Arabadan benzin kokusu nasıl çıkar?

İstanbul’da trafik giderek daha yoğun hale geldiğinden, arabamızda artık çok fazla zaman harcıyoruz ve bu nedenle bugünlerde satış sonrası iş, arabanın içini daha konforlu hale getirmeye odaklanıyor. Ancak emektar arabanız benzin istasyonu gibi kokuyorsa bunların hiçbir anlamı yoktur.

Arabanızdaki benzin kokusu, özellikle uzun bir yolculukta olduğu gibi arabanızın içinde uzun saatler geçirmek zorunda kaldığınızda oldukça rahatsız edici olabilir. Kokunun konsantrasyonu yüksekse baş ağrısı ve baş dönmesi bile yaşayabilirsiniz, ancak çoğu insan hastalanır, bu yüzden arabanızdaki benzin kokusundan kurtulmanın en yaygın yollarından bazıları burada.

Arabadaki benzin kokusunu giderme

Bir oda spreyi almak ve camları açıkken araba kullanmak yapılacak en bariz şey gibi görünüyor, ancak çoğu zaman kokuyu bastırmakta yeterli olmuyor ve bu nedenle onu etkisiz hale getirmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için öncelikle kokunun kaynağını bulmanız gerekir. Bagajınızdaki veya yolcu bölmesindeki halıya bakın ve nedenini bulacağınızdan neredeyse emin olabiliriz.

1. Bol şampuan ve su kullanarak benzinin verdiği zararı azaltabilirsiniz. Bazen, leke küçükse kokuyu öldürmek için yeterli olabilir, ancak kötü durumlarda, halıyı iyice yıkadıktan sonra bile, bazı insanların gerçekten hoşlandığı o tuhaf kokuyu almaya devam edersiniz.

2. Kamyoncuların bir süredir kullandığı iyi bir yöntem, öğütülmüş kahve karışımını doğrudan lekenin olduğu kısma eklemek ve bir hafta kadar orada bırakmaktır. Bunun nedeni, kahvenin sadece benzin değil, genel olarak kokuları emen bir dizi yağ içermesidir. Pahalı kahveye gerek yok, A101 veya BİM’den alabileceğiniz en ucuz marka bile iş görür ve halıda leke bile bırakmaz, bu yüzden tehlikesi yoktur.

3. Kokuyu nötralize eden başka bir madde de kabartma tozu ve birçoğu. Yerine biraz serpin ve gece boyunca bırakın. Ertesi gün fırçalayın ve kalanını süpürebilirsiniz. Koku gitmiş olmalı ve sadece birkaç mil sonra mideniz bulanmadan tüm gün araba kullanmakta özgürsünüz.

4. Benzin yağlı bir ürün olduğu için bulaşık deterjanı da deneyebilirsiniz. Bu, yağı parçalayacak kimyasal bileşime sahiptir ve kokuyu gidermede de bir etkili çalışmalıdır. Daha iyi sonuçlar için doğrudan lekenin üzerine uygulayın ve ıslanmasına izin verin.

5. Hatta biraz elma sirkesi ve bir sprey şişesi içeren daha eski bir “tarifi” deneyebilirsiniz. İkisini birleştirdikten sonra, yöntem halıya ve ayrıca aracın iç kısmının diğer bitişik kısımlarına ince bir sis püskürtmenizi ve gece boyunca camlar açık halde bırakmanızı gerektirir. Kusursuz bir yöntem değil ama işinize yarayabilir.

6. Çok meşgulseniz veya bu eski moda yöntemlere yeterince inanmıyorsanız, her zaman özel bir araba iç temizlik maddesine yönelebilirsiniz. Bunu arabanızın her yerine püskürtmeye başlamadan önce talimatları okuduğunuzdan emin olun. Ne tür malzemeler üzerinde kullanabileceğinizi ve lekelenip lekelenmediğini görün.

7. Açık ara en yaygın kullanılan yöntem yine de havalandırmadır. Bu, aracınızı en az 24 saat boyunca kapısı açık bırakmak anlamına gelir. Bunu göz önünde bulunduracaksanız, tüm değerli eşyalarınızı arabadan çıkardığınızdan ve ayrıca garajınızda park edilmiş olsa bile başıboş bırakmadığınızdan emin olun.

Tüm araba halıları aynı malzemelerden yapılmadığından, muhtemelen yukarıdaki yöntemlerden sadece bazıları sizin için işe yarayacaktır, bu nedenle pes etmeden ve profesyonel bir iç detaycıya gitmeden önce her birini denemek en iyisidir.