Araba sürüklenme katsayısı nedir?

Bir otomobilin tasarımı, aracın performansından kısmen sorumludur. Otomobil şirketlerinin yeni bir otomobil modeli tasarlarken izlediği en önemli rakamlardan biri de sürtünme katsayısıdır. Sürtünme katsayısı, azami hız, denge, yakıt tüketimi ve daha fazlası üzerinde kalıcı etkileri olabilecek bir rakam şeklinde gelir. Ama bu sürtünme katsayısı rakamı ne anlama geliyor?

SÜRÜKLENME KATSAYISI NEDİR?

Sürtünme katsayısı, akışkan içinde hareket eden bir nesnenin karşılaştığı direnci belirlemek için akışkan dinamiğinde kullanılan bir sayıdır. Gerçek hayatta, tüm akışkanlar, ilgili nesnenin göreli hareketine zıt olarak hareket eden bir kuvvetle içlerinden geçen nesneye direnme eğilimine sahiptir.

Arabalar için, sürükleme, araç onu durdurmaya veya yavaşlatmaya çalışıyormuş gibi hareket ederken çevredeki havanın arabaya karşı ittiği kuvvettir. Bir otomobil için bu, yolda ilerleyen bir arabanın, içinden geçtiği havanın, arabanın tasarımına bağlı bir kuvvetle ve hareket ettiği hıza karşı olacağı anlamına gelir ve bunun sonucu olarak, sürükleme hızın karesiyle artar.

Bu nedenle, sürüklenmenin etkileri çoğunlukla daha yüksek hızlarda hissedilir, yani arabalar, sürükleme katsayısını mümkün olduğunca azaltacak şekilde tasarlanmalıdır. Ancak daha yüksek bir sürtünme katsayısı, bir arabanın yüksek hızlardaki performansından daha fazlasını etkiler. Sayı ne kadar yüksek olursa, arabanın kontrolü o kadar zor olur, ne kadar fazla yakıt kullanırsa, hızlanma o kadar fazla etkilenir.

Sürtünme katsayısının hesaplanması, hızı, havanın yoğunluğunu ve arabanın yüzeyi anlamına gelen referans alanını hesaba katan karmaşık bir matematik formülünü içerir. Arabaların test edildiği rüzgar tünellerinin yerleşimi de sürtünme katsayısını etkileyebilir. Tasarım açısından, sürtünme katsayısını etkileyen bileşenlerden biri, bir aracın ön ucudur. Bir araba tasarlarken ön ucu çok fazla kaldırma, sürtünmeyi azaltır ancak aracın çekişinin etkilenmesine sebep olabilir.

ARABALARDA SÜRÜKLENME KATSAYISI

Genel olarak, bir tüketici otomobili 0,25 ile 0,3 arasında bir sürtünme katsayısına sahipken, SUV’lar daha kutulu şekilleri nedeniyle 0,35 ile 0,45 arasında daha yüksek bir rakama sahiptir.

Biraz mantıksız gelebilir, ama Formula 1’de kullanılanlar veya Caterham Seven üretimi gibi yüksek performanslı arabaların sürtünme katsayısı, normal otomobillerden çok daha kötü. Formula 1 arabaları, takımların yarıştığı pistlerin her biri için seçtiği ayarlara bağlı olarak 0,7 ile 1,1 arasında sürüklenme katsayısı ile gelir. Bunun nedeni, Formula 1 araçlarının yüksek hızlı viraj alma için yeterli yere basma kuvveti üretebilmeleri için sürüklemeye ihtiyaç duymalarıdır. Daha önce de söylediğimiz gibi, düşük sürtünme daha fazla çekiş anlamına gelebilir, dolayısıyla daha fazla sürükleme daha fazla yere basma kuvveti anlamına gelir.

Dikkat edilmesi gereken önemli nokta, sürükleme katsayısının oldukça değişken bir rakam olmasıdır. Bu rakam belirli bir otomobil için belirlendiğinde, tüm model hattını değil, yalnızca o belirli konfigürasyondaki o otomobili ifade eder.

Örneğin, şu anda piyasada bulunan en aerodinamik üretim otomobili, 0,22 sürtünme katsayısı ile Mercedes-Benz CLA 180 BlueEfficiency’dir. Bu rakam tüm CLA modelleri için geçerli değil, sadece stok gövde kiti ile donatılmış bu özel versiyon için geçerli. Yeni bir tampon gibi herhangi bir değişiklik, şekli değiştirir. Bugün en düşük sürtünme katsayısına sahip ilk beş otomobil arasında adı geçen Mercedes’in ardından 2017 BMW 520d EfficientDynamics (ayrıca 0.22), Tesla Model 3 (0,23), Alfa Romeo Giulia Advanced Efficiency (0,23) ve Audi A4 2.0 TDI ultra (0,23) yer alır.