Bahçenize dikebileceğiniz kış çiçekleri

Kış geliyor, ancak bu çimlerinizin duvar gibi ölü ve gri görünmesi gerektiği anlamına gelmez.

Bitkiler kışın ölüyor gibi görünüyor çünkü bitki hücrelerinin içinde buz kristalleri oluşuyor. Bitkiler, hücrelerinin içindeki donma noktasını düşürmek için sukraloz gibi çözünen maddeleri konsantre ederek kendilerini donmaktan korumak için güçlü bir çaba gösterseler de, bu sadece yaklaşık -6 Santigrat dereceye kadar etkilidir. Bu noktadan sonra, hücrelerdeki su, hücre duvarı zarlarını delen kristaller halinde donabilir ve bu da yaygın yıkıma yol açar.

Ama bir çözümü var… özellikle soğukta açan kış için çiçekler dikin. Kışın çiçeklenen bu 5 kış çiçeğine göz atın.

Calendula

calendula

Papatya benzeri nergis, ılıman kış iklimlerinde geç sonbahardan ilkbahara kadar kolay renk sağlar ve vazoda uzun süre kalıcıdır. Klasik turuncu ve parlak sarıyı seçin veya kayısı, krem ve yumuşak sarının daha hafif tonlarını seçin. Dallanan bitkiler 60 cm ila 120 cm yüksekliğinde ve 60 ila 90 cm genişliğindedir ve renkli kütleler veya bir kap içinde harika görünürler. Calendula bitkileri tam güneş ve ılımlı su alır. İyi drenaja sahip oldukları sürece birçok toprağı tolere edeceklerdir.

Hercai menekşe

hercai menekse

Bu çiçeğin adı aldatıcı. Hercai menekşe sert bir çiçektir! Beş yapraklı çiçekleri olan bu alçak büyüyen bitkiler (15 ila 25 cm boyunda), iyi bir nedenle her yıl en çok satılan çiçeklerden olur. Uzun bir süre boyunca çok sayıda çiçek açarlar, hem tek renkli hem de iki renkli olmak üzere çok çeşitli renklerde gelirler ve Türkiye’de kış boyunca çiçek açarlar. Büyük çiçekli, yüzlü çeşitler ilk önce fidanlıklarda gözünüze çarpabilir. Ancak toplu olarak ekildiğinde, yüzeysiz, tek renkli çeşitler genellikle daha çarpıcıdır.

İngiliz çuha çiçeği

cuha

Çoğu çuha çiçeği ilkbahar veya yaz aylarında çiçek açar, ancak İngiliz çuha çiçeği (aynı zamanda peri çuha çiçeği ve Çin çuha çiçeği) de kış rengi için mükemmel seçeneklerdir. Dairesel çiçekler ya tek başlarına ya da bir yaprak rozetinden kümeler halinde ortaya çıkar. İngiliz çuha çiçeği hemen hemen her renkte gelir ve 20 ila 30 cm yüksekliğinde ve 22 cm genişliğinde büyür. Çuha çiçeği, daha soğuk iklimlerde tam güneş alabilir, aksi takdirde kısmen tam gölgede kalabilir. Hepsinin düzenli suya ihtiyacı var.

Sarı Yasemin

sari yasemin

Bu yasemin ince, söğüt gibi gövdeleri kış manzarasında güzel bir şekilde göze çarpar. Parlak sarı çiçekler, kışın veya ilkbaharın başlarında, parlak, üç yapraklı yapraklar açılmadan önce görünür. Yine de hayal kırıklığına uğramayın, bu yasemin üzerindeki çiçekler kokusuzdur.

Asma desteklenmezse 120 cm yüksekliğe ve 210 cm genişliğe ulaşacaktır. Bir duvarda eğitin ve 4.5 metre boyunda büyüyecek. Kış yasemini, mükemmel olmayan koşullarda büyüyecek, ancak tam güneşte ve iyi toprakta en üretken bir çiçek açıcı olacaktır. Düzenli tutmak için bahar büyümesi oluşmadan önce büyük ölçüde kesin ve büyümeyi kontrol etmek için yıl boyunca gerektiği gibi sıkıştırın.

Viyola

viyola

Akrabaları gibi, viyolalar da gri günleri mutlu renkler ve tatlı kokularla aydınlatır. Harika bir kışlama bitkisidir ve kolayca kendi kendine ekerler. Yağmur gerçekten hercai menekşe çiçeklerini yener, ancak viyolalar hızla geri döner. Viyolalar hercai menekşeden daha küçüktür, ancak bitki başına daha fazla çiçeğe sahiptir. Mavi, sarı, beyaz, krem ve iki renkli çeşitleri vardır.

Bordürlerde ve kenarlarda toplu renk için, bahar soğanları için kapak olarak veya kış kaplarında hızlı renk için viyola kullanın. Viyolalar güneş veya yarı gölge alır. Çiçeklenme süresini uzatmak için çiçek seçin. Pürüzlü görünmeye başlarlarsa, yaz aylarında bitkileri çıkarın.