Kamp ateşi nasıl yakılır?

Birçokları için kamp ateşi, sevilen ve vazgeçilmez bir açık hava geleneğidir; nesiller boyunca ormanda toplanmaların merkezinde yer alan, doğanın kinetik, aydınlık, rüya gibi bir gücüdür. Bu makale, başarılı bir kamp ateşi yakmak için temel adımların yanı sıra, araba kampı veya sırt çantasıyla seyahat ediyor olun, ateş yakmanın kuralları açıklamaktadır.

1. Bir Ateş Çemberi Bulun veya İnşa Edin

Kamp alanlarında ateşi yalnızca belirlenmiş ateş halkalarında, ızgaralarda veya şöminelerde yakın. En gelişmiş kamp alanlarında bunların bazı versiyonları bulunur. Bir ateş çemberi kullanmak, etkinize düzen verecek ve ateşinizi kontrol altında tutacaktır.

Yangına izin verildiğinden emin olmak için her zaman kamp alanı operatörüne danışın. Bazı bölgelerde şiddetli kurak dönemler kamplarda bile kamp ateşinin yasaklanmasına neden olabilir. Eğer gelişmemiş bir alanda araba kampı yapıyorsanız, araziyi yöneten kurumla (İl Orman Müdürlüğü, yerel belediye, vb.) önceden kontrol edin. Kamp ateşi izni gerekebilir.

Ateşi yakmadan önce alanı değerlendirin. Saha çalılıksa veya alçak dallara sahipse, ateşinizi küçük tutun veya hiç yakmayın. Kuru koşullarda, uçup giden közler kolayca bir orman yangınını ateşleyebilir.

Kamp ateşi yakılmasına izin verilen taşra bölgelerinde, geride bırakılmışsa mevcut bir ateş çemberi kullanın. Sadece acil durumlarda yenisini yapın ve durum izin veriyorsa işiniz bittiğinde sökün. Zaten varsa, ayrılmadan önce temizleyin.

Tüm yanıcı malzemeleri ateş çukurunuzdan temizleyin. İdeal olarak, ateşinizin temeli kum veya çakıl veya mineral toprak olmalıdır (genellikle nehir yataklarında veya çakıl çubuklarında bulunur). Yoğun ısı sağlıklı toprağı sterilize edebilir, bu nedenle alanı özenle seçin.

Ateş halkasına bir alternatif, bir höyük ateşidir. Sanitasyon malanızı kullanarak, yaklaşık 15-20 cm yüksekliğinde dairesel, düz bir mineral toprak (kumlu, açık renkli, verimsiz kir) platformu oluşturun. Bunu ateşiniz için temel olarak kullanın. İdeal olarak, bu platformu düz bir kaya üzerine inşa edin. İşiniz bittiğinde höyüğü kolayca dağıtabilirsiniz.

2. Ateş İçin Odun Toplayın

Başarılı bir ateş yakmak için üç tür yakıta ihtiyacınız olacak: kav, çıra ve yakacak odun.

  • Kav, küçük dallar, kuru yapraklar ve iğnelerden oluşur.
  • Çıra, tipik olarak 2.5 cm’den daha az olan küçük çubuklardan oluşur.
  • Yakacak odun, daha büyük bir odun parçasıdır ve ateşinizin gece boyunca devam etmesini sağlayacak olan şeydir.

Kamp alanlarında yalnızca yerel yakacak odun kullanın. Yakındaki marketler genellikle yakacak odun bulundurur ve bazen kamp alanı sahipleri satılık odun veya çıra demetleri sunar.

100 km’den daha uzak bir mesafeden seyahat ediyorsanız, yanınızda odun getirmeyin. Kamp alanları, seyahat ettiğiniz mesafe ne olursa olsun, kendi yakacak odununuzu getirmenizi bile yasaklayabilir. Bunun nedeni, bir ormana başka bir bölgeden gelen böcekleri sokmamak için. Bilgi ve tavsiye için önceden kamp alanını veya yerel bir korucu ofisini arayın.

Kamp ateşi yakılmasına izin verilen taşra bölgelerinde, yakacak odun ararsanız, alandan uzakta sadece kesilmiş odun toplayın. Asla canlı ağaçları kesmeyin veya duran ağaçlardan, hatta ölü ağaçlardan dal koparmayın. Kuşlar ve vahşi yaşam, ölü dallardan ve budaklardan yararlanır.

