Amazon Prime Video en iyi diziler

Amazon’un akış platformunda ne izleyebileceğinizi bilmiyorsanız, işte birkaç öneri. Amazon Prime Video’da aboneler için sayısız klasik ve yeni TV dizileri vardır. Yeni bir diziyi izlemek veya eski bir favoriyi tekrar seyretmek istiyorsanız, Amazon’un akış hizmetini kullanabilirsiniz.

Yıllardır devam eden akış platformları arasındaki savaşta Netflix lider gibi görünüyor. Platform, bu sektörde kendini ilk konumlandıranlardan biriydi ve uzun süredir rahatlıkla hüküm sürmeyi başardı; ancak, pazardan pay alan başka hizmetler de var. Örneğin Prime Video, çekici prömiyerler ve iyi bir katalog sayesinde popülerlik kazanıyor.

Amazon hizmetinde ne göreceğinizi çok iyi bilmiyorsanız, burada size önerdiğimiz birkaç yapım bırakıyoruz. İzleyicileri yıllardır büyüleyen harika dizilerden, çok sayıda hayranı olan mini dizilere ve şimdiye kadar kesinlikle görmeniz gereken klasiklere kadar her şey var.

Amazon Prime Video, Amazon Prime aboneliğine ek olarak doğdu. Ancak yavaş yavaş, kendi orijinal dizilerinin çoğu ve muazzam bir katalog çeşitliliği ile piyasadaki en güçlülerden biri olarak ortaya çıktı.

The Wilds

the wilds

Bu dizi, ‘Lost’ ve ‘Big Brother’ karışımıdır. Bir grup genç, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmak ve kurtarılmak için nasıl yardım isteyebileceklerini görmek zorunda kalacakları bir adada gemi kazası geçirir. Ama farkında olmadan sürekli izleniyorlar. Her bölüm, bu hayatta kalma serüvenini her birinin kişisel hikayeleriyle karıştırıyor. Tüm bunların arkasında yatan şey, ilk bakışta göründüğünden çok daha rahatsız edici ve karanlıktır. İlk dakikadan itibaren sizi kendine çeken bu düşündürücü karışım sayesinde ‘The Wilds’ başlı başına geçen sezonun en başarılı dizilerinden biri haline geldi.

Cruel Summer

cruel summer

Bu, neredeyse sessizce gelen ve sezonun sansasyonlarından biri haline gelen dizilerden biri. Adıyla aynı zamana denk gelen ‘Zalim Yaz’, Prime Video’ya 2021 yazında çıktı. Hikâyesi, hem konusuna gösterilen ilgi hem de anlatılış şekli nedeniyle ilk bölümden herkesi kendine bağladı. Birbirini izleyen yıllara ayrılmış ve 1980’lerde geçen aynı hikayenin üç bölümü: Bir suç, bir suçlu ve bir suçsuz olduğu varsayılır. Hiçbir şey ve hiç kimse göründüğü gibi değildir. Aslında, bükülmeler ve ifşalar dizinin son sahnesine kadar devam ediyor.

Goliath

goliath

Küçüklerin büyüklere karşı savaşıdır. Davud’un Goliath’a karşı ünvanı. ‘Goliath’ta Billy Bob Thornton, yürümekten çok bir bara yaslanarak vakit geçiren gözden düşmüş bir avukattır. Ancak yaratılmasına yardım ettiği ve onu işten çıkaran dev hukuk firması Cooperman & Bride’ı dava etme fırsatını gördüğünde ilgisizliği ve can sıkıntısı değişir. İşte o zaman, bu çok eşitsiz kavgada savaşmak için her şeyi yapar.

