Laminant parke çeşitleri

Yeni parke satın almaya gittiğinizde, kaç çeşit laminat parke seçeneği olduğuna şaşırabilirsiniz. AC derecelendirmeleri, sistemler ve süreçler gibi çeşitli laminat parke özelliklerine göre sıralama yapmak, en deneyimli alıcıları bile bunaltmak için yeterlidir. Renkler, kalınlık ve doku ile ilgili kararları verin ve gerisi sizin elinizde. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok laminat parke türü varken, ihtiyaçlarınız için neyin doğru olduğunu nasıl bileceksiniz?

Bunu yanıtlamaya yardımcı olmak için buradayız! Hangi laminat parke türlerini satın almanız gerektiğine karar verirken göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz tüm farklı faktörlerin bir dökümünü burada bulabilirsiniz.

Laminat Parke Yapım ve Üretim Süreci

Belki de ilk önce düşünülmesi gereken en önemli şey laminat parkenizi nereye döşeyeceğinizdir. Laminatlar üç ana katman kullanılarak oluşturulur: dekoratif katman, çekirdek ve arka katman. Çekirdek katman, odun hamurundan (odun lifleri) üretilir ve yüksek basınçlı bir işlem kullanılarak sıkıştırılır. Sıkıştırma işlemi, zemini yüksek topuklu ayakkabılar ve düşen nesneler gibi bölgesel darbelerin şokuna karşı dirençli kılan şeydir. Çekirdeği üretmek için kullanılan basınç ne kadar yüksek olursa, laminat o kadar dayanıklı olacaktır. Laminat parke, yüksek basınç ve doğrudan basınç olmak üzere iki farklı şekilde üretilmektedir. Döşemenizin göreceği trafik miktarı, seçtiğiniz laminat parke tipine bağlı olacaktır.

 • Yüksek Basınçlı Laminat (HPL), 1000 pound’un (454 kg) üzerinde basınç kullanılarak yapılır. Yaya trafiğinin yoğun olduğu alanlar için idealdir.
 • Doğrudan Basınçlı Laminat (DPL), 300 – 500 pound (136 – 226 kg) basınç kullanılarak yapılır. Hala çok dayanıklı olmasına rağmen, küçük ofisler ve evler gibi yaya trafiğinin daha az olduğu alanlarda en iyi şekilde kullanılır.

Laminat Parke Kalınlığı

Kalınlık milimetre (mm) olarak ölçülür ve laminat parke türlerini farklılaştırmanın temel özelliklerinden biridir. En popüler kalınlık seviyeleri 7 mm, 8 mm, 10 mm ve 12 mm’dir.

Alt zemin ne kadar sağlam olursa, ihtiyacınız olan laminat parke o kadar ince olur. Daha kalın laminat parke, evler veya küçük ofisler gibi ahşap alt zemin, hafif pürüzlülük veya sesin bir faktör olduğu alanlar için en uygunudur.

Ankastrelerin, kapıların, dolapların veya aletlerin bulunduğu bir alana kurulum yapıyorsanız, özellikle bir kapının hareketi gerekiyorsa, alt zemin ile nesne arasında ne kadar boşluk olduğunu ölçmek önemli olacaktır. Ayrıca, laminatta dolgu olup olmadığını ve bunun kalınlığa dahil olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Genellikle ürün, tahta kalınlığını ve dolguyu listeler. Altlığı ayrı olarak satın alıyorsanız, tahtanın kalınlığını ve altlığı hesaba kattığınızdan emin olun.

 • 6mm = 1/4″
 • 7mm= 9/32″
 • 8mm= 5/16″
 • 10mm= 7/16″
 • 12mm= 1/2″
 • 14mm= 9/16″

Laminat Parke Dokusu

Laminat parkedeki en büyük gelişmelerden biri estetiktir. Birçok laminat parke türü gerçek parke gibi görünür! Rustik veya otantik bir görünüm elde etmek için istenilen görünümü elde etmek için belirli miktarda doku kullanılır.

Dokular arasında seçim yaparken, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç çeşit laminat parke vardır:

 • Saten / Pürüzsüz: Zemine ince ama parlak bir görünüm kazandırır. Bir miktar ışığı yansıtır ancak odayı parlak bir his ile bastırmaz.
 • Mat: En popüler dokulardan biridir. Farklı bir ahşap dokusu ile doğal, parke zeminleri taklit eder.
 • Elle Zımparalanmış: Aslında elle zımparalanmaz. Bunun yerine, otantik bir elle kazınmış ahşap zemin gibi görünmesi için bastırılır.
 • Doğal Ahşap: Doğal ahşap döşemeye çok benziyor. Bu aynı zamanda en özgün dokuyu arayan günümüz ev sahipleri arasında da oldukça popülerdir.
 • Soft Zımparalanmış: Bir tasarım alır ve ona ince, eskimiş bir görünüm ekler. Görünüm çok bastırılmıştır.
 • Yağla İşlenmiş Ahşap: Geleneksel tarzdadır ancak bugünün alıcıları arasında çok popülerdir. Doğal, işlenmemiş parke zeminleri taklit eder ve zeminlere doğal yağlarla işlenmiş gibi bir görünüm verir.
 • Yüksek Parlaklık / Piyano Kaplama: Parlak, zarif bir görünüm sunar. Lüks, modern iç mekanlar için ideal.
 • Oksit Yüzey Kaplaması: Küçük bir doz parlaklık ve metalik kaplama veren metalik kaplama. Modern, şık iç mekanlar için sıklıkla kullanılır.
 • Arduvaz / Taş: Arduvazın veya taşın görünümünü ve hissini çoğaltır.

