Nicolas Cage en iyi filmleri

Nicholas Cage yılda ortalama üç filmde rol alıyor ve hepsi muhteşem değil. Peki onun en iyi filmleri hangileri?

Forest Gump’taki hayat gibi, Nicolas Cage de bir kutu çikolata gibidir. Bir an Oscar ödüllü bir performans sergileyebilir ve bir sonraki an ayı gibi giyinmiş ve çılgınca çığlık atarak kadınların suratına yumruk atabilir.

Bununla birlikte, her zaman güvenilebilecek bir şey, eğlendirme yeteneğidir. Hollywood’da geçirdiği kırk yıl boyunca ortalama olarak yılda üç film izletmiştir. Korkunç filmlerde bile, oyunculuğa alışılmadık yaklaşımı izleyicilerde güçlü bir tepki uyandırmayı başarıyor.

Face/Off

FaceOff

Face/Off, kesinlikle en iyi Nicolas Cage filmi olmayabilir, ancak kesinlikle en unutulmaz filmlerinden biri. O ve başrol oyuncusu John Travolta, kendi karakterlerini hayata geçirmek için harika bir iş çıkarıyorlar ve iki adamın yer değiştirme zamanı geldiğinde eşit derecede ustalar. Filmin tamamına dağılmış bazı mantıksal kusurlar olduğu kesin, ancak genel öncülü göz önüne alındığında, belki de fazla ciddiye almamak en iyisidir. Tüm eksikliklerine rağmen, yatırımından %300 geri dönüş sağladı ve Andrew Lau’nun 2002 tarihli Infernal Affairs adlı kitabına ilham kaynağı oldu. Daha sonra bahsi geçen The Departed’a ilham vermeye devam edecek; Martin Scorsese’nin En İyi Yönetmen Akademi Ödülü’nü kazandığı tek film olmaya devam ediyor.

Mandy

Mandy

Elijah Wood en çok Yüzüklerin Efendisi filmlerinde Frodo Baggins rolüyle tanınıyor, ancak aslında çok yerde kendini gösteren bir adam. Oldukça başarılı bir seslendirme kariyerinin yanı sıra, bir süre kendi plak şirketi de vardı ve şu anda korku filmleri konusunda uzmanlaşmış bir prodüksiyon şirketinin kreatif direktörü. 2018’de Mandy’yi yayınladılar. Bir hippi tarikatının sadist lideri tarafından gözleri önünde diri diri yakılan bir adamın intikam arayışının hikayesini anlatıyor. Cage’in en iyi yaptığı şeyi yapması için mükemmel bir ayardır ve iki saatlik süresi boyunca çok sayıda üzücü an içerir. Ayrıca filmin büyük çoğunluğunu yüzünde kanla, karakterinin adı Red’i inanılmaz derecede uygun hale getirerek geçiriyor.

Adaptation

Adaptation

Nicholas Cage, filmin yazarı Charlie Kaufman’ın yanı sıra kurgusal ikiz kardeşi Donald’ın rolünü oynuyor. İlk bakışta kötü Eddie Murphy veya Adam Sandler filmlerinden biri gibi görünebilir, ancak aslında inanılmaz derecede iyi yazılmış ve farklı olmaktan hiç korkmayan bir film. Cage, harika performansı nedeniyle En İyi Erkek Oyuncu dalında ikinci Akademi Ödülü adaylığını aldı ve film, 19 milyon dolarlık bütçesinden mütevazı bir getiri elde etti. Nicholas Cage’i şişman bir takım elbise içinde görmek için kesinlikle değer. Tüm ciddiyetle, hem komik hem de merak uyandıran benzersiz bir film.

Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

Oscar konusunda, Nicolas Cage’de sadece bir tane olduğunu öğrenmek birkaç kişiyi şaşırtabilir. Leaving Last Vegas’ı gerçekten izleyen herkes, bunun tamamen hak edildiğini bilecek. Cage’in bugüne kadarki en etkileyici performansı ve herkesin en az bir kez görmesi gereken mutlak bir modern sinema şaheseridir. Cage, hayatı alkolizm yüzünden mahvolmuş Ben adında bir Hollywood senaristini canlandırıyor. İçki yüzünden işinden ayrıldıktan sonra, kıdem tazminatını Vegas’a götürmeye ve kelimenin tam anlamıyla kendini ölümüne içmeye karar verir. Cage ve başrol oyuncusu Elisabeth Shue’nun harika performansları sayesinde izlemenin zor olduğu, ancak başka bir yere bakmanın aynı derecede zor olduğu zamanlar vardır.

