İstanbul’un en güzel piknik yerleri

İstanbul’da yemyeşil çimenlerle dolu en güzel piknik noktalarında ailece ziyafet çekmek için tüm hazırlıkları yapın ve piknik sepetinizi doldurun. İşte ailenizle açık havada piknik yapmak için gidebileceğiniz şehrin en iyi piknik yerlerinden bazıları.

İstanbul’daki restoranlar, ailece temiz hava eşliğinde akşam yemeği yemek istediğinizde harika yemek seçenekleri sunar, ancak bahar geldiğinde yemek zamanını açık havada geçirmek için mükemmel bir fırsattır. Bu hafta sonu İstanbul’un yemyeşil ve çimenlerle kaplı gizli saklı en iyi piknik yerlerinde çocuklarınızla piknik yapmaya giderek sıcak havanın tadını niye çıkarmayasınız?

İstanbul’un en iyi piknik noktasında, bir ağacın gölgesinde yemek yiyebileceğiniz bir piknik yapın, ardından çocuklarınızla en iyi oyun alanlarından birinde eğlenin. Yılın büyük bir bölümünde güneş ışığı alan harika bir şehirde yapılabilecek en iyi aktivitelerden biri de pikniktir. En iyi piknik yerini seçerken size zaman kazandırmak için en iyi birkaç yeri listeledik.

Saklıgöl

saklikoy

Saklıgöl, Şile ormanının ortasında yer alıyor ve göle ilk adımınızdan itibaren kendinizi gizli bir yer keşfetmiş gibi hissediyorsunuz. Gölde küçük ve güzel bir ördek evi kuruluyor. Arkadaşlarınızla bir fincan taze çay içmek için restoranda oturabilir veya bir çardak kiralayıp bir semaver sipariş edebilirsiniz. Alternatif olarak, aileler ayrıca bir mangal yeri kiralayabilir ve pişirmek için kendi etinizi getirebilirler. Piknik alanında yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek için geniş bir parkur mevcuttur.

Polonezköy Tabiat Parkı

polonezkoy

İstanbul’un Anadolu yakasında eski adıyla Adampol adlı bir köy olan Polonezköy’e gitmek yorucu bir yolculuktur, ancak aileler burada kısa bir tatil yapabilir. Burası iyi donanımlı bir doğa parkıdır ve mükemmel bir hafta sonu barbekü yeri olarak hizmet eder. Bazı açık hava restoranlarında aileler için piknik menüleri olduğu için evden yiyecek getirmeye gerek yoktur. Polonezköy’e kalabalık bir aile olarak ya da arkadaşlarınızla gelirseniz yediğiniz kaloriyi yakabileceğiniz parkta voleybol ya da futbol gibi grup sporları yapılıyor. Ya da hava çok sıcaksa yakındaki butik otellerdeki havuzlar günlük kullanıma açıktır. Yürüyüş ve bisiklet rotalarının yanı sıra köyün kültür merkezi, tarihi kilise, anma evi ve haziran ayında her yıl düzenlenen kiraz festivali, kısa gezinizi daha heyecanlı hale getirecek.

Şehirden yaklaşık 25 kilometre uzakta olan köy, 1848 yılında, yerel bir manastır tarafından kendisine satılan topraklarda bir Balkan topluluğu oluşturan sürgündeki Polonyalı bir lider olan Prens Czartorisky tarafından kuruldu. Polonyalılar şimdiye kadar köyü terk etti, ancak birkaç Orta Avrupa tarzı ahşap ev kaldı. Polonezköy, İstanbul’un ilk milli parkı olarak belirlenen geniş bir yeşil alan içinde yer alır ve birçok insan akarsular ve ahşap köprülerle çevrili ormanların içinden yürüyüş yapmaya gelir. Tabiat parkında bulunan ağaç türleri arasında gürgen, karaağaç, kızılağaç, kestane ve ıhlamur bulunur. Parkta özellikle sonbaharda göç eden leylekleri ve yaban hayatı yaşayan yırtıcı kuşları görebilirsiniz.

Caddebostan sahil şeridi

caddebostan

Şehirden ayrılmadan doğanın tadını çıkarmak için en gözde yerlerden biri Anadolu yakasındaki Caddebostan sahili. Koşu, bisiklet, kaykay, yüzme, basketbol ve voleybol gibi her yaş grubundan yerli halkın çeşitli nedenlerle geldiği bir sahil şeridi olarak, arkadaşlarıyla dışarıda eğlenceli bir cumartesi geçirmek isteyenler için en iyi seçimdir. Caddebostan Sahili, geniş yeşil alanları, oyun alanları ve ayrılmış bisiklet şeridi ile köpek gezdirenler, çocuklu aileler ve bisikletçiler için de harika bir yerdir. Orada yapılacak en iyi şeylerden biri çimlere uzanmak ve arkadaşlarınızla piknik yapmaktır. Yiyecek ve içeceklerinizi yakındaki süpermarketlerden satın alabilirsiniz. Sahil şeridi, Prens Adaları’na bakan güzel bir manzaraya sahiptir. Rüzgar sörfçülerini izleyebilir veya sahil şeridini çevreleyen eski konakları da görebilirsiniz.

Fatih Ormanı

fatih ormani

Yaklaşık 150 dönümlük bir alanı kaplayan ve Karadeniz sahiline ulaşan Fatih Ormanı, çok çeşitli imkanlar sunuyor. Ormanda çocuklar için geniş bir oyun alanı vardır ve aileler için idealdir. Piknik yapmak istiyorsanız, yanınızda yemek götürmenize bile gerek yok, sadece yere serecek örtüleri ve çocuklarınız için oyuncakları alın, orman geriye kalan her şeyle ilgileniyor.

Hafta sonu piknik yapmak istemeyenler için her cumartesi köy peynirinden ev yapımı reçellere ve taze tereyağına kadar geleneksel kahvaltı sunan bir kahvaltı menüsü mevcuttur. Fatih Ormanı’nda güzel bir piknik yaptıktan sonra, etrafta dolaşmak ve görkemli çevrede dolaşmak güzel.

Aydos Ormanı

aydos ormani

Bir sonraki piknik alanı yine şehir merkezine uzak, bu sefer Anadolu yakasında kalmanızı ve Kartal ilçesine gitmenizi tavsiye ediyoruz. Aydos Ormanı, Kartal ve Sultanbeyli ilçeleri arasında yer alıyor ve temiz hava solumak için iyi bir fırsat sunuyor. Orman büyük ölçüde çam ağaçları ile kaplıdır ve kısa bir tırmanış gezisinin ardından önünüzde uzanan engin doğal güzelliğe şahit olacaksınız. Orada da gün batımının tadını çıkarmanız şiddetle tavsiye edilir. Etrafında ördeklerin yüzdüğü bir göletin yanında yer alan ormanın piknik alanı yeterli alana sahipken, trekking, koşu ve bisiklet imkanları da mevcuttur.