Tansiyonu düşüren şeyler

Kan basıncını hızlı bir şekilde düşürmek için bazı çareler günlük egzersiz yapmak, tuz alımını azaltmak, alkolü azaltmak, potasyum açısından zengin yiyecekler yemek, stresi yönetmek ve azaltmak, bitter çikolata ve kakao tüketmek, sigara içmemek, kilonuza dikkat etmek ve limon suyu içmektir.

Yüksek tansiyon veya hipertansiyona sahip olma eğilimi, kısmen son yıllarda edinilen yaşam tarzına bağlı olarak dünyadaki en yaygın koşullardan biridir. Hareketsiz bir yaşam tarzı, yüksek yağlı bir diyet, stres ve hatta genetik miras vücudunuzu etkileyebilir ve şartlandırabilir, böylece kan basıncınız normalden daha yüksek olur. Bu olursa, kalp hastalığı veya felç riskiniz artar.

Bununla birlikte, yüksek tansiyon durumunda bir doktorun dikkatine ihtiyaç duyulmasına rağmen, günlük rutininizde kan basıncınızı kademeli olarak düşürmek için kullanabileceğiniz birkaç ipucu vardır ve eğer yüksek olma eğilimi varsa, daha stabil kalmasına yardımcı olur. Bu makalede, kan basıncını doğal bir şekilde hızlı bir şekilde nasıl düşüreceğinize dair ipuçları bırakıyoruz.

Günlük egzersiz yapın

Kan basıncınızın normal olması için en önemli şey, kanı iyi pompalayan güçlü bir kalbe ve sağlıklı kan damarlarına sahip olmaktır, bu yüzden onlara çok iyi bakmanız ve onlara yardım etmeniz gerekir. Bunun için, onunla çelişen kardiyak patolojiler yoksa, bu hayati organı ve tüm sistemini eğitmek ve güçlendirmek için egzersiz yapmak en iyisidir. Basit bir yürüyüş gibi sadece 30 ila 45 dakikalık günlük egzersizle, vücudunuzun yüksek tansiyonla savaşmasına yardımcı olacaksınız.

Orta derecede tuz alımı

Vücudumuz sodyumu, yani tuzu işleyebilecek şekilde tasarlanmıştır ve sağlıklı olması için buna ihtiyacımız vardır, ancak her zaman doğru ölçüde. Bu nedenle, önceden pişirilmiş gıdalarda olduğu gibi yemeklerdeki fazla tuz, uzun vadede vücudumuza zararlı olabilir. Sodyumun diyetimizden tamamen çıkarılmaması gerekirken, miktarlara çok dikkat etmeliyiz. Bu nedenle, kan basıncınızı hızlı ve doğal bir şekilde düşürmek için tuz alımınızı azaltarak başlamalısınız.

Alkolü azaltın

Günde bir kadeh şarabın vücudumuz için çok faydalı olabileceğini söylüyorlar, ancak gerçek şu ki alkol vücudumuz için ve özellikle atardamarlarımızın ve kalbimizin düzgün çalışması için bir düşmandır. Durmak istemiyorsanız, içtiğiniz alkol miktarını azaltmanız gerekir. Yüksek tansiyondan mustaripseniz, düşürmenin sizin için yeterli olup olmadığını veya alkol almamanız gerekip gerekmediğini doktorunuzla netleştirmelisiniz.

Potasyum yönünden zengin yiyecekler yiyin

Sodyum kan basıncımız için bir düşman haline geldiyse, potasyum bir müttefiktir. Bu önemli mineral vücuttaki fazla sodyumdan kurtulmaktan sorumludur, bu nedenle günlük diyetimize muz, süt ürünleri, fındık ve sebzeler gibi onu içeren yiyecekleri dahil etmeliyiz, bu yiyecekler kan basıncını hızla düşürür.

Kafeini azaltın veya ortadan kaldırın

Birçok insan için kahve, çay ve diğer kafeinli ürünler bizi uyandırmak ve üretken olmak için en iyi müttefiklerdir. Bununla birlikte, içerdiği kafein, uzun vadede, kan basıncını artıran ve komplikasyonlara neden olan bir düşman haline gelebilir. Bu nedenle, kafeine duyarlı olduğunuzdan şüpheleniyorsanız veya çok içtiğinizin farkındaysanız, alımınızı azaltmayı veya tamamen ortadan kaldırmayı deneyin.

kahve tansiyon

Stresi yönetin ve azaltın

Stres, çeşitli problemlerle en çok ilişkili faktörlerden biridir ve aslında yüksek tansiyon seviyeleri ile ilgilidir. Bu faktör, yaşam tarzımızla ve bize ne olduğu ve onu nasıl yönettiğimizle bağlantılıdır. Yapılacak en iyi şey, bir stres anından geçiyorsanız kendinize bağlantıyı kesmek ve rahatlamak için bir alan vermek, hatta onu azaltmak ve aynı zamanda yüksek tansiyon problemini iyileştirmek için yönetmenize yardımcı olacak bir tür terapiye gitmektir.

