Ne ağacı olduğunu nasıl anlarız?

Tüm ağaçların, tanımlamaya yardımcı olabilecek ipuçları ve özellikleri vardır. Sadece nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bu hızlı ağaç tanımlama kılavuzu size birkaç temel ipucu ve püf noktası verecektir.

Türkiye’de en az 18 tür yerli ağaç ve çalı vardır ve daha birçok yerli olmayan ağaç türü tanıtılmıştır. Karşılaştığınız bir ağacın hangi tür olduğuna dair ipuçları veren birçok özellik var.

  • Yapraklara veya iğnelere bakın. Geniş yapraklı mı (genellikle yaprak döken) veya bir kozalaklı ağaç mı (genellikle iğneli veya pullu)?
  • Mevsimler boyunca farklı özellikler görülecektir. Kışın geniş yapraklı ağaçlar için dal, yaprak tomurcukları ve ağaç kabuğu kullanmanız gerekecektir.
  • Çalılıklar, tarlalar, parklar, ormanlık alanlar veya suya yakın alanlar gibi çevredeki alanlara dikkat edin. Bazı türlerin suya yakın yerlerde, çalılıklarda, parklarda veya ormanlık alanlarda yetişme olasılığı daha yüksektir.
  • Ağacın, kabuğun, yaprakların veya iğnelerin, çiçeklerin, meyvelerin, yaprak tomurcuklarının ve dalların genel şekli ve boyutu da dahil olmak üzere ipuçlarını bir araya getirin. Ne kadar çok özellik görürseniz, tanımlamanız o kadar doğru olur.

Genel görünüm, boyut ve şekil

Büyüklük ve şekil

Bazı ağaçların, özellikle uzaktan onları tanımlamak için kullanılabilecek ayırt edici bir görünümü vardır.

Dar şekli ve hafif ve havadar tacı olan gümüş bir huş ağacını, bir meşenin geniş bir alana yayılan tacıyla karşılaştırın.

Genel şekil, kozalaklı ağaçları tanımlarken de yararlıdır. Olgun bir Lübnan sedirinin yatay olarak yayılan dallarının katmanları, seyrek dallı İskoç çamı veya yoğun gür porsuk ağacıyla tezat oluşturur.

Şekli etkileyebilecek yönetim belirtileri arayın. Ela, gürgen, kayın ve söğüt gibi ağaçlar, uzun, tek bir gövde yerine çok gövdeli bir ağaç oluşturabilen koruluk veya budanmış olabilir.

Ayrıca bir ağacın konumu, görünüşünü ve şeklini etkiler. Ormanlık alanlardaki ağaçların taçları, etraflarında çok fazla alan bulunan parklardaki ağaçlara kıyasla genellikle daha dardır.

Kabuk

Kabuğun görünümüne, dokusuna, işaretlerine ve rengine daha yakından bakın.

Çıkıntılar veya çöküntüler, soyulma pulları mı var yoksa çatlaklı, pürüzsüz veya parlak mı? Gri mi, beyaz mı, kırmızı mı yoksa yeşil mi? Ağaç yaşlandıkça kabuk zamanla gelişir.

Taban ve taç arasında değişebileceğinden, ağaç kabuğuna sonuna kadar bakın.

Yapraklar ve iğneler

Ağaçları tanımlarken yaprak tipi, şekli, görünümü, dokusu ve rengi anahtar özelliklerdir.

Ayrıca, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında genellikle en belirgin özelliktir. Kozalaklı ağaçların iğneleri ve pulları da yaprak türleri olarak kabul edilir.

Geniş yapraklı

Geniş yapraklı ağaçların yaprakları iki temel türe ayrılır: basit ve bileşik.

Basit yapraklar: Yapraklar bütündür ve elma veya huş ağacı gibi merkezi yaprak damarına doğru bölünmez. Çınar, akçaağaç ve alıç gibi bazı basit yaprakların kenarları girintili veya loblu olabilir, bu nedenle bunları bileşik yapraklarla karıştırmamaya dikkat edin. Kireç yaprakları, sivri uçlu basit ve kalp şeklinde bir yapraktır.

Bileşik yapraklar: Bileşik yapraklar iki kategoriden birine girer: pinnate ve palmate.

Pinnate, yaprakçıkların üvez, dişbudak ve mürver gibi merkezi damar boyunca çiftler halinde eklendiği tüy şeklindedir.

Palmate, bir elin uzanmış parmakları gibi, avuç içi şeklindedir. At kestanesi, palmately bileşik yapraklara sahiptir. Çınar ve akçaağaç gibi Acer türlerini avuç içi bileşik yapraklara sahip olmakla karıştırmamaya dikkat edin; bunlar aslında loblu bir marj ile basittir.

Yaprakların rengine, dokusuna ve kenarlarına dikkat edin (çentikleri var mı?). Sonbaharda, bazı türlerin muhteşem sonbahar renklerine dönüşen yaprakları vardır. Guelder gülü ve tarla akçaağaç genellikle canlı bir turuncu veya kırmızıya dönüşür.

