Uzun süre kullanılmayan araba nasıl saklanır?

Araçlar kullanılmak içindir. Bununla birlikte, hayatımızda o kadar çok dönemeç var ki bazen arabanızı park halinde tutmanız gerekiyor.

Bazı insanlar için mevsimlik işler onları haftalarca veya aylarca evden uzak tutar, ancak diğerlerinin sağlıkları veya mali durumları ile ilgili sorunları vardır.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde projelerin direksiyon başında çok fazla zamana izin vermeyeceğini her zaman fark etme olasılığınız vardır, bu nedenle arabayı sadece bir yere park etmekten daha iyi olan şey, sorunsuz şekilde saklamaktır.

Aracınızın sürülmesine kadar bir süre bekleyeceğini anladıktan sonra yapmanız gereken en önemli şey, bu duraklama için yaklaşık bir süre belirlemektir. Korkunç derecede yanlış bir şey aracınızı iki yıldan fazla kullanmanıza izin vermiyorsa, ancak araç tamamen işlevselse ve nadir değil, satmayı düşünün.

Arabanızın ne kadar süre park halinde kalacağını öğrendikten sonra, onu depolama için hazırlamaya başlamanın zamanı geldi. Kısa dönemler söz konusu olduğunda, bunun için fazla bir şey yapmanız gerekmez, ancak bu durumlar için güvenli bir park yeri düşünmenin önemini vurgulayamayız.

Garajınız olsa bile, yakınlarda yaşayan bir komşunuza veya arkadaşınıza garaj kapınızla ilgili şüpheli herhangi bir şeye dikkat etmesini söyleyin.

Bir keresinde ben yokken garaj kapımı tamir ettirmiştim ve düşünceli bir komşu beni aradı ve o işçinin garaj kapıma ne yaptığını sordu. Arabanızı yakınınızda olmayan bir garajda saklamaya karar verirseniz, böyle bir arkadaşa ihtiyacınız var.

Unutmayın, uzun süre araç kullanmamak, ona yapabileceğiniz en kötü şeydir, çünkü bileşenleri çok fazla kontrol olmadan eskiyecek ve bozulacaktır. Aşağıda listelenen tüm adımları izleseniz bile bir miktar hasar meydana gelebilir. Bu yolculuk başladığında, arabaya ne yapıldığını yazın, böylece geri döndüğünüzde hangi adımları izlemeniz gerektiğini bilirsiniz.

Kısa süreli saklama

Arabanız olmadan bir seyahate mi çıkıyorsunuz, yurtdışında bir tatil mi yoksa kış mı geldi? Rehberin bu kısmı, aracınızı bir haftadan fazla, ancak altı aydan daha kısa bir süre boyunca gözetimsiz bırakmak istiyorsanız, işaretlemeniz gereken kutuları ele alıyor. Size biraz pahalıya mal olacak, ancak pası onarmaktan, patlak bir lastiği onarmaktan veya patlak bir akü ile uğraşmaktan daha ucuzdur.

Her şeyden önce, lastiklerinizin önerilen maksimum basınçta olduğundan emin olun. Otomobil üreticisinin tavsiyesini yakıt kapağının iç kısmında veya yakınınızda bir kılavuz yoksa sürücü koltuğunun yanındaki B sütunlarında bulabilirsiniz.

Yapmanız gereken bir sonraki şey, iç kısmı temizlemek ve vakumlamaktır. Bu yapıldıktan sonra, arabanızı iyice yıkayın ve parlaklığını korumak ve atmosferden ve tozdan korunmasını sağlamak için gövdeye bir cila tabakası uygulayın. Acele etmeyin, çünkü aracınızın bir sonraki çıkışında sonuçların tadını çıkaracaksınız.

Bazı mekanik hazırlıkların zamanı geldi. Arabanızı veya motosikletinizi kış boyunca garajda tutacaksanız, filtre dahil bir yağ değişimi tavsiye edilir. Bunun nedeni, yağın eskidikçe asidik hale gelebilmesi ve bunun motorda hasara veya contalarda sızdırmaya yol açmasıdır.

Aracınızın tüm hayati sıvıları kontrol edilmeli ve önerilen maksimum seviyeye kadar doldurulmalıdır. Yakıt dahil, çünkü depo yoğuşma nedeniyle paslanabilir. Aracınızı tekrar sürmenizin birkaç ay alacağından eminseniz, bir yakıt dengeleyici kullanmayı düşünün.

