Yapıştırılmış lamine ahşap türleri

Lamine ahşap, iki levhanın tek bir birim oluşturacak şekilde birleştirilmesinin, birimin daha güçlü hale getirilmesinin ve mukavemetin arttırılmasının sonucudur. Ancak, 1990’larda çapraz lamine ahşabın tanıtılmasıyla, mimarlar ve mühendisler, yangına dayanıklılık ve estetik çekiciliğin ek avantajlarıyla birlikte, ahşap kullanarak yüksek yapılar tasarlama ve inşa etme olanağına kavuştu.

Ancak gelişen teknoloji ile lamine ahşap sadece bir tiple sınırlı kalmadı; Aslında, üretilen ve denenen birçok yeni form, tür ve lamine ahşap çeşidi vardı ve şimdi yüksek talep görüyor. Bu farklı masif kereste türlerinin farklı kullanımları ve özellikleri vardır, bu da her birini benzersiz ve birbirine bağlı kılar.

1. Çapraz Lamine Ahşaplar

capraz-lamine

Çapraz lamine ahşap ilk olarak İsviçre’de icat edildi, ancak 1990’larda Avusturya’da daha da geliştirildi. Genel lamine ahşaptan farklı olarak, CLT için levhaların istiflenmesi, istenen kalınlığa kadar dikey katmanlar halindedir, bu da levhaların veya duvar gibi yüzeylerin yapımına izin verir.

Genellikle üç, beş veya yedi katman vardır, bunlar yapıştırmadan sonra sıkıştırılır ve kurumaya bırakılır. Temelde 2,4 m ila 4,0 m yüksekliğe ve 12,0 m genişliğe kadar muazzam boyutlara ulaşabilen levhalardan yapılmış bir kontrplaktır.

Çapraz Lamine Ahşapların Avantajları

 • Güçlü ve stabildir ve modifiye edilmemiş ahşabın doğasında bulunan tutarsızlıkların üstesinden gelir.
 • Şantiyeye getirildiğinde daha az ek değişiklik gerektirmez.
 • Malzeme ve işçilik maliyeti geleneksel çelik ve betondan daha düşük olabilir. Tasarruf, beton, çelik ve duvar ile karşılaştırıldığında %10-15 arasında değişebilir.
 • CLT daha hafif olduğu için daha küçük bir temel gerektirir.
 • Prefabrike CLT parçalarının montajı daha hızlıdır.
 • Yenilenebilirlik ve azaltılmış karbon etkileri nedeniyle ahşabın çok çevre dostu olduğu düşünüldüğünden sürdürülebilirdir.

Çapraz Lamine Ahşapların Dezavantajları

 • Duvar boşluklarının oluşturulması sınırlıdır, bu nedenle elektrik ve sıhhi tesisat hizmetlerinde maliyetlerde artış olabilir.
 • Prefabrik olduğu için üretim yeri yakın değilse malzeme taşıma maliyetleri daha yüksek olabilir.
 • Gelecekteki yenilemeler ve değişiklikler zordur.

2. Tutkallı Lamine Ahşap (Gulam)

tutkalli lamine

Genellikle geleceğin yüksek teknolojili yapı malzemesi olarak anılan Glulam, gücü, estetiği ve güvenilirliği ile bilinen çok yönlü bir mühendislik ahşabıdır. Daha büyük ve daha güçlü bir ahşap parçası oluşturmak için yapıştırıcılar kullanılarak birbirine yapıştırılmış birkaç kereste katmanından oluşur.

Genellikle yapısal beton ve çeliğin uygulanabilir bir yedeği olarak belirtilir. Paralel kirişler, ön bombeli kirişler, eğimli kirişler, kavisli kirişler ve hatta kafes kirişler gibi birçok yapısal eleman glulamdan inşa edilebilir.

Tutkallı Lamine Ahşabın Avantajları

 • Uzun açıklıklı ve kavisli tasarımlar için mükemmeldir.
 • Estetikten ödün vermeden güç sunar. Laminasyon işlemi sessiz esnektir ve 45 mm x 45 mm’den 250 mm x 1800 mm x 30 mm’ye kadar değişen ebatlarda glulam da üretilebilir.
 • Yerel olarak temin edilebilen ve çevresel olarak sürdürülebilir bir malzemedir. Çoğunlukla her yerde bulunan keresteden yapıldığı için madencilik veya diğer yüksek enerji gerektiren işlemler gerektirmez.
 • Yüksek mukavemeti ve boyutsal kararlılığı nedeniyle masif ahşaptan çok daha üstündür. Glulam elemanlar daha stabil kalacak ve masif ahşap elemanların aksine çatlaklar oluşturmayacaktır.

Tutkallı Lamine Ahşabın Dezavantajları

 • Masif kereste ile karşılaştırıldığında fiyatlar daha yüksektir
 • Üreticiler, daha sonra kusurlara neden olabilecek standart altı kereste kullanma eğilimindedir. Bu nedenle kerestenin uygun ve verimli bir şekilde kontrolü yapılmalıdır.
 • Yapıştırıcı, yapıştırıcı ve diğer işlem kimyasallarının kullanımı nedeniyle, doğru kullanılmadığı takdirde ahşabın doğal görünümünün kaybolmasına neden olabilir.