İğne yapraklılar

Ağaçtaki yapraklar iğneler veya pullar ise, muhtemelen kozalaklı ağaçlara bakıyorsunuzdur. Bunlara çam, köknar, selvi, karaçam ve ladin ailelerindeki ağaçlar dahildir.

Kozalaklı ağaçların çoğunda, tüm yıl boyunca tanımlama için kullanılabilecek iğneler veya pullar bulunur. Birkaç istisnadan biri, kışın iğnelerini kaybeden Avrupa karaçamıdır. Kozalaklı ağaçlar iki geniş gruba ayrılabilir.

İğneler: Çamlar, ladinler, köknarlar, sedirler ve karaçamların iğneleri vardır. Farklı şekillerde, boyutlarda olabilirler ve dallar üzerinde farklı şekilde düzenlenebilirler. Düzleştirilmiş iğneler, bir porsuk ya da üç iğne ardıç sarmalları anlamına gelebilir.

Karaçam iğneleri kümeler halinde düzenlenmiştir.

Pullar: Selvi ailesinin türlerinin pulları vardır. Bunlar, dal üzerinde üst üste binen düzleştirilmiş ve kalkan şeklindedir.

Yapraklar ve iğneler genellikle ağaçları tanımlamak için en faydalı ipuçlarıdır. Bunların türüne, şekline, kenarlarına ve düzenine yakından bakın.

Çiçekler

Birçok ağaç yıl boyunca yalnızca belirli bir zamanda çiçek açar, ancak genellikle ilkbaharda çiçekleri görebiliyorsanız, ağaçların tanımlanmasına yardımcı olmak için başka bir yardımcı olabilir.

Geniş yapraklı ağaçlar, üreme organlarını içeren çiçeklere sahiptir ve çoğu kozalaklı ağaçta üreme için koniler bulunur. İşte bazı temel türler.

  • Kiraz gibi hermafrodit ağaçlar hem erkek hem de dişi kısımları olan çiçekler üretir.
  • Kızılağaç gibi monoecious ağaçlar, aynı ağaç üzerinde ayrı erkek ve dişi çiçekler taşır.
  • Dioecious ağaçlar, örneğin kutsal ve porsuk, ayrı erkek ve dişi ağaçlara sahiptir.

Ağaç yılın hangi zamanında çiçek açar? Karaçalı, kış sonunda yapraklar çıkmadan çiçek açar. Ancak alıç çiçekleri çok daha sonra, yaprakları döküldükten sonra Mayıs ayında.

Meyveler ve tohumlar

Yılın doğru zamanında meyveler ve tohumlar, tanımlamaya yardımcı olmak için harika bir karakterdir. Sert kuruyemişlerden yumuşak meyvelere kadar şekil, görünüm ve büyüklük bakımından farklılık gösterirler.

Renge bakın ve meyvenin dış yüzeyinin dokusunu hissedin. Pürüzsüz mü, kıllı mı, dikenli mi, pürüzlü mü yoksa kağıt gibi mi, yumuşak mı, sert mi yoksa kuru mu?

Yararlı bir tanımlama özelliği olabilecek, içindeki tohumları ortaya çıkarmak için meyveleri açmayı düşünün. Yengeç elmaları gibi meyvelerin veya tohumların tek tek mi yoksa şemsiye benzeri mürver kümeleri gibi gruplar halinde mi göründüğünü not edin.

Geniş yapraklı ağaçların meyveleri

Geniş yapraklı ağaçların meyve türleri çok çeşitlidir ve samaras, fındık, kedicik, çilek, çekirdekli meyveler, elma veya armut, kapsül ve konileri içerir.

İğne yapraklı ağaçların meyveleri

Kozalaklı ağaçların tohumları içeren bir koni olarak bilinen bir meyvesi vardır.

Mevsim dışında, yardımcı olabilecek eski meyveleri veya tohumları bulmak için ağacın tabanına bakabilirsiniz. Ancak komşu bir ağaçtan gelmiş olabileceklerini unutmayın.

Yaprak tomurcukları ve dallar

Kışın, yaprak döken ağaçların tanımlanmasına yardımcı olacak pek çok özellik olmadığını göreceksiniz, ancak yaprak tomurcukları ve dallar bazı ayırt edici ipuçlarını ortaya çıkarabilir.

Yaprak tomurcukları

Tomurcuklar genellikle kış boyunca dallar üzerindedir. Dalın sonunda olduklarında uç tomurcuklar olarak adlandırılırlar ve genellikle en büyük tomurcuklardır. Dal boyunca büyüyenler yan tomurcuklardır ve bunlar üç ana düzenlemeden birine sahip olabilir.

Dallar

Dalların dokusuna ve pürüzsüz mü yoksa tüylü mü olduklarına bakın. Dikenler, alıç veya karaçalıya baktığınızı gösterebilir ve mantar kaburgaları varsa, kızılağaç bakıyor olabilirsiniz.

Ağacı tanımlamanıza yardımcı olması için dalların ve tomurcukların özelliklerini birlikte kullanın.