En iyi 10 shojo (genç kız) animesi

Bazı Shojo dizileri o kadar ikoniktir ki, herhangi bir anime hayranı onları en az bir kez izlediğinden emin olmalıdır. Batılı anime hayranları çok daha ikonik Shonen şovlarını tanıyabilirken, Shojo serileri hala tüm dünyada son derece popüler. Shojo animesi daha genç kadın izleyicileri hedefleme eğilimindedir, ancak her yaştan veya cinsiyetten herkesin keyif alacağı harika hikayeleri olabilir.

Bazı Shojo animeleri basmakalıp romantik hikayeler olsa da, birçoğu daha derin duygusal hikayeler ve benzersiz temalar keşfederek kalıbı kırar. Bu diziler, türün en iyi kısımlarını tanımlar ve herhangi bir anime hayranının izlemesi gereken dizilerdir.

Fruits Basket

shojo anime 1

Orijinal Fruits Basket serisi 2001’de yayınlanmaya başlasa da, Fruits Basket: Final’in doğaüstü romantizme kesin bir son olarak yayınlandığı 2021 İlkbaharına kadar harika değildi. Hikaye Tooru’yu ve onun Souma evinde yaşarkenki hayatını konu alıyor. Orada yaşayan her insanın karşı cinsten biri tarafından kucaklandığında Çin zodyakındaki hayvanlardan birine dönüştüğünü ve buna sebep olan karanlık bir lanet olduğunu keşfeder. Dizi romantizm ve drama ile dolu ve hayranları izlemeyi bitirene kadar ekranlarına yapıştıracak.

Natsume’s Book Of Friends

shojo anime 2

Takashi’nin büyükannesi, Book Of Friends olarak bilinen bir Yuujinchou’yu kaybettiğinde, tüm hayatı alt üst olur. Natsume’s Book Of Friends, geçmişte ruhlarını büyükannesinin kontrolü altına almış olan yokailer tarafından avlanmaktan kaçınmaya çalışırken maceralarını takip eder. En azından bir kedi ruhu ve yanında kendini koruma ilan eden Madara olduğu için bunu tek başına yapması gerekmiyor. Bu doğaüstü yaşam kesiti anime, herhangi bir anime hayranı tarafından kontrol edilmeye değer olduğu için, Shojo harikalarından biridir.

Banana Fish

shojo anime 3

Akimi Yoshida’nın 40. yıl dönümü anma projesinin bir parçası olarak yayınlanan gösteri, çoğu Shojo hayranının türden beklediği gibi değil. Bir mafya patronu tarafından yetiştirilen bir çocuğu kapsayan ve Irak Savaşı’yla ilgili bir gizemi çözen kaç Shojo şovu var? Sadece bir. Dizi ayrıca uyuşturucu, PTSD, cinsel saldırı ve daha fazlası gibi çoğu Shojo animesinden daha karanlık temaları da içeriyor. Her ihtimale karşı Banana Fish’e bir saat vermeden önce bazı içerik uyarılarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Nana

shojo anime 4

Naif Nana Komatsu ve punk-rock vokalisti Nana Osaki’nin ve hayatlarının nasıl iç içe geçtiğinin hikayesi, Shojo animesinin en ikoniklerinden biridir. Karakterlerin romantizm, kalp kırıklıkları ve hayatın onlara atabileceği tüm zorluklarla uğraştığını izlemek, pek çok hayranın içtenlikle özdeşleştiği bir şeydir. Nana ile ilgili tek talihsiz kısım, manganın 2009 yılında yazar Ai Yazawa’nın ağır hastalanması ve zor bir iyileşme geçirmesi üzerine süresiz olarak ara verildiği için sona ermesidir. Hala dizinin “eninde sonunda” devam edeceğini söyledi, ancak on yıldan fazla oldu, bu yüzden hayranlar uzun bir süre bekleyebilir.