Bir yetişkin ağaçtan daha kalın parçaları toplamayın veya yakmayın. Bunun nedeni, kalın odun parçalarının nadiren tamamen yanmasına izin verilmesi ve tipik olarak kararmış, göze hoş gelmeyen artıklar olarak geride bırakılmasıdır.

3. Kamp Ateşi İnşa Edin

Koni: Ateş çemberinin ortasına gevşek bir şekilde yığılmış birkaç avuç dolusu çıranın etrafında küçük bir çıra konisi ile başlayın. Yangın güçlendiğinde ve sıcaklık arttığında, gerektiği gibi her seferinde birkaç tane daha büyük kütük ekleyebilirsiniz.

Kütük kabin: Yapınızın tabanını oluşturmak için iki büyük yakacak odun parçasını birbirine paralel ve aralarında biraz boşluk olacak şekilde yerleştirin. Ardından, 90 derece döndürün ve biraz daha küçük iki parçayı üste ve bir kare oluşturacak şekilde dik olarak yerleştirin. Meydanın içine bol miktarda çıra koyun. Çevresine birkaç kat daha yakacak odun eklemeye devam edin, her katmanda biraz daha küçülün. Üstte bir çıra tabakası ve kav ile tamamlayın. Ateşin bol oksijen alabilmesi için kütükler arasında boşluk bırakmayı unutmayın.

Baş aşağı (piramit): En büyük kütüklerinizden üç veya dördünü alt katmanda yan yana koyarak başlayın. 90 derece döndürün ve ardından üstüne biraz daha küçük kütüklerden oluşan ikinci bir katman ekleyin. Gittikçe küçülerek bu şekilde birkaç katman daha değiştirmeye devam edin. Üzerine çıranızı ve kavınızı yerleştirin.

4. Kamp Ateşini Yakın

Kamp ateşini bir kibrit veya çakmakla aydınlatın. Kolay tutuşacak şekilde tasarlanmış yangın başlatıcının kullanılması, çıranın alevi yakalamasına yardımcı olabilir.

Kavayı yaktıktan sonra, alevin yoğunluğunu artırmaya ve ahşabı daha da tutuşturmaya yardımcı olacak oksijen sağlamak için ateşin dibine hafifçe üfleyin.

Ateş yanarken, közleri tamamen yakmak için merkeze doğru hareket ettirin. İdeal olarak, onları beyaz küle indirmelisiniz.

5. Kamp Ateşini Söndürün

Önerileri için her zaman yerel arazi yöneticilerine danışın ve öneride bulunuyorlarsa adımlarını izleyin. Ancak genel olarak, ateşinizi üzerine su dökerek (buharın sizi yakabileceği yerde durmamaya dikkat edin), külleri karıştırarak ve ardından biraz daha su sürerek söndürmelisiniz. Gerektiği kadar sık ​​tekrarlayın. Alandan ayrılmadan önce küller dokunulamayacak kadar serin olmalıdır. Ayrılmadan önce ateşin ve korlarının söndüğünden ve soğuduğundan kesinlikle emin olun.

Bir yangını söndürmek için kir veya kum kullanma uygulamasının sorunlu olduğunu unutmayın, çünkü daha sonra ortaya çıkabilecek ve bir orman yangınını tutuşturabilecek şekilde kömürleri yalıtabilir.

Asla bir kamp ateşini gözetimsiz bırakmayın!

6. Kamp Ateşini Temizleyin

Çöp öğelerini yalnızca tamamen ateş tarafından tüketilip küle dönüştürülebilecekleri takdirde yakınız. Plastik, teneke veya folyo yakmaya çalışmayın. Tamamen yok olmayan bir şeyi yakarsanız, yangın söndüğünde kalıntıları toplayın ve paketleyin veya çöp kutusuna koyun.

Taşradayken, çukurunuzda bulunan çöpleri toplayın. Alanın içinde kalan kömür parçalarını ayıklayın, bunları oradan uzaklaştırın, parçaları ezin, ardından kalıntıları ve tozu geniş bir alana dağıtın. İnşa etmiş olabileceğiniz herhangi bir yapıyı sökün.