Dünyadaki en güzel deniz fenerleri

Bir deniz feneri, gemi kaptanları için sadece bir seyir yardımcısı değil, aynı zamanda herkes için bir mimari bir yapıdır. İşte dünyanın en güzel deniz fenerlerinden beşi.

En ünlü ve antik deniz feneri, Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olan İskenderiye Pharosu’dur. Aynı zamanda dünyanın en yüksek insan yapımı yapılarından biriydi. Deniz feneri yıkıldı, ancak hem mimari hem de tasarım için bir ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Antik çağların en ünlü deniz feneri olarak, o zamandan beri tüm deniz fenerlerinin arketipidir.

Tourlitis (Yunanistan)

(Fotoğrafı yukarıdadır) Taş bir kulenin üzerine tünemiş olan bu deniz feneri, “Küçük Deniz Kızı” filminden fırlamış gibi görünüyor. Yunanistan’ın Andros adasında bulunan Tourlitis Deniz Feneri, İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkıldı. 1990’ların başında yeniden inşa edildi ve Yunanistan’ın ilk otomatik deniz feneri oldu. O zamandan beri, bölgenin önde gelen turistik yerlerinden biri haline geldi.

Fanad (İrlanda)

Fanad

1817’de tamamlanan bu çarpıcı deniz feneri, İrlanda’nın Donegal ilçesinde yer almaktadır. Bir deniz fenerinden daha fazlası olan Fanad Deniz Feneri ziyaret edilebilir ve size Wild Atlantic Way’in güzel manzarasına sahip konuk odalarında geceleme seçeneği sunar.

Ayrıca Donegal, 2017 yılında Nat Geo Traveller tarafından gezegendeki en havalı yer seçildi.

South Stack (Birleşik Krallık)

Split Rock

1809 yılında inşa edilen bu güzel deniz feneri, denizden 60 metreye kadar yükselen büyük granit kayalıklardan oluşan sahil şeridinde güzel bir manzara sunan dik anakara kayalıklarından 400 basamak inilerek ulaşılan küçük bir adada yer almaktadır.

Ziyaretçiler tepeye tırmanıp guillemots, jilet ve martı gibi binlerce deniz kuşunu gözlemleyebildiği için kuş severler için mükemmel bir yer.

Split Rock (Birleşik Devletler)

South Stack

Superior Gölü’nün kuzey kıyısında yer alan bu çarpıcı deniz feneri, 130 metrelik bir uçurumun tepesinde yer almaktadır. 1995 yılında Amerika Birleşik Devletleri Postası, deniz fenerini “Büyük Göllerin Deniz Fenerleri” serisi posta pulu için seçilen beş deniz fenerinden biri olarak gösteren bir pul yayınladı.

Split Rock deniz feneri ayrıca 2013 filmi The Great Gatsby’de de yer aldı.

Cape Byron Light (Avustralya)

Cape Byron Light

Cape Byron Light, 2.200.000 cd ışık yoğunluğu ile Avustralya’nın en güçlü deniz feneridir. Yeni Güney Galler’deki Cape Byron’da bulunur ve bu da onu Avustralya’nın en doğudaki deniz feneri yapar.

1899 yılında inşa edilen bu kolonyal tarzdaki deniz feneri, 22.5 metre yüksekliğindedir. Umarız dünyanın en güzel deniz fenerlerinden oluşan bu listeyi beğenmişsinizdir!