Bitter çikolata veya kakao tüketin

Şeker veya süt ilavesiz doğal kakao veya bitter çikolata, kan basıncını veya hipertansiyonu düşürmemize çok yardımcı olabilecek bir besindir, çünkü arterleri genişletmeye yardımcı olan ve içlerindeki gerilimi azaltan flavonoidlere sahiptir.

Kilonuza dikkat edin

Kan basıncınızı hızlı bir şekilde nasıl düşüreceğinizi bilmek istiyorsanız, kendinize ideal kilonuzda olup olmadığınızı sorarak başlamak en iyisidir. Obezite ve aşırı kilo, kardiyovasküler rahatsızlıklar söz konusu olduğunda belirleyici faktörlerdir, çünkü kalp ve kan damarları her yere kan pompalamak ve taşımak için daha fazla çalışmak zorundadır. Bu nedenle, sağlıklı bir kiloya sahip olmak, normal kan basıncına sahip olmaya başlamanın ilk adımıdır.

Sigara içmeyin

Sigara içmenin çeşitli sağlık sorunlarına neden olduğunu, bazıları hafif, bazıları çok ciddi ve hatta ölümcül olduğunu bir süredir biliyoruz. Düzenli olarak sigara içmek sadece kan basıncını geçici olarak arttırmakla kalmaz, aynı zamanda tütünün bileşenleri uzun vadede arteriyel dokular da dahil olmak üzere dokularımıza zarar vererek arterleri zayıflatır.

Çilek Tüketin

Meyveler, lezzetli olmasının yanı sıra polifenol içeren meyvelerdir. Bu bileşenler, yüksek tansiyonu düşürmenin yanı sıra kalp hastalığını önlemeye de çok yardımcı olur.

cilek tansiyon

Meditasyon yapın veya derin nefes alın

Stresi bir risk faktörü olarak görmek, yüksek tansiyonu düşürmede en hızlı şekilde işe yarayabilecek araçlardan biri, şüphesiz, kan basıncınızı birkaç dakika içinde önemli ölçüde düşürecek meditasyon ve derin nefes alma teknikleridir. Bu derin nefesler, kanın oksijenlenmesini ve vücudun gevşemesini teşvik eder, bu da organların düzgün çalışmasını kolaylaştırır veya en azından bazı koşulların daha da kötüleşmesini önler.

Kalsiyum yönünden zengin yiyecekler yiyin

Sadece süt ürünleri olmak zorunda değil. Tofu, ceviz veya yeşil yapraklı sebzeler, arterlerde iyi gerginliği kolaylaştıran kontrollü kan basıncını destekledikleri için iyi arter sağlığına yardımcı olan kalsiyum kaynaklarıdır.

Doğal Takviyeleri Alın

Ek olarak, vücudumuza bir artı vermek istiyorsak, yüksek tansiyonu düşürmek için doğal takviyeler almayı seçebiliriz, örneğin:

  • Balık yağı.
  • Yaşlı sarımsak özü.
  • Peynir altı suyu proteini.
  • Berberin.
  • Ebegümeci çiçeği.

Magnezyum yönünden zengin yiyecekler yiyin

Magnezyum, diyetimizde kan damarlarını gevşetmemize ve dolayısıyla kan basıncını düzenlememize yardımcı olan vazgeçilmez bir mineraldir. İçerdiği en iyi bilinen gıdalardan bazıları baklagiller ve kepekli tahıllardır.

Sağlıklı beslenin

Tüm bu listeyle, yüksek tansiyonu düşürmek için en iyi ev ilaçlarından birinin, vücudumuzun mümkün olduğunca dengeli ve güçlü olması için her türlü besini doğru miktarlarda birleştiren dengeli ve sağlıklı bir diyet yemek olduğu açıktır.

Yüksek tansiyonu düşürmek için bitki çayları için

Ayrıca doğal bir ilaç almayı denemek istiyorsanız, kan basıncınızı hızlı bir şekilde düşürmek için infüzyonları deneyebilirsiniz. Bunlar şunlar olabilir:

  • At kuyruğu çayı.
  • Kediotu çayı.
  • Zeytin yaprağı çayı.
  • Hibiscus çiçeği çayı.
  • Kuş yemi çayı.

Limon suyu için

Son olarak, yeterince sıvı içmenizi öneririz, çünkü kan basıncını hızlı bir şekilde düşürmek için arterlerin genişlemesine ve iyi büzülmesine yardımcı olmak gerekir, bu nedenle iyi nemlendirmek ve ayrıca sıvıların iyi hareket ettiğinden emin olmak gerekir. Su ve meyve sularının idrar söktürücü ve nemlendirici özellikleri, arterlerin gerginliğini düzenlemede faydalı olacaktır.

Meyve suları arasında şiddetle tavsiye edilen limon suyudur, çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi, arterlerin düzgün çalışması için faydalı olan çok fazla potasyum içerir.