Köpekler neden yatağında yatmaz?

Düşene kadar alışveriş yaptınız, en iyi arkadaşınızın takdir edeceğini düşündüğünüz bir yatağı dikkatlice seçtiniz. Yine de yatağında uyumak yerine, hala yerde yatıyor; yatağının hemen yanında! Yalnız değilsiniz. Pek çok köpek sahibi, köpeklerinin neden yataklarında değil de yerde uyuduğunu merak ediyor ve bizleri bunun nedenlerini araştırmaya yönlendiriyor. Hadi daha yakından bakalım.

Köpeğinizin uyuduğu yer çok şey anlatır. Köpekler günde ortalama 12 ila 14 saatini uyuyarak geçirir ve çoğu günün saatine, neler olup bittiğine ve nerede olduğunuza bağlı olarak dinlenmek için birkaç favori yere sahiptir. Örneğin, köpekler, ister yatağınızın ucunda olsun, ister sizinle kaşıkla oynasın veya kanepede yanınıza sarılmış olsun, mümkün olan her zaman bizimle uyuyarak yakın ve sevgi dolu bir bağ göstermeyi severler.

Köpeklerin uyumak için ikinci bir favori yeri vardır: Yataklarımızın yanında! Yatağa veya kanepeye tırmanmaya izin verilmediğinde veya belki de pratik olmadığında bile yakınlığı paylaşmanın başka bir yolu; sonuçta, evcil hayvanlarımızın rahatlığı kadar kendi iyi uyuma yeteneğimiz de önemlidir.

Köpeğiniz yatağınızın altında yerde uyuyorsa, muhtemelen sizinle paylaştığı yakın ilişkiyi takdir ediyor ve güvenli bir dinlenme odasında rahatlamak için birincil dürtüyü ifade ediyordur. Açık havada geçirilen süre boyunca barınak sağlayan ısıtmalı bir köpek kulübesi gibi, yatağınızın hemen altındaki alan da köpeğinize güvenlik hissi verir. Yakınınızda olduğunuz için köpeğiniz koruma sağladığını veya uyurken sizi güvende tutmaya yardımcı olduğunu hissedebilir. Her şey uyanık olduğunuz saatlerde paylaştığınız ilişkiye bağlı!

Köpekler neden yerde uyur?

Peki, köpeğiniz neden yeni, rahat yatağında dinlenmek yerine yerde uyuyor? Ne yazık ki, dikkatlice araştırdığınız, seçtiğiniz ve zor kazandığınız parayla satın aldığınız yatakla neden ilgilenmediğini köpeğinize doğrudan sormak imkansız. İyi haber şu ki, muhtemelen sizi aşağılamak için yerde yatmıyor ve şu an için yatağından çıkmayı tercih etmesi konusunda endişelenmenize gerek yok.

Şans eseri, bazen köpeklerin, insanların kendilerini yeni şilteler için alışveriş yaparken bulmasıyla aynı nedenlerle yataklarını reddettiği sonucuna vardık. İşte dikkate alınması gereken beş şey.

kopekler yatak

1. Yanlış sıcaklık

Köpeğiniz size yeni yatağının çok sıcak olduğunu veya seçtiğiniz yerde biraz fazla soğuk olduğunu söylemeye çalışıyor olabilir. Yaz aylarında, bu rahat, fazla doldurulmuş yatak aşırı ısıyı tutabilir ve zemin daha serin ve daha rahat hissedebilir. Kış aylarında, köpeğinizin daha fazla sıcaklığa ihtiyacı olabilir ve yerde bir ısıtıcının yanında veya güneş ışığı altında bir nokta, köşedeki rahat yatağından çok daha rahat hissettirebilir.

Köpeğinizi yatağında tutmanın bir yolunu arıyorsanız, yatağı en sevdiği sıcak noktaya taşımayı düşünün. Bu yaz aylarında işe yaramaz, bu yüzden uyurken serin havanın etrafta dolaşmasına izin veren yükseltilmiş bir ağ köpek yatağıyla onu tedavi etmeyi düşünün. Bu taktikler kusursuz değildir, ancak genellikle işe yararlar.