Moonstruck

Moonstruck

Cher ve Nicholas Cage, belki de bir romantik komedide birlikte oynamayı bekleyebilecekleri son iki kişidir, ancak 1987’deki Moonstruck’ta tam olarak olan buydu. Ancak, oyuncu seçiminin saçmalığını bir kez aştığınızda, aslında epeyce komik anlar içeren oldukça sağlam bir başlık. Aynı zamanda, Cage’in oynadığı en eleştirmenlerce beğenilen filmlerden biri. Sadece Metacritic’te bir Cage filmi için en yüksek reytinge sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda altı Oscar’a aday gösterildi; üçünü kazanmak. Cage bu vesileyle kazananlar arasında değildi, ancak ekrandaki sevgilisi En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

İkilinin ayrı ayrı rol aldığı devasa arka film kataloğu göz önüne alındığında, Jim Carrey ve Nicholas Cage’in sadece tek seferde aynı sahneyi paylaşmış olmaları biraz şaşırtıcı olabilir. Cage’in yeğenini üçüncü ve son kez yönetirken bulan amcası Francis Ford Coppola’nın da yönettiği 1986 komedi draması Peggy Sue Got Married’de geldi. Film 7 milyon dolarlık bütçesinden büyük bir geri dönüş sağladı ve daha sonra Londra West End’de bir müzikal olarak uyarlandı. Eleştirmenlerden de oldukça olumlu eleştiriler aldı, ancak Cage’in başrol oyuncusu Kathleen Turner, 2008 anılarında performansı ve davranışı hakkında oldukça sert bir değerlendirme yaptı.

Red Rock West

Red Rock West

John Dahl tarafından yazılan ve yönetilen Red Rock West, Cage’in kiralık katil sanılan bir serseriyi oynadığı neo-noir bir gerilim filmi. Anlatımı bazen biraz abartılı gelebilir ve yazı utanmadan üstte, ancak bunlar sergilenen oyunculuğun kalitesinden çok az etkileniyor. Ancak filmi gerçekten öne çıkaran şeylerden biri, çeşitli türlerin unsurlarını bu kadar sorunsuz bir şekilde bir araya getirebilmesidir. Özünde bir gerilim filmidir, ancak kara komedi olarak da tanımlanabilir ve birkaç on yıl önceki klasik western filmlerinden bazılarıyla benzerlikler taşır. Harika bir film ama sanat eseri olarak kesinlikle harika.

Joe

Joe

Büyük bütçeli Hollywood gişe rekorları kıran filmlerinde yer almasıyla tanınmasına rağmen, Cage bağımsız filmlerdeki adil payında da yer aldı. Joe’nun sadece 4 milyon dolarlık bir yapım bütçesi vardı ve eleştirmenler üzerinde bıraktığı büyük izlenime rağmen yine de kâr edemedi. Film, Cage’in Teksas’ın kalbinde bir kereste ekibinin ustabaşı olan Joe Ransom rolünü oynadığını ve ekibinden birini tacizci babalarından koruma çabalarını detaylandırdığını görüyor. Kıdemli oyuncunun en güçlü performanslarından biri ama filmin galasından kısa bir süre önce başrol oyuncularından birinin trajik ölümüyle biraz gölgede kaldı.

Birdy

Birdy

Cage, kariyerinin başında, biri 1984 draması Birdy’de gelen oldukça büyük roller üstlenmeyi başardı. Yine de, en iyi arkadaşı Al olarak rol almak yerine ünvan rolünü kaçırdı. Dostlukları, Vietnam savaşında görev yaptıkları süre boyunca yaşadıkları deneyimler gibi bir dizi geri dönüşle araştırılıyor. Film, eleştirmenler arasında inanılmaz derecede popüler olduğunu kanıtladı ve birçok kişi filmin anlatımının ve yazımının gücü hakkında yorum yaptı. William Wharton’ın Pulitzer Ödülü’ne aday gösterilen aynı adlı romanından uyarlandığı için bu belki de beklenen bir şeydi. Ne yazık ki, film gişede büyük bir etki bırakmakta zorlandı ve stüdyo için yedi rakamlık bir kayıpla sonuçlandı.

Bringing Out The Dead

Bringing Out The Dead

Nicolas Cage, kariyeri boyunca bazı harika yönetmenlerle çalıştı, ancak büyük Martin Scorsese ile yaptığı tek işbirliği, 1999’da Ölüleri Getirmek adlı başlık biçiminde geldi. İçinde, kaybettiği hastaların hayaletlerinin musallat olduğu çok çalışan bir sağlık görevlisini oynuyor. Olaylar geliştikçe, karakterinin gerçekliği kavraması, bazı şüpheli kararlara ve giderek daha tuhaf anlara yol açmaya devam ediyor. Film, Cage’in çalışmasına çok uygun olsa da, doğaüstü unsurları ve baştan sona soğuk ve kasvetli tonu, Scorsese’nin tipik tarzına çok uymuyordu. Gişeyi bombaladı ve eleştirmenleri, bazıları gerçeğin cesur tasvirini övdü, bazıları ise hantal yazı ve cansız doruk noktasından şikayet etti.