Laminat Parke Levha Genişliği

Her laminat parke tahtasının genişliği, odanızın genel görünümünde büyük bir rol oynar. Tahtanın boyutu, odanızın görünümünü önemli ölçüde değiştirebilir. Geleneksel ahşap zeminlerin çoğu daha ince tahtalardır ve daha modern ve rustik görünümlerden oluşan daha geniş bir tahtadır. Genişlik söz konusu olduğunda, çeşitli laminat parke türleri vardır. En yaygın aralıklar aşağıdaki gibidir:

 • 3 inç ila 4 inç: Bu laminat zeminler, genellikle küçük bir odayı daha büyük göstermek için kullanılan çok ince tahtalardır.
 • 5 inç ila 6 inç: Biraz daha geniş olan bu laminat genişlikleri piyasada en yaygın olanlarıdır ve her tür dekor için stil ve desenlere sahip olabilir.
 • 6 inçten büyük: Daha büyük genişlikler genellikle geniş tahta veya fayans görünümündedir. Daha geniş plakalar daha geniş bir alanda en iyi şekilde görünür.
 • Çoklu Genişlik: Çoğunlukla geri kazanılmış veya ahır ahşap görünümler için kullanılan çok genişlikli tahtalar, odalarınıza benzersiz bir boyut kazandırmak için giderek daha popüler hale geliyor.

Laminat Parke Kenar Tipi

Laminat kenar tipi, her bir tahtanın nasıl kesildiğini tanımlar. Kenar tipi, kalasların birlikte nasıl göründüğünü etkiler; ister sorunsuz bir şekilde köşeli, ister tanımlanmış bir kenara sahip olsun. Ana laminat kenar türleri şunları içerir:

 • Kare Köşe, zeminlerin 90 derecelik kenarlarla bittiği yerdir. Bu, bir tahtadan diğerine kusursuz bir geçiş sunan geleneksel, şık bir görünümdür.
 • Mikro Eğim, her bir tahtanın çok ince bir mikro eğim veya yuvarlak köşe kullandığı yerdir. Bu birçok modern evde kullanılır.
 • Derin Eğim veya V-Yiv, her bir tahtanın V şekline çok benzeyen benzersiz bir yivli, tanımlanmış kenara sahip olduğu yerdir. Odanın tamamında masif ahşap plakalar varmış gibi görünmesini sağlar.
 • Yuvarlanmış Eğim, zemin tasarımının ve renginin “devrildiği” veya kenarın ötesine geçtiği yerdir. Bu, her bir tahtaya kenar kadar keskin olmayan çok özgün bir görünüm ve his verir.
 • Boyalı Eğim, daha belirgin bir görünüm için kalas kenarlarının oluk boyunca boyandığı yerdir.

Laminat Parke Kilitleme Sistemi

Laminat parkenin faydalarından biri, döşemek için çekiç ve çivi kullanmanıza gerek kalmamasıdır. Bu kilitleme sistemlerinin her biri “tutkalsızdır”, bu nedenle yapmanız gereken tek şey, bir zemin oluşturmak için her bir tahtayı sıkıca yerine oturtmaktır. Kilitleme sistemleri söz konusu olduğunda birçok üreticinin kendi patentli teknolojisi vardır, ancak bunlar iki ana gruba ayrılabilir:

Dil ve oluk kilitleme sistemleri en popüler olanlardır. Bu sistem, bir araya getirmek için birbirine kenetlenen elemanları kullanır. Bu, kurulduktan sonra güvenli kalmaları için onları sıkıca yerinde tutar.

Mekanik sistemler de kullanılmaktadır. Bunlar, parçaları bir arada tutmak için kalasların altından alüminyum, mekanik kilitleme sistemleri içerir.

Laminat Parke Stilleri

Laminat parkenizde istediğiniz laminat parke tasarımını seçtikten sonra stile de karar vermelisiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz üç ana döşeme stili vardır.

 • Tek bir tahta içinde 3 dar döşeme şeridi görünümünü yaratan 3 şeritli tahta tasarımı.
 • Bir tahta üzerinde 2 şerit tasarımı kullanarak doğal parke görünümü veren 2 şeritli tahta tasarımı.
 • Parke döşemenin en gerçekçi görünümünü veren 1 şeritli tahta tasarımı. Bu stiller genellikle en yüksek kalitede doku sunar ve eğimli kenarlara sahip daha uzun tahta şeritler halinde gelir.

Laminat Parke Özellikleri

Laminat parke tasarımının ötesinde, laminat parkenizi satın alırken seçebileceğiniz birkaç ekstra özellik vardır. Seçtiğiniz özellikler, ne tür bir alt tabakaya ihtiyacınız olduğunu (gerekirse) ve döşemenizin neme ne kadar dayanacağını etkiler.

 • Yerleşik altlık, kurulum sürecini basitleştirdiği için kendin yap kurulumcular için idealdir. Ayrıca evinizde veya ofisinizde en sağlam ses arabelleğini oluşturur.
 • Zeminin nem direncini arttırmak için cila emdirilmiş kenarlar kullanılır. Mumlu kenarlar, bir kez tıklandığında bir mühür oluşturur.
 • Suya dayanıklı çekirdek, döşemenizin ömrünü de uzatır. Bu en yaygın olarak banyo veya mutfak gibi nemin bir faktör olduğu odalarda kullanılır.
 • Çizilmeye karşı koruma, çizilmelere ve çizilmelere karşı ekstra koruyucu bir bariyer sunar. Evcil hayvanı ve çocuğu olanlar için idealdir.
 • Dökülme koruması, zeminde su veya sıvı için 24-72 saate kadar hasar görmeden koruma sağlayan çeşitli zemin kaplama markalarında bulunan bir özelliktir.