Reacher

reacher

Jack Reacher, İngiliz gazeteci ve yazar olan Lee Child’ın hayal gücünden çizilen bir karakterdir. Reacher, Birleşik Devletler Ordusunun eski bir üyesidir. Askerlik hayatı boyunca araştırmacıydı ama size açıklayamayacağımız bir gerçek onu her şeyi bırakıp göçebe olarak yaşamasına neden oldu. İyi kalpli ve çelik gibi kaslı bir göçebe, ortaya çıkarılması gereken bir suç veya adaletsizlik olduğunda yardıma koşar. Jack Reacher ismi size filmlerden kesinlikle tanıdık geliyor. Tom Cruise, karakteri zaten iki kez oynadı, ancak romanların hayranları her zaman aktörün göreve uygun olmadığına inandı. Şimdi ise karakter, 1,95 boyunda ve 113 kiloyu doldurmasa da okuyucuların aklındaki romanlara çok daha yakın olan bir aktörün (Alan Richtson) ayakkabılarıyla Amazon Prime Video’ya geldi. Dizi, destandaki ilk kitap olan Danger Zone’u uyarlıyor.

The Boys

the boys

The Boys’un süper kahramanları ne fedakar, ne cömert, ne de dünyayı kurtarmak istiyorlar. Önce kendilerini kurtarmak ve yol boyunca çok para kazanmak istiyorlar. Bunların çoğu, neredeyse dizinin ana kötü adamı olan bir mega şirket için pazarlama araçlarıdır. Açık seks, şiddet, fışkıran kan, kara mizah… ‘The Boys’ arkadaşça bir dizi değil ama Amazon’un en büyük hitlerinden biri. Dizinin kendisinden bile daha canavarca olan Garth Ennis ve Darick Robertson’ın çizgi romanlarına dayanıyor.

Fleabag

fleabag

Kesinlikle platformda en çok izlenen ve en ünlü dizilerden biridir. Bu son derece komik komedi dizisi, Phoebe Waller-Bridge’in sadece oyunculuk açısından değil, aynı zamanda senaryo açısından da bir yıldız olduğunun teyidiydi. Otuzlu yaşlarında bir İngiliz kadınının günlük küçük dramaları, dördüncü duvarı kırarak bizi yakalıyor, filtrelenmemiş sinizmi ve ironiyi hiç kaybetmeden bizi onların bir parçası yapıyor. Kökeni olan ve bölümler boyunca keşfedeceğimiz varoluşsal bir kriz.

The Expanse

the expanse

Platform bilim kurgunun büyük üssü. SyFy kanalına ait olduğu için bu dizinin durumu çok merak ediliyor ve 3. sezonunun ardından iptal kararı aldılar. Hayranları öfkeliydi ve sosyal ağlardaki protestoları çok popülerdi. O zamanlar kataloğunu şişirmek için kurgu arayan Amazon, harekete geçti ve bu dizinin potansiyelini fark etti. Satın aldılar ve o zamandan beri üç sezon daha yayınladılar. Altıncısı ile diziyi tamamladılar. ‘The Expanse’ bizi Güneş Sistemi’nin sömürgeleştirildiği ama ne mutluluğun ne de refahın hüküm sürdüğü uzak bir geleceğe götürüyor. Bir kızın ortadan kaybolmasından sonra, bir Mars araştırmacısı, kızıl gezegen ve Dünya arasındaki barışın ciddi şekilde tehdit edileceği ve herkesin güvenliğini tehlikeye atacağı gezegenler arası bir komplo keşfedecektir.

The Man In The High Castle

man-on-the-highest-castle

Eksen güçleri 2. Dünya Savaşı’nı kazansaydı ne olurdu? Bu dizinin bize sunulduğu öncül budur. Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu üçte birlik kısmına Naziler, batıda üçüncü sıraya Japonya ve merkezde vahşi olanın ve en güçlünün yasasının hüküm sürdüğü birkaç özerk devletin bulunduğu bir bölge hakimdir. Bu senaryoda, Colorado’nun tarafsız bölgesine gizemli bir sevkiyat göndermeyi amaçlayan bir direniş savaşçısı olan Joe Blake ortaya çıkıyor. Bu arada, Japon San Francisco’da Juliana Crane, kız kardeşinden, müttefiklerin çatışmadan galip çıkanlar olduğu alternatif gerçekliği, mevcut gerçekliğimizi gösteren bazı kayıtlar alıyor.

