Kaynarca – Pendik – Tuzla metrosu ne zaman açılacak?

Kaynarca – Pendik – Tuzla metrosunun ne zaman açılacağı belli oldu. Kaynarca – Pendik – Tuzla metro hattı ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları devam ediyor. Hat ile ilgili gelen son haberlere göre hat ile ilgili çalışmaların son durumu ve ne zaman tamamlanacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Hatla ilgili 24 Mayıs 2023 itibarıyla gelen en güncel bilgilere göre, Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro hattında kullanılacak TBM segmentlerinin %95’i tamamlandı. Hattın Pendik İstasyonu yönünde kazıları devam eden TBM kazılarında ise %80 seviyesi geçildi. Hattın kazı çalışmaları artık son aşamaya gelmiş durumda.

Kaynarca – Pendik – Tuzla metro hattı hakkında bilgiler

İlk olarak 2017 yılının Nisan ayında yapımına başlanan hattın çalışmaları, önceki dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetimi tarafından 2018 yılında durdurulmuştu. İBB’nin yeni başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla hattaki çalışmalar 2020 yılının Şubat ayında yeniden başladı.

Geçen zaman boyunca hat üzerinde büyük ilerleme kaydedildi ve şaftları hazırlanan ve tünel inşaatları tamamlanan hatta ilk TBM indirme töreni yapıldı. Şaftları hazırlanan ve TBM kurulum tünellerinin inşaatı tamamlanan metro hattı için 8 Temmuz 2021’de TBM indirme töreni yapıldı.

Kaynarca – Pendik metrosu ne zaman açılacak?

13 kilometre uzunluğunda ve 8 istasyondan oluşan metro hattının 4.9 kilometrelik ve 2 istasyondan oluşan Pendik – Kaynarca kısmının 2023 yılında açılması planlanıyor. Çalışmaları İBB tarafından yapılan hattın ilk TBM indirme töreni İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla 8 Temmuz’da gerçekleştirildi.

Projenin devamında iki adet TBM ile 5.2 kilometre uzunluğa sahip iki ayrı kazı yapılacak. İlk TBM’nin 2.59 kilometre uzunluğunda tünel açması planlanırken, Ağustos ayında indirilecek ikinci TBM’nin ise 2.58 kilometre tünel kazması hedefleniyor.

Pendik Kaynarca metro hattı projesi

Hat ulaşıma açıldığında saatte tek yönde olmak üzere 70 bin yolcu taşıma kapasitesi ile hizmet verecek. Aynı zamanda Marmaray, Kadıköy – Tavşantepe Metrosu ve Tavşantepe – SGH (Sabiha Gökçen Havalimanı) Metrosu ile entegre olacak.

Projenin ikinci ayağında yer alan Kaynarca – Tuzla hattı ise, 9.10 kilometre uzunluğunda ve 7 istasyondan oluşuyor. Bu hattın ise 2024 yılından sonra açılması planlanıyor.