Yabani otları tuzla öldürme

İnatçı yabani otları öldürmek için evdeki sofra tuzunu nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Bahçedeki yabani otlarla uğraşmak, çoğu bahçıvanın korktuğu bir görevdir. Bunları elle çekmek zaman alıcı ve tekrarlayıcıdır, ancak birçok bahçıvan, hem çevresel hem de sağlık açısından risk oluşturdukları için ticari olarak satılan kimyasal herbisitleri kullanmaktan da kaçınmak ister.

Bununla birlikte, bahçedeki yabani otları etkili bir şekilde kontrol etmek için kullanılabilecek bazı toksik olmayan herbisitler, yani sofra tuzu vardır. Bahçede hiçbir herbisit gerçekten ‘zararsız’ olarak etiketlenemezken (asıl amacı istenmeyen bitkileri öldürmektir!), bu makalenin ana konusu olan tuz (veya sodyum klorür) sinir bozucu yabani otlarda iyi sonuç veren doğal bir çözüm olarak öne çıkar.

Tuz Yabani Otları Öldürmek İçin Kullanılabilir mi?

Kısaca tuz, toksik olmayan etkili bir herbisittir. Bununla birlikte, yabancı ot kontrolü söz konusu olduğunda tüm tuzlar eşit yaratılmamıştır. Normal iyotlu veya iyotsuz sofra tuzu kullanılmalıdır. Magnezyum sülfat (Epsom tuzları), kaya tuzu veya deniz tuzu değil, sodyum klorür kullandığınızdan emin olmak için paketi kontrol edin.

Herbisit olarak tuz kullanıldığında dikkatli uygulanmalıdır. Çevreleyen bitkileri kolayca öldürebilir veya toprağa sızabilir ve toprağın uzun vadeli sağlığını etkileyebilir. Çok fazla tuz, toprağı zamanla bile sterilize edebilir. Bu nedenle, asfalt veya kaldırımdaki çatlaklardan geçen veya teras taşları arasında büyüyen yabani otlar gibi bahçede önem verdiğiniz bitkilerle çevrili olmayan yabani otları yok etmek için en etkili şekilde kullanılabilir.

Tuz Yabani Otları Nasıl Öldürür?

Tuz (sodyum klorür), bitkileri kurutarak ve bitki hücrelerinin iç su dengesini bozarak yabani otları öldürmeye çalışır. Tuz suda çözünür olduğundan, en etkili şekilde su ile karıştırıldığında uygulanır, çünkü bu, yabani otların emilmesini kolaylaştırır. Sodyum klorür tüm bitkiler için oldukça zehirlidir, bu nedenle uygulamasında dikkatli olunmalıdır. Genel olarak, tuz en iyi şekilde küçük ölçekli bahçecilik veya yabani ot kontrolü için bir herbisit olarak kullanılır.

Herbisit Olarak Tuz Nasıl Kullanılır?

Tuz, suyla karıştırıldığında herbisit olarak en fazla etkili hale gelir. Tuzlu su karışımının önerilen gücü, herbisiti nereye uygulamayı planladığınıza bağlıdır. Bir bahçe yatağındaki yabani otlara öldürmek istemediğiniz diğer bitkilerle birlikte tuz uyguluyorsanız, 1:2 oranında tuz ve su karışımı gibi daha zayıf bir karışımla başlamalısınız.

Alternatif olarak, tuzu toprağın uzun vadeli sağlığının sorun olmadığı bir alana uyguluyorsanız (teras taşları, garaj yollarındaki çatlaklar vb.) 2:1 veya 3:1 gibi çok daha güçlü bir karışım yapılabilir. Bu miktardaki tuz, zamanla toprağın pH seviyelerini kesinlikle etkileyecek ve kısır olmasına neden olabilir.

Tuzlu su çözeltileri doğrudan yabani otların yapraklarına uygulanmalıdır. Çevreleyen toprağı ve bitkileri korumak için kökleri karışımla ıslatmaktan kaçının. Tuzlu su, bir sprey şişesi kullanılarak uygulanabilir veya bir kaptan dökülebilir. Yakınlarda başka bitkiler varsa, onu çevreleyen toprağa karışan tuzlu suyu temizlemek için herbisiti yabani otlara uyguladıktan sonra cömertçe sulayın.

yabani ot

Tuz ve Diğer Toksik Olmayan Herbisitler

Ev bahçıvanları arasında popüler olan birkaç başka “toksik olmayan” herbisit vardır. Her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır ve hiçbir seçenek, herkese uyan tek bir çözüm değildir.

Beyaz sirke, zaman içinde tek başına etkisiz olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen, bir seçenektir. Ancak, tuz ve suyla karıştırıldığında sirke yabani otları iyi kontrol eder. Tuz ve su karışımında olduğu gibi, sirke, toprağın pH dengesini zamanla değiştirebileceğinden ve gelecekteki bitkilerin büyümesini etkileyebileceğinden dikkatlice uygulanmalıdır.

Kaynar su da bir dereceye kadar etkinlik için kullanılabilir. Suyun toprak üzerinde hiçbir kalıcı etkisi olmayacağından, bir bahçe yatağındaki zor yabani ot kümeleriyle uğraşmak için harika bir seçenektir. Ancak, diğer herbisitlerin çoğunda olduğu gibi, öldürmek istemediğiniz bitkilere zarar vermemek için kaynar suyun bahçeye çok dikkatli uygulanması gerekir.

Şaşırtıcı bir şekilde ateş, bahçıvanlar tarafından kullanılan başka bir “toksik olmayan” yabani ot kontrolü yöntemidir. Yangın, ortaya çıkan yabani otları yakarak yapısal düzeyde hasara neden olur. Yangın kontrolü yıllık yabani otları kalıcı olarak yok ederken, daha sert çok yıllık yabani otların köklerini öldürmez. Ot yakma makinesi çevrimiçi olarak veya çoğu bahçecilik merkezinde veya fidanlıktan satın alınabilir.