2. Yanlış boy yatağı seçimi

Köpeğiniz güvenlik ve rahatlık ister ve yatağının ona her ikisini de sağlaması önemlidir. Ne yazık ki, köpeğiniz yatağını aşmış olabilir, bu nedenle kenarlarından sarkıyor ve rahat değil; ya da belki bir dokunuş çok küçük olan bir yatak seçtiniz. Her iki durumda da, burnu veya ayakları yataktan sarkıyorsa, köpeğiniz tam olarak desteklendiğini hissetmeyecektir ve bu, muhtemelen onun yerine yerde uyuyacağı anlamına gelir.

Bazen köpeklerin tam tersi bir sorunu vardır: Yatakları onlar için çok büyüktür! Birkaç beden fazla büyük bir yatak seçerek köpeğinize iyilik yaptığınızı düşünüyorsanız, tekrar düşünün: Bazı köpekler büyük bir yatağın ortasında mutlu bir şekilde uyurken, çoğu doğru olan bir yatak ister!

Köpeğinizin tipik uyku pozisyonuna bir göz atın ve uyuduğu alanı ölçün. Tamamen esnemesine izin veren büyük bir minderden hoşlanabilir veya güvenlik hissini artıran yükseltilmiş kenarları olan yuva tarzı bir yatağı tercih edebilir.

3. Yatağı rahatsız ediyor

Köpeğiniz normalde yatağında uyuyorsa ve aniden yere geçmeye karar verirse, neler olduğuna bir kez daha bakın. Ayakta durmada zorluk, oturmada zorluk veya zıplamada zorluk gibi başka rahatsızlık belirtileri var mı? Köpeğiniz yaşlanıyor mu? Eğer öyleyse, köpeğiniz devam eden rahatsızlıktan kurtulmak istiyor olabilir ve sonraki adımlar hakkında veterinerinizle konuşmalısınız.

Köpeğinizin sağlığı mükemmel olsa bile, köpek yatağında onu yerde uyumaya iten rahatsız edici bir şey olabilir. Belki yatak yıpranmıştır ve rahatsız edici düz bir noktaya sahiptir. Belki yeni kumaş kaşıntılı veya kaygandır. Her şey olabilir! Köpeğinizin yatağının dokusunu beğenmediğinden şüpheleniyorsanız, üstüne favori bir battaniye koymayı deneyin: Bu belki sorunu çözebilir.

kopek yatak uyku

4. Hep yerde uyuyor

Köpeğinizi yakın zamanda sahiplendiyseniz, her zaman yerde yatmış ve hiç yatağı olmamış olabilir. Rahat yeni yatağın sadece onun için olduğunu bilmiyor olabilir! Durum buysa, köpeğinizi yatağına alışması için teşvik etmek için bir ikna, ikram ve övgü kombinasyonu kullanın. İçinde uyumaya karar verebilir ya da eski yerde uyuma alışkanlığına bağlı kalmayı tercih edebilir.

5. Yatak yanlış yerde

Köpeğinizin, derin uykudayken bile, size mümkün olduğunca yakın olmak için vakit geçirmeyi sevdiğini unutmayın. Ne de olsa sen ve o özel bir bağı paylaşıyorsunuz! Köpeğinizin yatağı kendi yatağınızdan uzaktaysa (birkaç metre bile olsa) kendi rahat yatağında dinlenmek yerine yerde yanınızda uyumayı seçebilir.

Bu durumda, köpeğinizin yatağını kendinize yaklaştırmayı deneyin. Yatağı, köpeğinizin normalde geceyi geçirdiği aynı yere koyun ve zamanı geldiğinde onu yatağana gitmeye teşvik edin.

Köpeğiniz yatağı yerine yerde uyumayı seçerse kendinizi kötü hissetmeyin. Rahat bir yuva teklifinizi reddetmiyor, sadece kendini en rahat hissettiği yeri seçiyor. Ve birkaç basit değişiklikle, köpeğinizi yatağında uyumaya ikna edebilirsiniz.

Köpeklerin günde ortalama 20 saat uyuyan yavrularla birlikte günde 12 ila 14 saat uykuya ihtiyacı vardır. Her şey cins ve boyuta bağlı olsa da, uykunun yüzde 25’inin REM olduğu insanların aksine, bir köpeğin uykusunun yalnızca yüzde 10’u REM’dedir.

Umarım bu ipuçları, bir köpek sahibi olarak sizin için en iyi seçeneği belirlemenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, uyku bozukluklarınızın gerçekten uykusuzluk veya uyku apnesi olma ihtimali her zaman vardır. Gerekli olursa veterenerden yardım istemeyi unutmayın.