Yüzüklerin Efendisi dizisi ne zaman çıkacak?

Birkaç yıl önce Amazon’un Yüzüklerin Efendisi (Lord Of The Rings) evreninde geçen bir televizyon dizisi geliştirdiği duyurulmuştu. Amazon Prime Video’da yayınlanacak ve Amazon tarafından Tolkien Estate and Trust, HarperCollins ve New Line Cinema ile ortaklaşa yapılacak olan dizinin beş sezon olacağı doğrulandı. Bu milyar dolarlık anlaşma, Yüzüklerin Efendisi’ni şimdiye kadar yapılmış en pahalı TV dizisi haline getirdi.

Yüzüklerin Efendisi dizisi çıkış tarihi

Çekimlerin başlaması COVID-19 pandemisi nedeniyle ertelendi, ancak dizinin ilk sezonunun Auckland’da yapılan çekimleri 2 Ağustos 2021’de tamamlandı. Çekimlerin bitimine denk gelecek şekilde hem çıkış tarihi hem de ilk bakış görseli yayınlandı. Yüzüklerin Efendisi, 2 Eylül 2022’de Amazon Prime’da prömiyer yapacak.

Yaklaşan bu televizyon dizisi hakkında çoğu bilgi gizli tutuldu. İlk bakış görseli bile güzel olsa da çok açıklayıcı değil. Yapılması gereken çok sayıda post prodüksiyon var ve çıkış tarihi bir yıl sonra olsa bile hayranların Yüzüklerin Efendisi hakkında daha fazla ayrıntı almak için uzun bir süre beklemesi gerekecek. Ancak dizi hakkında halihazırda hangi bilgiler var ve şu ana kadar bilinenler nelerdir?

Yüzüklerin Efendisi dizisi hikayesi

Yüzüklerin Efendisi televizyon dizisi kitapların hikayesini anlatmıyor. Bunun yerine, dizinin Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi olaylarından binlerce yıl önce geçen destansı bir drama olduğu söyleniyor. Dizi, orijinal romanların olaylarının gerçekleştiği Üçüncü Çağ olan Orta Dünya’nın İkinci Çağının kahramanlık efsanelerini ekrana getirecek. Resmi özete göre, dizi göreceli bir barış zamanında başlıyor ve Orta Dünya’da yeniden ortaya çıkan kötülükle yüzleşirken bir dizi karakter dizisini takip edecek.

yuzuklerin-efendisi-dizisi 1

Tolkien uzmanları, orijinal seriye sadık kalan bir hikaye yaratmak için dizide danışman olarak görev yapıyor. Yeni karakterlerin yanı sıra hayranların aşina olduğu karakterlerin de olacağı doğrulandı. Kitaplarda, Sauron’un İkinci Çağ’ın önemli bir kötü adamı olduğu biliniyor. Doğrulanmamış olsa da, ilk sezonda veya dizinin ilerleyen bölümlerinde bir noktada dizide rol oynayacağı muhtemeldir. Elf hükümdarı Elrond’un daha genç bir versiyonunun dizide yer alacağına dair söylentiler de var, ancak bu şu anda doğrulanmadı. Orta Dünya’nın en büyük kraliyet elflerinden biri olan genç bir Galadriel, dizide zaten rol alıyor.

Yüzüklerin Efendisi dizisi yönetmeni

Yüzüklerin Efendisi, yönetmen ve yapımcı olarak görev yapan J.D. Payne ve Patrick McKay tarafından geliştirildi. İkili ayrıca Gennifer Hutchison, Jason Cahill ve Justin Doble ile birlikte Brian Cogman, Glenise Mullins ve Stephany Folsom’un danışman olarak görev yaptığı diziyi de yazacaklar. Bu yazı odasında, The Sopranos ve Netflix’in Stanger Things’i de dahil olmak üzere tüm zamanların en başarılı dizilerinden bazılarında çalışmış yazarlarla birlikte çok sayıda yetenek var.

Dizinin ilk sezonu sekiz bölümden oluşacak. İlk iki bölüm The Orphanage ve The Impossible gibi filmleri yöneten J.A. Bayona tarafından yönetilecek. Doctor Who, Merlin ve Misfits gibi dizilerde çalışmış olan Wayne Che Yip, diğer dört bölümü yönetecek. Diğer iki bölümü, Outlander ve The Witcher’ın bazı bölümlerini yöneten Charlotte Brandstrom yönetecek. Dizi, Yüzüklerin Efendisi filmlerinin de çekildiği Yeni Zelanda’da çekildi.

Yüzüklerin Efendisi dizisi oyuncuları

Yüzüklerin Efendisi muazzam bir oyuncu kadrosuna sahiptir. Black Mirror: Bandersnatch’dan Will Poulter’ı başlangıçta başrollerden biri olarak seçildi, ancak zamanlama çakışmaları nedeniyle kadrodan ayrıldı. Yerine Game of Thrones’ta genç Eddard Stark’ı oynayan Robert Aramayo geldi. Aramayo, dizinin kahramanlarından birini oynayacak. Game of Thrones’un başrol oyuncusu ve diğer Stark arkadaşı Joseph Mawle’ın dizinin ana kötü adamını oynadığı söyleniyor.

yuzuklerin-efendisi-dizisi 2

Avustralya doğumlu aktris Markella Kavenagh kadın başrollerden birini oynayacak. Bu karakterler sırasıyla Beldor, Oren ve Tyra olarak listelenmiştir, ancak çoğu kişi bu isimlerin yer tutucular olduğunu düşünmektedir. Bu yeni karakterlerin yanı sıra Galli aktris Morfydd Clark’ın canlandırdığı dizide genç bir Galadriel de yer alacak.

Oyuncu kadrosunun diğer üyeleri ise; Cynthia Addai-Robinson, Owain Arthur, Maxim Baldry, Nazanin Boniadi, Beau Cassidy, Kip Chapman, Amelie Child-Villiers, Ismael Cruz Cordova, Charles Edwards, Trystan Gravelle, Sir Lenny Henry, Ema Horvath, Tyroe Muhafidin, Peter Mullen, Sophia Nomvete, Lloyd Owen, Megan Richards, Dylan Smith, Charlie Vickers, Leon Wadham, Benjamin Walker, Daniel Weyman ve Sara Zwangobani. Tüm bu oyuncuların dizide hangi rollerde oynayacağı ve Galadriel dışında hangi tanıdık yüzlerin karşımıza çıkacağı bilinmiyor.