Muharrem ayında dikkat edilmesi gerekenler

2021’in Muharrem Ayı 9 Ağustos Pazartesi günü başlıyor. Aleviler için yas-ı matem ayı olarak bilinen Muharrem ayının ne zaman başlayacağı belli oldu. Muharrem ayı aynı zamanda Aşure gününün de habercisidir. Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayın ve Aşure günü ile ilgili tüm merak edilen soruları yanıtı haberimizde.

Binlerce kişinin merakla beklediği 2021 Muharrem ayı, bu sene 9 Ağustos Pazartesi günü itibariyle başlıyor. Muharrem ayının birinden onuna kadar 10 gün oruç tutmak faziletli ibadetlerdendir.

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Muharrem ayının 10. günü ihya edilecek kutlu gün, 18 Ağustos Çarşamba gününe denk geliyor. Aşure ayında vatandaşlar komşularına, dost ve akrabalarına yılda bir defa aşure dağıtıyor.

MUHARREM AYININ ALEVİLER İÇİN ÖNEMİ

muharrem-ayi-oruc

İmam Hüseyin ve aile yakınlarının Kerbela’da susuz bırakılıp şehit edildikleri ay olan Muharrem ayının Alevilik ve Bektaşilik’teki yeri önemlidir.

Alevilik inancına göre bu ay canların, Allah’ın rıza ve sevgisini kazanmak, toplumsal birliği güçlendirmek, kardeşlik ve barış duygularını pekiştirmek, zulme ve haksızlığa karşı çıkmak ve mazlumdan yana olmak için iman tazeleme ayıdır.