Star Trek: Picard

star trek picard

Zaten birkaç Star Trek dizisi yapıldı, ancak Jean-Luc Picard (Patrick Stewart) kadar sevilen karakterler çok az. Tonu tamamen karakterinkiyle eşleşen bir kurgu. Picard, son günlerini sessizce emekli olarak Fransız kırsalında şarap ürettiği bir arazide geçiriyor. Ama yaşadığı bu inziva bize sadece 10 dakika sürer çünkü gizemli bir kadın, geçmişinden gömülü olduğuna inandığı birkaç sırrı ortaya çıkararak yoluna çıkar. Picard, 80 yaşında, işe geri dönmek zorunda. Star Trek: Picard, tam olarak doğru dozda nostaljiyi geri getiriyor, ancak karaktere ilk kez yaklaşanlar için çok erişilebilir. Bilim kurgu sevenler için bir şeker.

The Underground Railroad

the underground railroad

Bu, platforma prestij kazandıran dizilerden biridir. Amerikan İç Savaşı’ndan hemen önce geçen ‘Yeraltı Demiryolu’ bize Güney Amerika’da özgürlük için umutsuz bir köle olan Cora’nın hikayesini anlatıyor. Bunu başarmak için bir söylentinin yol açtığı bir yolculuğa çıkar. Ülke genelinde ezilenlerin ve kölelerin kaçmasına hizmet eden bir yeraltı tünelleri ağı var. Yolculuk kolay olmayacak ve Cora, insanların ne kadar düşmanca ve korkunç olabileceğini keşfedecek.

Nine Perfect Strangers

nine perfect strangers

Masha’nın (Nicole Kidman) kliniği Tranquillum olarak adlandırılır ve milyonerler tarafından streslerini, korkularını, düğümlerini ve zayıflıklarını giderecek alışılmadık bir terapi almak karşılığında ona gelip hamuru bırakmak için kullanılır. Ancak, sessiz bir klinik olmaktan çok, içinde çakışan dokuz hasta, güvenli olanın ötesine geçen kişilikler ve terapilerle uğraşmak zorunda kalacak. Aslında Masha’nın uygulamaları ve bu 9 hastanın aşırı karakterleri, kendileri de dahil olmak üzere tüm kliniği kontrol altına alacaktır. Muhteşem oyuncu kadrosuyla geçen yılın en çok beklenen dizilerinden biriydi ancak yine de çok değerli olmasına rağmen, nasıl yaşanacağını bilemeyen bir son bölümle dizi sona eriyor.

Them

them

1950’lerden kalma bir Afrikalı-Amerikalı aile, Los Angeles’ın eteklerinde sessiz ve ideal bir mahalleye taşınır. İlk başta bir sorun gibi görünmese de tüm komşuları beyazdır. Durum hızla değişir ve evleri, bu ailenin hayatını tehdit eden bir dizi paranormal olayın merkezi haline gelir. Açıkça, onları bekleyen tüm bu kötü niyetli güçler, o dönemde Amerika Birleşik Devletleri’nde hüküm süren ırkçılığın bir metaforudur. Yaratıcısı Jordan Peele, insanlığı yakalayan kötülükleri bize anlatmak için dehşeti bir araç olarak kullanıyor. Bunlardan biri, kökü kazınmaktan çok uzak olan bir bela olan ırkçılıktır.

The Marvelous Ms. Maisel

the marvelous ms. maisel

Bu, platformda en çok ödül alan ve en çok takip edilen dizilerden biridir. Hikaye bizi 50’lerin sonuna, Yahudi bir ev hanımının komedi ve monolog için doğuştan gelen bir yeteneği olduğunu fark ettiği yere götürüyor. Sonra hayatı radikal bir şekilde değişir. O zamanki gibi, kadının rolünün ev işi yapmakla sınırlandırıldığı bir dünyada, Miriam Maisel (Rachel Brosnahan), bir kadının neden ev işi yaptığını anlamayan bir toplumun engellerini aşmak için güçlü ve bağımsız bir örnek olarak duruyor.

Hanna

hanna

2011’de yayınlanan aynı adlı filmin yeniden çevrimi. Bilmiyorsanız hikaye, eski bir CIA ajanının (Joel Kinnaman) kendisi tarafından eğitilmiş ve talimat verilmiş kızı Hanna’yı (Esme Creed-Miles) takip eder. Ancak ergenliğin gelmesiyle birlikte genç Hanna, bunca yıldır izole olarak yaşadığı yerleri terk etmek ve tehlikeli olduğu kadar özlenen bir özgürlüğe kavuşmak için karşı konulmaz bir istek duymaya başlayacaktır. Onu avlamak isteyen birçok insan var.

