Yağmur bahçesi nasıl yapılır?

Bir yağmur bahçesi, yalnızca alçak bir arazi parçasındaki bir bahçedir. Bahçenizde yağmurdan sonra suyun toplandığı bir yer varsa, yağmur bahçesi için mükemmel bir yeriniz var demektir. Yağmur bahçesi inşa etmek geleneksel bir bahçeden daha fazla zaman alır, ancak getirisi, neredeyse hiç bakım gerektirmemesidir.

Yağmur Bahçesinin Faydaları

Tortular, kirleticiler ve diğer döküntüler, kuru dönemlerde yüzeylerde birikir ve özellikle yağmurun ilk santiminde, kuru bir dönemin ardından ilk yağmurda akar. Yağmur bahçeleri, yolların veya diğer geçirimsiz yüzeylerin yakınına yerleştirildiğinde, bu malzemelerin filtreleri gibi davranarak tortuların dağılmasını yavaşlatarak su arıtma tesislerinin aşırı dolmamasını sağlar. Bu akış, mikropların onu parçalayabileceği yağmur bahçenizin toprağına emilir. Yağmur bahçeniz tarafından sağlanan filtreleme, yeraltı suyunun doğal olarak temiz su ile doldurulduğu anlamına gelir. Yerçekimi ile çalışan filtreleme, su arıtma tesislerinin ihtiyaç duyduğu enerjinin aksine sıfır karbon ayak izine sahiptir.

ABD Tarım Bakanlığı’na göre, yağmur bahçeleri geleneksel çimlere göre %30-40 daha fazla su akışı yakalıyor. Tek tür bir çim ile karşılaştırıldığında, bir yağmur bahçesinin daha geniş bitki çeşitliliği, bitkiler öldükçe ve toprakta yaşayan birçok canlı için yiyecek oluşturduğundan daha sağlıklı bir yuva sağlayabilir. Ve iklim değişikliği nedeniyle artan hava rahatsızlıklarıyla birlikte, bir yağmur bahçesinin kuraklık ve sel arasındaki dalgalanmalardan kurtulma olasılığı daha yüksektir.

Yağmur Bahçesi Yerleşim İpuçları

  • Septik bir sistemin üzerine yağmur bahçesi koymayın.
  • Evinizden en az 10 metre uzakta bulunan bir yağmur bahçesi, suyun bodrum katına akmasını engelleyebilir.
  • Yağmur bahçenizi evinizin önüne yerleştirmeyi düşünün. Sokaktan görülmesi evinizin yeniden satış değerini artırır.
  • Şiddetli bir yağmur sırasında mülkünüzün en alçak alanını belirleyin. Ya orada yağmur bahçenizi yaratın ya da arazinizi o en alçak noktadan yağmur bahçenize kadar eğin.
  • Güvenli kazın. Yeraltı hizmet hatlarından kaçındığınızdan emin olmak için yerel kamu hizmeti şirketlerinizle iletişime geçin.
  • Yağmur bahçeleri en iyi şekilde tam veya en azından kısmi güneşte olmalıdır.

Yağmur Bahçesinin Hazırlanışı

Yağmur bahçenizi inşa etmeden önce yapmanız gereken hazırlık çalışmaları burada sıralanmıştır. İşin içinde biraz matematik ve ölçüm var ama çok karmaşık bir şey yok.

Drenajın Belirlenmesi

Akışın yağmur bahçenize akacağı drenaj alanını belirleyin. Yağmur bahçenize akacak bir çatının herhangi bir bölümünü ekleyin. Kare görüntüleri belirlemek için genişliği derinlikle çarpın.

Eğiminizi Ölçün

Yağmur bahçesi için iyi bir yeriniz olup olmadığını görmek için drenaj alanınızın eğimini ölçün. Eski moda olarak, ip ve seviye yöntemini kullanabilir veya (eğiminiz nispeten sabitse) bir telefon uygulaması kullanabilirsiniz. Eğiminiz ne kadar dik olursa, yağmur bahçenizin en alçak noktası o kadar derin olmalıdır.

Örneğin, %4’ten az bir eğim, 8 ila 13 cm’lik bir bahçe derinliği gerektirirken, %10’luk bir eğim, 20 cm’lik bir bahçe derinliği gerektirir.

Derinliği Belirleyin

Yağmur bahçenizin en alçak noktasının ne kadar derin olması gerektiğini belirlemek için toprağınızın drenajını test edin. Önerilen yağmur bahçenizin en alt noktasında yaklaşık 15 cm derinliğinde bir delik kazın. Deliği suyla doldurun, ardından su hattının nerede olduğunu işaretleyin.