Direksiyon ve süspansiyon bileşenlerini greslemek ve ayrıca akünün bağlantısını kesmek ve araç tarafındaki temas noktalarını yağlamak iyi bir fikirdir. Bu arada akümülatörün kendisi kış programı olan bir şarj cihazına yerleştirilmelidir. Ucuz bir model veya sahte bir model almadığınızdan emin olun, çünkü aşırı ısınması durumunda kullanmak ve içinde bir dizi sigorta bulundurmak güvenli olmalıdır.

Son olarak, aracı park freni devre dışı bırakılmış halde bırakın ve yerinde tutmak için bir dizi tekerlek takozu kullanın. Eğer takozlarınız yerinde değilse, büyük taşlar kullanabilir veya viteste bırakabilirsiniz.

Altı aydan fazla saklama

Önümüzdeki altı ay veya daha uzun süre meşgul olacaksınız ve arada aracınızı sürmek için zamanınız mı yok? Sorun yok, çözümler var. Her şeyden önce, ilk olarak yukarıdaki adımları izlemelisiniz.

Bunların üzerine menteşeleri ve lastik contaları yağlamalısınız. Bunun için belirli bir tür grese veya yağlayıcıya ihtiyacınız olacaktır. İkincisi, egzozu kapatmak akıllıca olur. Üzerine basit bir koli bandı tabakası olmalıdır. Bu, nemin ve potansiyel küçük hayvanların içeri girmesini önlemek için önerilir. Ayrıca garajınıza fare kapanları ve başka bir haşere caydırıcısı yerleştirmenizi öneririz.

Ülkeden ayrılırsanız veya aracınızın bulunduğu yerden çok uzaklara giderseniz, arada bir bir arkadaşınızdan aracı çalıştırmasını istemelisiniz. Çalışma sıcaklığına ulaştığında, sıvıların hareket etmesini sağlamak için yaklaşık on beş ila otuz dakika sürülmelidir. Doğal olarak bunu ancak güvendiğiniz birinin yapması gerekir ve sigortalamayı ve araç vergisini ödemeyi unutmayın.

Bir yıldan fazla saklama

Yurtdışından bir iş teklifi alıyorsanız ve aracınızı taşıyamıyorsanız veya geçici olarak yer değiştirmek zorundaysanız, seçenekler var. Araçlar bir yıldan fazla saklanabilir, ancak işler zorlaşıyor.

Her şeyden önce, tüm “periyodik sürüş” prosedürünü unutabilirsiniz. Bunun yerine, arabayı uzun süreli depolama için hazırlamanız gerekir. Deponuzdaki ve yakıt sisteminizdeki tüm yakıtı boşaltmak ve sızdırmaz hale getirmek için uzman bir şirketle iletişime geçmenizi öneririz. Boyasız tüm metal parçalar paslanmayı önlemek için Lityum gres veya eşdeğer ürünlerle kaplanmalıdır.

Depolama alanınıza nem gidericiler yerleştirmeyi unutmayın. Kedi kumu, garajınızdaki tüm nemi emmek için yeterli değildir. Ayrıca, depolama alanının tüm pencerelerini kapatın. Klima veya HVAC menfezleri de koli bandı ile kapatılmalı ve araba bir kumaş örtü ile kapatılmalıdır.

Motorun kendisi, bujileri çıkarmak ve silindirlerin içinde korozyonu önlemek için yağ bazlı bir ürün yerleştirmek gibi özel işlemlere ihtiyaç duyar. Bu noktada, akünüz sağlıklıysa bir arkadaşınıza hediye edebilir veya bir geri dönüşüm tesisine gönderebilirsiniz, çünkü bir yıldan sonra şarj etmek anlamsız olacaktır.

Yayların serbestçe oturmasını sağlamak için araç kriko ayakları üzerine kurulmalı ve düz noktaları önlemek için lastikler söndürülmeli ve kapatılmalıdır. Tüm lastik kayışlar eskiyecektir, bu nedenle aracı bir gezintiye çıkarmak istediğinizde yenilerini almaya hazır olun. Aynı şeyi, bir yıldan fazla depolamadan sonra çatlayabilecek kauçuk hortumlar için de düşünün.

Başka bir çözüm, aracı küçük bir ücret karşılığında ve onunla ilgilenmesi için bir anlaşma karşılığında güvenilir bir arkadaşa ödünç vermeyi düşünmek olabilir. Size düzenli olarak fotoğraflarını göndermelerini isteyin. Aracınızı satmak istemiyor ancak aylarca kullanamıyorsanız en iyisi olabilir. Bu son öneri, yalnızca sizinki gibi bir arabaya bakabilecek, güvenilir arkadaşlarınız varsa geçerlidir. Yine de kazalar olur, bu yüzden arkadaşınız aracınızla kaza yaparsa bizi suçlamayın.