Upload

upload

Ölümden sonra hayat var mı? Hepimizin hayatımızın bir noktasında kendimize sormuş olduğumuz bir sorudur. Peki ya bir şirket öldüğünüzde dijital “Ben”inizi, bilincinizin ölümden sonra da var olmaya devam edeceği bir buluta indirebilseydi? Bu dizinin çılgın öncülü budur. Oradan, sonsuza kadar yaşamanın nasıl bir şey olduğunu hayal edebileceğimiz, alaycı bir doğaya sahip bir hiciv ve komedi karışımımız var. Bu dizinin yaratıcılarından biri ‘The Office’de yönetmendi, bu yüzden bu alaycı çizginin nereden geldiğini zaten biliyoruz. Bu mizah anlayışının ultra teknolojik distopya ve ‘Black Mirror’ ile karışımı, sonuç olarak bize, ne kadar merak uyandırıcı olduğu için bir şans verilmeyi hak eden bir dizi veriyor.

Tom Clancy’s Jack Ryan

jack ryan

En azından Harrison Ford’un oynadığı Jack Ryan serisi filmler çok eğlenceliydi. Chris Pine’lı bir prequel filmi tökezlese de, bu alternatif TV dizisi izlemeye değer. John Krasinski, sahaya girmeye zorlanmış bir CIA analisti olan Ryan kadar zahmetsiz. Bir zamanlar James Earl Jones’a ait olan Ryan’ın akıl hocası Jack Greer rolünde The Wire’dan gelen Wendell Pierce gibi.

Mr. Robot

mr. robot

Sam Esmail, Mr Robot’ta özel bir şey yarattı. Kurumsal Amerika’nın gücünü çökertmek isteyen bilgisayar korsanlarının hikayesi hiç bu kadar enteresan olmamıştı. Oscar ödüllü Rami Malek’i, kendi payına düşen tiklere sahip anti-sosyal bir hacker olan Elliot rolünde kullanması da harika. Yardımcı oyuncular da iyi. BD Wong ve Christian Slater rollerinde harikalar.

Mr Robot’un dördüncü sezonu şimdi burada ve geçen sezonun kaldığı yerden devam ediyor ve her zaman olduğu gibi sert ve oturaklı bir şekilde gergin. Bazı eleştirmenler dördüncü sezon fikrini eleştirdi, ancak burada anlatılacak daha çok hikaye olduğunu düşünüyoruz ve dizinin yaratıcısı Sam Esmail’in bunu nereye götürdüğünü görmek için sabırsızlanıyoruz.

Vikings

vikings

İlk bakışta Vikings biraz tek boyutlu görünüyor: Viking Ragnar Lothbrok’un yağma, fetih ve acımasız dünyasına dayanan bütün bir gösteri. Ama bu kesinlikle Game of Thrones bütçesine uygun değil. İlk üç sezondaki karakter gelişimi güzel bir şekilde işleniyor ve Vikings, 6. sezona kadar bile basit bir hikayenin ne olduğunu gerçekten iyi anlatıyor.

Hunters

hunters

1977’de New York’ta intikam almak isteyen sorunlu genç bir Yahudi, Dördüncü Reich’ı yaratmak için çalışan saklanan yüksek rütbeli Nazi yetkililerine karşı gizli bir savaşta savaşan gizli bir Nazi avcısı grubu ile çalışır.

Tales From The Loop

tales from the loop

Bir dizinin kitaptan başka bir şeyden ilham alması oldukça nadirdir, ancak bu, Simon Stålenhag’ın tablolarına dayanmaktadır. Bu harika bir öncül; her resim bir bölüm için bir atlama noktası, daha büyük bir anlatıya bir bakış gibi. Çok eğlenceli; Twin Peaks ve büyük yayın rakibinin hit şovu Stranger Things’in ipuçlarını içeren bir zaman yolculuğu dizisi.