Dostluk neden önemlidir?

Arkadaşlığın önemi o kadar büyüktür ki, birçok bilim adamı kendilerini konuyu profesyonel ve ölçülebilir bir yaklaşımla incelemeye adamıştır. Her durumda, samimi, sağlam ve kalıcı arkadaşlıklar kurmak bize sırlarımızı paylaşmaktan, bir futbol maçından ve bir biradan çok daha fazla fayda sağlıyor.

Arkadaşlık ile ne kastedilmektedir?

Gerçek arkadaşlık, iki insan arasında güçlenen çok yakın bir bağdır. Arkadaşlık, bir grubun farklı üyeleri arasında gerçekleşen eşit özelliklerin ilişkisi olarak da kabul edilir.

Arkadaşlığın önemi hakkında konuşmak için, sosyal ağlarımızı besleyen insanlar listesinin çok ötesine geçmemiz gerekiyor. Psikoloji ve sosyoloji açısından bakıldığında, arkadaşlığın var olması için kişisel temas kaçınılmaz bir gerekliliktir. Yani arkadaşlık, günümüzde gerçekleşen birçok etken ve ilişkide olanın aksine, yüz yüze görüşmeyi gerektirir.

Arkadaşlığın önemi nerede yatıyor?

İnsanlar doğası gereği sosyal varlıklardır. Bu nedenle, dünyaya geldiğimiz andan itibaren başkalarının etkileşimine, şefkatine ve ilgisine ihtiyacımız var.

Ancak, aynı zamanda çok çelişkili bir türüz. Bu nedenle, arkadaşlığın önemine rağmen, bu arkadaşlığı sürdürmemize yardımcı olacak tavsiyeler de almamız gerekir. Aksi takdirde ve ne yazık ki, bir sabah uyandığımızda dünyada yalnız olduğumuzu keşfedebiliriz. Ve bu psikolojimiz için yıkıcı olur.

Arkadaşlığın önemi nedir?

İnsan olarak geliştirmemiz gereken duygulardan biri de aidiyet duygusu. İlginçtir ki, bizi bir diziye o kadar kaptırmamıza neden olan da aynı duygudur ki, tüm bölümlerini yutana kadar onu terk edemeyiz.

İnsanoğlu kendini bir gruba ait hissetmesinin sağladığı destekle zenginleşir ve beslenir. Bu nedenle, dizi söz konusu olduğunda, uzmanlar, bir sonraki bölümde ne olacağını öğrenme büyüsünün, kendimizi günlük yaşamına davet edilme ayrıcalığına sahip olduğumuz o hayali karakter grubunun bir parçası olarak algılama hissine yanıt verdiğini ortaya koydu.

Peki, arkadaşlık ihtiyacımızı gidermek için birbiri ardına dizilere bağlanmak yeterli mi? Hayır, tabii ki değil! Hepimizin gerçek arkadaşlara ihtiyacı var, çünkü kurgu bir seraptan ve sağlıklı ve toksik bir arkadaşlığın nasıl görünebileceğine dair bir referans çerçevesinden başka bir şey değildir.

Kurgusal hikayeler aracılığıyla, bir arkadaşlık kurmak söz konusu olduğunda hangi şeylerin arzu edilir olduğunu ve hangilerinin onsuz yapılmasının daha iyi olduğunu öğrendiğimizi söyleyebiliriz.

Gerçek bir dostluğun hayatımıza kattığı faydalar

Arkadaşlığın önemi, diğer insanlarla samimi ve sağlam bir bağ kurmamız için bize getirdiği birçok avantaja dayanmaktadır:

  • Artan benlik saygısı
  • Artan motivasyon
  • Günlük yaşam baskısını azaltmak
  • Yaşamın önemli aşamalarında destek

Arkadaş sahibi olmak bizi değerli hissettirir ve bu da doğrudan benlik saygımızı besler. Aynı zamanda, bir arkadaş, varlığı bizi günlük dramalarımızdan uzaklaştırdığı için bizi uyuşukluğa götüren motivasyon kaybını bulanıklaştırır. Boşanma, işimizi kaybetme veya sağlığımızın yararı için yaşam tarzımızı büyük ölçüde değiştirmek zorunda kalma gibi bir zorluktan geçmek zorunda kaldığımızda, arkadaşlığın önemi hayati hale gelecektir.

Arkadaşlığın dezavantajları var mı?

Bu noktada şu soruyu sormakta fayda var: Arkadaşlıkla ilgili her şey iyi mi? Ve cevap hayır. Yetişkin hayatımızda yeni arkadaşlar edinme konusunda karşılaştığımız en büyük zorluklardan biri, arkadaşlığa evet deme fırsatı bulduğumuzda içimizde uyanan alarmdır: aldığımız ihanetler.

Ne yazık ki, arkadaşımız olarak gördüğümüz insanların hepsi bu niyetlerle hayatımıza girmedi. Çoğu zaman, insanları kendilerini cömert ve verici olarak gizlemeye iten şey, açgözlülükten başka bir şey değildir. Bu nedenle, hayatımızın bir noktasında ihanet kaçınılmazdır.

Bununla birlikte, ihanete uğramak kadar yıkıcı bir şeyin bile iyi bir yanı vardır, çünkü gözlerimizi açmamızın ve bu kişinin arkadaşımız olmadığını anlamamızın nihai yolu budur.

Bilmeniz gereken bir şey var, o da ihanetin üstesinden gelinebileceğidir. Bazı arkadaşlıkların (arkadaşlık olmayan) hayatımıza getirdiği kaçınılmaz acı hapların ötesinde, arkadaşlığın önemi bozulmadan kalır, bu yüzden onu kalpten ve samimiyetten geliştirmek bize benzersiz faydalar sağlayacaktır.