Kuzey Marmara Otoyolu nerelerden geçecek?

İstanbul’da trafiği rahatlatan Kuzey Marmara Otoyolu’nun geçtiği yerlerin tam listesi bu sayfada yer almaktadır. 20 Aralık 2020’de hizmete açılan Kuzey Marmara Otoyolu’nda çok sayıda gişe bulunmaktadır ve her gişeden para tahsil edilmektedir. Yap-işlet-devret yöntemiyle yapılan Kuzey Marmara Otoyolu’nda garanti geçiş araç sayısı da arttırıldı ve işletme süresi 7 yıl uzatıldı.

Kuzey Marmara Otoyolu esasında ağır yük taşımacılığı yapan araçların İstanbul şehir içi trafiğinden çekmek amacıyla planlandı. Sakarya’dan Trakya’ya giden kamyon ve TIR gibi vasıtaların İstanbul’a girmeden bu yolun üzerinden gitmesi hedeflendi. Kuzey Marmara Otoyolu’nda çok sayıda viyadük, köprü, üst geçit, alt geçit ve menfez yer alıyor.

Kuzey Marmara Otoyolu güzergahı

Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul’un kuzeyinden geçer ve Avrupa Yakası ile Anadolu Yakası’nı bağlar. Otoyolun geçtiği boğaz köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü’dür. İki kıta arasında ağır vasıtaların transit geçişi sağlanır. Kuzey Marmara Otoyolu, Avrupa Yakası’nda Kınalı’da başlar ve Sakarya Akyazı’da sona erer. Uzunluğu 398,4 kilometredir.

Otoyolun Kınalı-Odayeri kesiminde 3 tünel, 14 viyadük, 96 köprü (alt geçit ve üst geçit), 118 menfez; Kurtköy-Akyazı kesiminde 5 tünel, 16 viyadük, 192 köprü (alt geçit ve üst geçit) ve 431 menfez; Odayeri-Paşaköy kesiminde 2 tünel, 39 viyadük, 121 köprü (alt geçit ve üst geçit) ile 269 menfez olmak üzere tamamında 35 bin 23 metrelik 10 tünel, 56 bin 69 metrelik 69 viyadük, 409 köprü ve 818 menfez yer alıyor.

Kuzey Marmara Otoyolu Avrupa Yakası güzergahı

Kuzey Marmara Otoyolu, Avrupa Yakası’nda Silivri’de Kınalı gişelerinden başlar. E80 ve E84 otoyollarından Kınalı gişelerine girilebilir. Kuzey Marmara Otoyolu’na girilebilen diğer gişeler ise Silivri gişeleri (Fener Köy Yolu Caddesi üzerinden), Çatalca Gişeleri (Çatalca İstanbul yolu üzerinden), Yassıören Gişeleri (Çilingir yassıören yolu üzerinden), Tayakadın Gişeler (D020 üzerinden), Fatih Gişeler bulunur.

Ayrıca İhsaniye’yi geçtikten sonra yol üzerinde OGS-HGS geçiş yerleri olarak Odayeri gişeleri, Başakşehir’e giden yolda Fenertepe Gişeleri, D020’den gelen yolda Işıklar gişeleri bulunur. Hangi yönde yola devam edecekseniz edin yol üzerinde bu gişelerden birine para ödersiniz. Son olarak Avrupa Yakası’nda Kilyos Caddesi üzerinden girilebilen Uskumruköy Gişeleri bulunur.

kuzey marmara otoyolu güzergahı

Kuzey Marmara Otoyolu Anadolu Yakası güzergahı

Anadolu Yakası’nda Kuzey Marmara Otoyolu’na girilen gişeler Beykoz’da Riva Caddesi’nden girilen Riva gişeleri ile başlar, devamında Hüseyinli gişelerinden geçerek Şile tarafına devam edebilirsiniz. Biraz daha ileride Kömürlük gişeleri bulunur. Eğer otoyoldan çıkmazsanız, Ümraniye tarafına giden Reşadiye Gişelerini kullanabilirsiniz. Biraz daha aşağıda Şile Otoyoluna giren Alemdağ Gişeleri bulunur. Biraz daha ileride Samandıra’ya giren Paşaköy Gişeleri yer alır.

Otoyolda devam ederseniz, Osmangazi Mezarlığı yakınından E80 otoyoluna Mecidiye gişeleri ile girebilirsiniz. Ayrıca Kurnaköy gişeleri ile KMO üzerinde seyretmeye devam edebilirsiniz. İstanbul’daki son gişeler İstanbul Park Gişeleridir. F1 pistine girmek isteyenler için ekstra gişe konmuş.

kuzey marmara otoyolu anadolu yakasi güzergahı

Kuzey Marmara Otoyolu Kocaeli – Sakarya güzergahı

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kocaeli kısmında Balçık gişeleri (Şekerpınar ve Çayırova’ya gider), Mermerciler gişeleri (Osmangazi Köprüsü, Gebze ve Dilovası’na gider), Sevindikli gişeleri, İlimtepe gişeleri (Körfez ilçesine gider), İzmit kuzey gişeler ve İzmit doğu gişeler bulunur.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Sakarya kısmında Akmeşe Gişeler, Adapazarı 1 ve Adapazarı 2 gişeleri, Karasu gişeleri, KMO Akyazı gişeler ve TEM Akyazı gişeler bulunur.

kuzey marmara otoyolu kocaeli sakarya güzergahı