3. Çivilenmiş lamine ahşaplar (NLT)

civilenmis lamine
Fotoğraf lisansı: Structurecraft

Çivi lamine kereste (NLT), kenarda boyutsal lumbar döndürülerek ve laminasyonların çivi ile mekanik olarak sabitlenmesiyle oluşturulan bir masif kereste ürünüdür. En çok döşeme ve çatı sistemlerinde kullanılır.

Bitişik paneller bir yönde döşenir ve kirişlerden veya diğer yapısal elemanlardan destek gerektirir. Duvarlar ve asansör boşlukları için de kullanılabilir. NLT proje sahasında veya kontrollü ortamlarda üretilebilir.

Çivilenmiş Lamine Ahşapların Avantajları

 • Üretilmesi nispeten kolay olduğu için esneklik sağlar
 • Beton, çelik vb. zemin ve çatı sistemlerinde kullanılan diğer malzemelere göre hafiftir.
 • Hem konut hem de ticari projeler için kullanılabilir. Dramatik konsollar, basit ve bileşik eğriler vb. dahil olmak üzere çeşitli formlar elde edebilir.
 • Tutarlı bir kesite sahip NLT, ses dalgalarının beton, CLT vb. gibi diğer sert yüzey sistemlerine benzer şekilde yansımasını sağlar.

Çivilenmiş Lamine Ahşapların Dezavantajları

Tamamen ve kalıcı olarak çivilendikten sonra, ahşap panellerin yeniden düzenlenmesi mümkün değildir. Herhangi bir olası değişiklik yapmak için, gerçek inşa edilmiş elemanın şeklinin bozulmasına yol açan bir testere kullanılması gerekir.

4. Dübelli Lamine Ahşap (DLT)

dubelli laminant

Dübelli lamine ahşap veya DLT, en son gelişmelerden biridir. ‘Dübel’, lamine ahşabı değişikliklere ve düzenlemelere karşı daha esnek hale getiren çivi veya yapıştırıcıların yerine kullanılan ahşap dübellerin dahil edilmesini ifade eder. İşlem, direklere veya ahşap panellere dik olan önceden delinmiş deliklere sert ahşap dübellerin yerleştirilmesini içerir.

Bu sistem, direkler ve dübeller arasındaki nem içeriği değişimini kullanmak için tasarlanmıştır. Yumuşak ahşap direkler %12-15 nem içeriğine ve sert ahşap dübeller %8 nem içeriğine kadar kurutulur. Bu özellik, nem içeriğinin dengesini korumak için dübellerin kendilerini direklerle kilitlemesine yardımcı olur.

Dübelli Lamine Ahşapların Avantajları

 • Bağlantı ve yapım açısından esnektir. Değişiklik yapmak için dübeller çıkarılabilir, direkler yeniden düzenlenebilir.
 • DLT üyeleri daha çeşitlidir ve gelişmiş yapısal uygulamalar oluşturur ve daha sonra hem çevresel hem de ekonomik faydalar sağlar.
 • Yatay açıklıklar için çok uygundur.

Dübelli Lamine Ahşapların Dezavantajları

Zamanla, sert ahşap bağlantı elemanları veya dübeller sertliklerini kaybederek boyutsal kararsızlığa neden olur.

5. Lamine Kaplama Lomber

lomber
Fotoğraf lisansı: ultralam

Lamine kaplamaları (LVL), birden fazla kaplama katmanının istiflenmesiyle oluşturulur. Kolon ve kirişlerde glulam gibi kullanılır. Daha güçlü. Lomber ile karşılaştırıldığında daha düz ve daha düzgün. Glulamdan daha fazla stres alabilir.

Bu yüksek performanslı mühendislik ürünü sert ahşap, kirişlerin ve kolonların yumuşak ahşap glulamdan daha küçük kesitlere sahip olmasına izin vererek ahşap yapıya daha fazla zarafet sunar.

Lamine kaplama Lomber Avantajları

 • LVL’nin boyutu, üretim yöntemi nedeniyle log boyutuyla sınırlı değildir.
 • LVL, yoğunluğuna göre en güçlü ahşap esaslı yapı malzemelerinden biridir.
 • Minimum kusur sayısına ve hatta kusur dağılımına sahip homojen kalitede üretildiğinden, nihai ürünün mekanik özellikleri tahmin edilebilir.
 • LVL, işlevine bağlı olarak farklı şekillerde üretilebilir veya özelleştirilebilir.

Lamine Kaplama Lomber Dezavantajları

 • İşlem sırasında kaplamanın yoğunlaştırılmasıyla LVL’nin mukavemet özelliklerinin iyileştirilmesi çok sınırlıdır.
 • Boyutsal kararlılığı masif ahşaptan daha iyi olmasına rağmen, ürün uygun şekilde depolanmazsa bükülme gibi bazı kusurlara neden olabilir.
 • LVL, nispeten düşük üretim maliyetine sahip olmak için yüksek sermaye yatırımı gerektirir.