Saç ekim teknikleri nelerdir?

Saç dökülmesi ve kellik problemi, günümüzde kadın erkek fark etmeksizin herkesin en sık karşılaştığı sorunların başını çekmektedir. Modern ve konforlu saç ekimi teknikleriyle, eski halinize kavuşmak artık çok kolay. Saç ekim teknikleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu makalede derledik.

Saç Ekimi Nedir?

Kellik veya seyrelme problemi yaşayan herkes, uzun vadede özgüven sorunları yaşamalarının yanı sıra; sosyal hayata uyum sağlamak konusunda da sıkıntılar çekebilirler. Bu durumun ortadan kalkması için saç ekimi, kalıcı olarak konforlu çözümler sunmaktadır. 

Saç ekimi tekniğinde, dökülme problemi yaşanan bölgeye, kişinin kendi saç kökleri ekilir. Ense bölgesindeki dökülmeye dirençli saç kökleri alınır. Seyrelme görülen ya da komple saç kaybı oluşmuş bölgeye kanallar açılır ve bu saç kökleri ekilir. Oldukça doğal bir görüntü sunan saç ekiminden kalıcı sonuç alınır.

Küçük bir cerrahi operasyon olan bu işlemin mutlaka sterilizasyonu sağlanmış bir şekilde klinik ortamında gerçekleşmesi gerekir. 

Saç Dökülmesinin Nedenleri 

Saç dökülmesi, her bireyde görülebilir ancak erkeklerde daha sık rastlanan bir problemdir. Genellikle hormon etkisinin veya genetik olarak aileden gelen etkinin bir sonucu olarak genç yaştan itibaren ortaya çıkar. Saç derisindeki aşırı dökülme, kelliğe sebebiyet verir.

Saç dökülmesinin pek çok farklı nedeni bulunabilir. Bunlar:

 • Genetik faktörler
 • Hormonal değişiklikler
 • Geçirilmiş cerrahi operasyonlar
 • Yara izleri
 • Hastalıklar
 • Yaşlanma
 • Bıyık, kaş, sakal kılları, göğüs kılları gibi bölgelere kıl ekimi olarak sıralanabilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi için sorunlu bölgeye lokal anestezi uygulanır. Ense bölgesinden alınan ‘greft’ denilen saç kökleri, seyrelme ya da kellik yaşanan bölgede açılan kanallara eklenir. Ense ya da şakakta yeterli saç kökü bulunmaması durumunda, hastanın göğsü ve kolları gibi diğer kıl bulunan bölgelerinden greft alınır.

Saç ekimi süresi, kişinin yaşadığı saç dökülmesi oranına bağlı olarak şekillenir. Saç kaybının yaşandığı bölgenin genişliği seans süresini birkaç saate kadar uzatabilir. Saç kaybının yaşandığı alan çok büyükse, ekim işleminin tamamlanması için birkaç seans gerekebilir.

Saç ekim işlemi sonrası, ilk haftalarda saç dökülmesi gözlenebilir. Bu bireyler için endişe verici olsa da, kaygılanmayı gerektirecek bir durum değildir. Dökülen saçlar, yaklaşık 3 ay sonra yeniden çıkacaktır. Ancak ilerleyen zamanlarda, saç yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak yeniden bir saç ekim işlemi gerekebilir.

Saç Ekim Teknikleri Nelerdir?

Güncel olarak kullanılan başlıca yöntemler mevcuttur. Saç ekim teknikleri:

FUT yöntemi: Fut yöntemi, kafa derisinin bir kısmının kesilerek çıkarılması ve deri parçasındaki saç köklerinin teker teker alınması prensibine dayanır. FUT yöntemi, enfeksiyona açık bir teknik olmakla beraber, işlem yapılan bölgede kalıcı iz bırakabilir. Bu durum, bireylerin özgüven sorunu yaşamaya devam etmesine sebebiyet verebildiği için tercih edilmesi önerilen bir yöntem değildir. Ancak saç açıklığı fazla olan ve donör alanı yetersiz kişilerde önerilir. 

DHI Saç Ekimi (Direct Hair Implantation): Saç ekimi kalem tekniği olarak da bilinir. Saç ekimi kalem tekniği de bunların arasında yer alan önemli bir tekniktir. ‘Doğrudan Saç Ekimi’ anlamına gelen bu yöntemle, uzman doktor choi adı verilen kalem yardımıyla, greft denilen saç köklerini toplar ve yine choi yardımıyla saçsız bölgeye, saç köklerini taşır.

FUE Yöntemi: FUE yönteminde, kafanın donör bölgesinden toplanan greftler, saç dökülmesi ya da kaybı yaşanmış bölgeye eklenir. FUE cihazlarının ucunda bulunan punç isimli alet, saç köklerini almakla görevlidir. Kişinin saç yapısına göre punçlar da farklılık gösterir. Punçlar, tek kullanımlıktır. Bu nedenle herhangi bir hijyen kaygısı yaşanmadan güvenle kullanılabilir. 

FUE yönteminde herhangi bir kesi ya da dikiş işlemi yapılmadığı için, iz de oluşmaz. Bu nedenle oldukça doğal bir görüntü elde edilir. Fue yöntemi, birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde en sık tercih edilen saç ekim tekniğidir. FUE yöntemi, 6-7 saat arası sürer. Hasta, işlem esnasında yemek dahi yiyebilir. Oldukça konforlu bir yöntemdir. Hasta, işlemden 2-3 sonra ekim alanını korumak sureti ile sosyal hayatına geri dönebilir.

Saç Ekimi Kimlere Yapılabilir?

 • Erkeklerde ve kadınlarda 20’li yaşlardan itibaren saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalan,
 • Saç ekimine engel olacak herhangi bir fizyolojik rahatsızlığı bulunmayan,
 • Ekim yapılacak bölgede, yeteri kadar saç dökülmesi olan,
 • Donör bölgede yeteri kadar folikülü mevcut olan her yaştan bireyler, gönül rahatlığıyla saç ekim işlemi yaptırabilirler.

Saç Ekimi Sonrası Yapılması Gerekenler

 • Saç ekimi sonrası baş kısmına ekim alanının üzerine gelmeyecek şekilde özel bir bandaj takılır.
 • Saç ekimi yatış gerektirmeyen bir tedavi yöntemidir. Hasta birkaç saat içinde taburcu edilebilir.
 • Saç ekim işlemi ardından nadir de görülse ağrı görüldüğü durumlara rastlanabilir. Bu durumda belirli ağrı kesiciler faydalı olacaktır.
 • Hastanın yaklaşık 3 gün evde istirahat etmesi önerilir.
 • 5. gün pansuman günü olarak belirlenir.
 • Her ameliyatta olduğu gibi saç ekiminden sonra da belli oradan iz ve kaşıntı olabilir. Bu izlere ve kaşıntılara dikkat edilmeli, zorunlu olmadıkça temasta bulunulmamalıdır.
 • Olası enfeksiyon riskini azaltmak ve kafa derisi tahrişini önlemek için uzman doktor tarafından önerilen reçeteleri dikkate almak, iyileşme süreci için oldukça önemli bir noktadır.