yıkanabilir. Başarının anahtarı doğru su sıcaklığını, deterjanı bulmak ve hafif çalkalamada yatar. Giysiyi makinede yıkamayı seçerseniz, ekstra koruma için file çamaşır torbasına koyun ve kırışmayı azaltmak için son sıkma devrinin hızını azaltın.

Soğuk veya Ilık Su Kullanın

Çamaşır makinesini ayarlayın veya lavaboyu soğuk ila ılık suyla doldurun. Asla sıcak su kullanmayın, bu nedenle suni derinin şekli bozulabilir ve hatta erimesine neden olabilir.

Hafif Bir Deterjan Seçin

Hafif bir deterjan, suni deri için en iyisidir. Elde yıkıyorsanız, deterjanı suya ekleyin ve eşit olarak dağılması için elinizi döndürün.

Giysiyi Ters Çevirin

Suni deri genellikle vücut yağları nedeniyle giysinin iç kısmında en çok kirlenen deridir. İster ağ torbada makinede yıkayın, ister elde yıkayın, deterjan ve su solüsyonunun iç yüzeye kolayca ulaşabilmesi için giysiyi ters çevirin.

Elde yıkıyorsanız, giysiyi suyla çalkalayın ve hafifçe sıkın. Beş dakika demlenmesine izin verin. Bir yıkayıcıda hassas çevrimi seçin ve son çevrim için sıkma hızını azaltın.

Soğuk Suyla Durulayın

Elde yıkanmış giysileri, hiç köpük kalmayana kadar soğuk suda durulayın. Suni deri üzerinde kalan aşırı deterjan sertleşmesine ve çatlamasına neden olabilir. Makinede daima soğuk suyla durulama yapın. Yumuşatıcı eklemeyin.

Suni Deriyi Havada Kurutun

Suni deriyi asla kurutucuya koymayın. Ceketleri sağlam bir askıya asın ve damlayarak kurumasını bekleyin. Etekler ve pantolonlar emici havlulara asılabilir veya düz bir şekilde kurutulabilir. Kurutma 24 saate kadar sürebilir. Düz olarak kurutulmuş öğeleri sık sık çevirin. Kuruma süresini hızlandırmak için giysiyi yumuşak, emici bir mikrofiber bezle silin.

Giysi kuruduğunda, suni deriyi yumuşatmak için yumuşak bir bez üzerinde az miktarda bebek, zeytin veya hindistancevizi yağı kullanın. Bu, suni deriyi esnek tutar, çatlama ve soyulmayı önler ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

Aşırı Kırışıklıkları İyileştirme

Çoğu zaman suni derideki kırışıklıklar kurutma işlemi sırasında düzelir. Bir giysi aşırı kırışmışsa, giysiyi ters çevirin. Giysinin üzerine bir ütü bezi yerleştirin ve kırışıkları gidermek için ütünün en düşük ısı ayarını kullanın. Ütüyü bir noktada çok uzun süre bırakmayın, aksi takdirde erime meydana gelir. Bu tamir edilemez.

Suni deri, sigara dumanı, ter veya yemek kokuları gibi sert kokuları tutabilir. Ancak bunları biraz zaman ve karbonat ile çıkarmak kolaydır. Giysinin içine ve dışına karbonat serpin. Büyük, sızdırmaz bir plastik torbaya veya küvete koyun ve 24 saat bekleyin. Giysiyi çıkarın ve karbonatı fırçalayın. Sade suyla nemlendirilmiş yumuşak bir bezle son izleri temizleyin. Kokular kalırsa tekrarlayın.