Bebeğin para yuttuğu nasıl anlaşılır?

Çocuklarda en sık görülen “yaramazlıklardan” biri yabancı bir cisim yutmalarıdır. Çocukların kazara yutabilecekleri her türlü şey arasında madeni paralar en sık olanlar arasındadır. Yine de, genellikle büyük sorunlara neden olmazlar. Çoğu durumda, hiçbir şey yapılması gerekmez. Her gün bebeğinizin dışkısını gözlemleyin. “Normal” şekilde ortadan kaldırılmasını beklemelisiniz. Ancak, olası komplikasyonların farkında olmanız gerekir. Herhangi bir şüpheniz olduğunda, bir doktora danışmalısınız.

Bozuk paranın ağza sokulduğunu görürsem ne yapmalıyım?

Her şeyden önce, çocukla sakince konuşmalısın. Bizi anlıyorsa, tükürmesini ve bize vermesini istemek en iyisidir. Madeni para görünür ve kolay erişilebilir durumdaysa, küçük parmağınızı ağzın bir tarafına parmak olarak sokmalısınız. Daha sonra madeni parayı arkadan dışarıya doğru sürüklemek için bir süpürme hareketi yapılır.

Yutmamasını sağlamayı başarırsanız, elinizde veya kıyafetlerinizde daha fazla bozuk para olup olmadığını kontrol edin. Küçük nesneleri tekrar alamayacağından emin olmalısın. Önleme en iyisidir.

Madeni parayı yutup yutmadığından emin değilsem ne yapmalıyım?

Tüm odayı arayın. Mobilyalara ve halılara bakmak için biraz zaman ayırmaya değer. Olduğu kadar çok pil bulmaya çalışmalısınız. Bu, yalnızca çocuğun kaç parayla oynadığını biliyorsak yararlıdır. Böylece hepsini bulduğumuzdan emin olabiliriz.

Ayrıca çocuğa sorun. Konuşmak istemiyorsa, bilgiyi bir oyun olarak çıkarmaya çalışabilirsiniz, böylece ağzına koyup koymadığını size söyleyebilir. Hala şüpheniz varsa, iki seçenek var. Çocuğun herhangi bir semptomu yoksa, onu birkaç gün gözlemleyeceğiz. Olası para birimini aramak için dışkıyı kontrol edeceğiz.

Ebeveynler çok korkuyorsa veya tabii ki çocuk iyi değilse, Acil Servise gidebilirler. Gerekirse röntgen çekilecektir. Bu, yutup yutmadığınızı size bildirecektir. X-ışını bu durumlarda çok faydalıdır. Madeni paralar filmlerde harika görünüyor, ancak plastik oyuncaklar gibi diğer nesneler görünmüyor.

Madeni parayı yuttuğundan eminsem ne yapmalıyım?

En önemli şey çocuğu gözlemlemektir. İyi nefes aldığından ve yutkunma güçlüğü çekmediğinden emin olun. Çocuğun bozuk para yuttuğu iki kritik an vardır.

  • Her şeyden önce, sindirim sistemine değil, solunum sistemine geçiş. Bu en tehlikeli şey olurdu. Bu olursa, çocuk hava yolunun yabancı cisim tıkanıklığına maruz kalabilir. Nefes darlığına neden olur.
  • İkinci önemli an, sindirim sisteminin ilk bölümü olan yemek borusundan en dar olan geçiştir. Geçmeyi başarırsa, madeni para büyük olasılıkla artık herhangi bir komplikasyona neden olmayacaktır. Yemek borusunda kalırsa tıkanmasına neden olur. Çocuğunuz yutkunamaz ve boğaz bölgesinden şikayetçi olabilir. Eğer öyleyse, 24 saat içinde çıkarılması için yakında Acil Servise gitmelisiniz.
  • Öksürük, gürültü veya nefes almada zorluk ile boğulma meydana gelirse, derhal harekete geçilmelidir. Bunun için hava yolu tıkanıklığı durumlarında yapılacak manevraların bilinmesi gerekir. Bunlar, çocuğun kuvvetli öksürmesine, ağır öksürmesine veya bilincini kaybetmesine bağlı olarak değişir. Bu vakaların herhangi birinde, tekniklerin tanık olan herkes tarafından mümkün olan en kısa sürede uygulanmasının yanı sıra, olayın önemi ve ciddiyeti göz önüne alındığında acil durum sistemini etkinleştirmek için 112’yi aramak en iyisidir.
  • Çocuk madeni parayı nefes almakta güçlük çekmeden yutarsa, ancak kısa süre sonra boğaz bölgesinde rahatsızlık, ağrı, salya akması, yutma güçlüğü, kusma veya sizi endişelendiren başka bir semptom hissederse, madeni para üst sindirim sisteminin bir bölgesini tıkıyor olabilir. Bu durumda Acil Servise gitmeniz gerekmektedir. Orada, onu bulmak ve gerekirse çıkarmak için bir röntgen çekilecektir.
  • Çocuğunuz iyiyse, çocuğunuza önümüzdeki birkaç saat veya gün boyunca bol miktarda sıvı ve yüksek lifli bir diyet (kuşkonmaz, yeşil fasulye veya portakal) verin. Bu, madeni parayı dışarı sürüklemeyi kolaylaştırır. Aynı şekilde, her gün yutulan madeni parayı veya madeni paraları bulana kadar dışkıya dikkatlice bakmanız gerekir.
  • Beklerken çocuğun ateş, kusma, karın ağrıları, iştahsızlık veya benzeri sorunları varsa, bunun nedeni bozuk paranın bağırsağın bazı bölgelerini tıkaması olabilir. Doktorunuza danışmalısınız.
  • Bir hafta sonra bağırsak hareketlerinizde bozuk parayı görmüyorsanız, değerlendirilmesi için doktora gitmeniz de daha iyidir.

Çocuk bozuk para yutarsa yapılmaması gerekenler

Hiçbir koşulda ne yapmamalısınız? Bozuk paranın içeri girdiğini gördüğümüzde çocuğa bağırmamalıyız. Bozuk para hava yoluna girerse korkabilir ve boğulabilir.

Kusmaya da zorlamamalıyız. Yutulduktan sonra sadece gözlemlenmelidir. En azından akciğere değil sindirim sistemine ulaşmış olacak. Çocuğu kusturmaya çalışırsanız, bozuk para geri gelebilir, hava yolundan gizlice girebilir ve onu boğabilir, bu çok daha tehlikelidir.

Diğer kazalarda olduğu gibi bölümden ders çıkarmayı unutmayın. Bu nedenle, o andan itibaren, madeni paralar ve diğer nesneler “küçük çöplerin” erişemeyeceği bir yerde bırakılmalıdır.