Dört saat sonra su hattını tekrar işaretleyin ve iki işaret arasındaki mesafeyi ölçün. Yağmur bahçenizin maksimum derinliğini belirlemek için bu mesafeyi altı ile çarpın. Yağmur bahçeniz 24 saat içinde tamamen boşalabilmelidir, bu nedenle, örneğin, iki işaret arasındaki mesafe 2.5 cm ise, bahçeniz 24 saat içinde 15 cm boşalacaktır. En düşük noktanız bundan daha fazla olmamalıdır.

Toprak Çeşitleri

Kum, silt ve kil karışımı olan tınlı toprak, çoğu bitkiyi yetiştirmek için ideal bir karışımdır çünkü kolayca drene olur, ancak sağlıklı toprak oluşturan besinleri ve mikroorganizmaları tutar. Kumlu toprak ve tınlı toprak hızla boşalırken, killi toprak zayıf bir şekilde boşalır ve bitkilerin kendilerini kurması daha uzun sürer.

Ölçümlerinizi Kontrol Edin

Tipik bir yağmur bahçesi 10 ila 20 cm derinliğindedir. Drenaj alanının eğimi ile yağmur bahçenizin drenaj hızı arasında bir uyumsuzluk varsa, yağmur bahçenizi genişletmeniz veya küçültmeniz gerekebilir veya ideal bir yeriniz olmayabilir. Düşük eğimli bir drenaj alanına sahip hızla boşalan bir yağmur bahçesi sadece bir bahçe haline gelebilirken, yavaş akan ve dik bir drenaj alanına sahip bir yağmur bahçesi su bahçesi olarak daha iyi olabilir.

İdeal olarak, iyi drene olan toprağa sahip bir yağmur bahçesi toplam drenaj alanının %30’undan fazla olmamalıdır, daha yavaş drene olan killi toprağa sahip bir yağmur bahçesi ise toplam drenaj alanının %60’ına kadar çıkabilir. (Ayrıca drenajı iyileştirmek için kil toprağı kompost ve kumla değiştirebilirsiniz.)

Yağmur Bahçesi Nasıl Yapılır?

Drenaj alanı yağmur bahçesine doğru eğimliyken, yağmur bahçesinin kendisi, suyun eşit olarak dağılması için düz olmalıdır. Kazmaya yardımcı olacak birkaç arkadaş bulun ve iş çabucak tamamlanır. Yağmur bahçenizi ana hatlarıyla belirtmek için ip kullanın. Çimleri öldürün. Çim ölünceye kadar siyah bir plastikle örtün. Yağmur bahçenizi istediğiniz derinlikten 2.5 cm daha derine kazın ve derinliğin bahçe boyunca tutarlı olduğundan emin olun.

5 cm kompost ekleyin ve bir bahçe çatalıyla toprağa çevirin. Sulayın. İstediğiniz derinliğe yerleşecektir. Suyu bahçede tutmak için yağmur bahçesinin dış kenarı boyunca iyi sıkıştırılmış bir sedde oluşturun. Berm boyunca taş veya diğer dekoratif malzemeleri ekleyin. Yağmur bahçesini çıkardığınız toprakla doldurun veya (tercihen) istediğiniz derinliğe yeni tınlı toprak ekleyin. İsteğe bağlı: Bitkilerinizin gideceği delikler oluşturarak yağmur bahçenizin tamamına bir ot bloğu yerleştirin.

Bitkilerinizi merkezden başlayarak boylarına göre sıralayın. Daha büyük bitkiler daha fazla su gerektirir, bu nedenle onları bir yağmur bahçesinin ortasına yerleştirin. Toprağın alt seviyelerinde nemden yararlanabilecek derin köklü bitkiler dikin. Daha kısa bitkileri, görünür olmaları ve yağmur bahçenizin en alçak noktalarına ulaşmadan önce akışı yakalama fırsatına sahip olmaları için bahçenin sınırına yerleştirin.

Yağmur Bahçesi Bakımı

Toprağın nemini korumak için bitkilerinizi kompost/malç ile süsleyin. Dikimden hemen sonra su verin, daha sonra kuruyana kadar haftada 2.5 cm su verin. İlk yıl boyunca, sulama ve ayıklama önemlidir. Ancak bir yıl sonra kurulduğunda, uygun şekilde tasarlanmış bir yağmur bahçesi kendi kendini sular ve yerel bitkiler kullanıldığında, gübreye ihtiyaç duymadan kendi kendini idame ettirebilir. Tek bakım, kompostun yıllık üst pansumanı ve ölü bitki örtüsünün veya alanını aşmış bitkilerin bir miktar budaması olacaktır. Sağlıklı bir bahçe, en iyi yabani ot önleme yöntemidir, çünkü sağlıklı yerli türler, yabancı otlarla rekabet halindedir.