The Rose Of Versailles

shojo anime 5

Bu anime kırk yıllık olmasına rağmen hala tüm zamanların en iyi tarihi shojo animelerinden biridir. Versay Gülü’nün Fransız Devrimi’ne yol açan olayların alternatif tarihi, bugün 1979’da olduğu kadar iyi. Oscar François de Jarjeyes ve çocukluk arkadaşı Andre arasındaki romantizm güçlüdür, ikisi yalnızca farklı sosyal sınıflardan olmakla kalmaz, aynı zamanda Oscar kraliyet muhafızının lideri olmak için “bir erkek olarak” yetiştirilir. Versailes’in Gülü, cinsellik ve cinsiyet kimliği gibi birçok temayı ele alıyor, dünyada kendi yerini buluyor ve tarihi drama hayranlarının sevdiği her şeyi masaya getiriyor.

Revolutionary Girl Utena

shojo anime 6

1997’de En İyi TV Animasyon Ödülü’nü kazanan Revolutionary Girl Utena, Batılı izleyicileri etkileyen lezbiyen romantizm içeren ilk ana akım animelerden biriydi ve bunu ciddi bir sıçrama ile yaptı. Serinin büyüme hikayesini anlatmak için sürrealizme ve sembolizme dayanması, bugüne kadar izleyicilerde yankı uyandırdı. Utena’nın Ootori Akademisi’ndeki maceraları onu kılıç dövüşü düellolarına sürükler, Anthy’de sürpriz bir nişanlısı ve “dünyada devrim yaratmak” için gizemli bir gizli görev kazanır. Seri boyunca gizemin yavaşça ortaya çıkmasını izlemek inanılmaz derecede tatmin edici.

Ouran High School Host Club

shojo anime 7

Ouran High School Host Club, ana oyuncu kadrosunu inanılmaz derecede basmakalıp karakter arketipleriyle alıyor ve onları gösteri boyunca yavaş yavaş büyütüyor. Haruhi, sekiz milyon yen değerindeki bir vazoyu kırdıktan sonra ev sahibi kulübün ayak işi “çocuğu” olmaya zorlandığından, cinsiyet ve sunumla ilgili birçok temayı da ele alıyor. Gösteri 2006’da çıktı ve popülaritesi hala o kadar güçlü ki, canlı aksiyon müzikali olarak yeni bir uyarlama bile alıyor.

Kamisama Kiss

shojo anime 8

Kim kendini birdenbire evsiz bulmamış, bir adamı bir köpekten kurtarmamış ve sonra birdenbire Tanrı haline gelmemiştir? Kamisama Kiss, bu vahşi öncülü alıp eğlenceli bir maceraya dönüştüren doğaüstü bir çizgi ile romantik bir komedi. Nanami’nin tilki ruhu Tomoe ile maceraları neredeyse Inu Yasha’yı andırıyor ama o ikonik gösteriden çok daha rafine. Seri aynı zamanda çok sayıda OVA’ya da ilham verdi ve hayranların bu harika hikayeden ne kadar fazlasını istediğini gösterdi.

Cardcaptor Sakura

shojo anime 9

Orijinal Cardcaptor Sakura 1998’de ortaya çıktı ve 2018’de piyasaya sürülen devam oyunu Clear Card ile kalıcı gücünü kanıtladı. Diğer Shojo animelerinde bulunan sıradan sevimsiz ilişki olmayan aşıklar romantizmi. Gösteri genellikle büyülü kız mecazlarını (dönüşüm sekansları bile yok) karşılıyor ve türün hayranlarına benzersiz bir şey sunuyor.

Sailor Moon

shojo anime 10

Tüm zamanların en akılda kalıcı tema şarkılarından biriyle, 90’larda büyüyen hiçbir anime hayranı Sailor Moon’u görmedi veya en azından duymadı. Sailor Scouts’un maceraları gerçekten ikoniktir, bu nedenle hayranlar hikayenin orijinalini veya son zamanlarda Sailor Moon Crystal’deki yeniden anlatımını izlemiş olsunlar, bu büyülü kız macerasını kesinlikle hatırlayacaklardır.