Dökme demir tava nasıl temizlenir?

Dökme demir tava, mutfağın güvenilir beygir gücüdür, ancak gerçek bir at gibi, kesinlikle pisleşebilir ve insanlar da temizlik konusunda eşit derecede ürkek görünüyorlar.

Demir-karbon alaşımının ana erdemlerinden biri (dökme demir için bilimsel terimdir) aşırı dayanıklılığıdır. Aslında, bazı dökme demir hayranları genellikle nesiller boyu kullanılabilen bir tavadan bahseder.

Yine de her nasılsa, normal klasik sabun ve suyun demir dökmek için kriptonit olduğuna dair bir fikir var çünkü “baharat”ı yıkayacaksınız. Bu, dökme demiri derinlemesine temizlemek için ateşin kullanılmasıyla ilgili mitlerin yanı sıra bir dizi başka yanlışlıkla birleştiğinde, yemek pişirmek için dökme demiri korkutucu bir çaba olarak kullanma fikrini ortaya çıkarabilir.

Ve hepsinden önemlisi, dökme demir tencerelerinizi düzgün bir şekilde temizlememenin, bir tür gıda kaynaklı hastalıklara maruz kalmanıza neden olabileceği tehdidi var.

Tavadaki “baharat” nedir?

“Baharat”, dökme demiri pastan koruyan ve pürüzsüz, yapışmaz bir pişirme yüzeyi sağlayan şeydir. Birikmesi yıllar almaz, sadece yağ uygulamaları arasında sıcak bir fırında birkaç tur ile birikir. Çoğu yeni dökme demir tava, önceden terbiyeli olarak gelir (ve tüm bu baharat işleriyle uğraşmak istemiyorsanız, her zaman dökme demir emaye tavalar vardır).

Esasen pişirmenin yaptığı şey bu olduğu için bir tavayı ne kadar çok kullanırsanız, her kullanımda dökme demir tencere o kadar iyi büyür. Ancak bu, bazı insanların dökme demir tavalarını asla yıkamamaları gerektiğini düşünmelerine neden oluyor, ki durum böyle değil.

Her kullanımdan sonra dökme demir tava temizlenmeli mi?

Bazen, ızgara peynir dedikten sonra, ihtiyacınız olan tek şey kuru bir kağıt havluyla hızlı bir şekilde kaydırmak ve bir miktar yağ ve aynı kağıt havludan bir girdap ile tekrar kapatmaktır.

Ya da 10 dakika önce tavada pastırma pişirdiniz ve şimdi yağ soğudu. Bir veya üç kağıt havlu alın ve gresi silin. Ama diyelim ki şımarık bir karışıklık yaptınız. En iyi çözüm, tavanızı suyla doldurmak ve ocakta kaynatmak. Ardından naylon süngerle ovmak için yeterince soğumaya bırakın. Sonra yeniden mühürleyin.

Peki, her temizlikten sonra bir dökme demir tavayı yeniden kapatıyor musunuz? Evet, güvenlidir. Ve tavayı tekrar kapatmadan önce tavayı iyice kuruttuğunuzdan emin olun. Tavada, yüzeyde, tutamakta veya dışta herhangi bir su lekesi varsa, ortaya çıkabilen açık turuncu parçacıklar olan “ani pas” denen bir şey riske atabilirsiniz. Bunları kolayca temizleyebilirsiniz, ancak ilk etapta bunları önlemek daha kolaydır.

Brillo pedleri veya çelik yün kullanılabilir mi?

Eh, harika bir fikir değil. Dökme demir sert olsa da, temizliğiniz konusunda çok agresifseniz yüzeyi çizebilir ve bozabilirsiniz. Tava yüzeyindeki sığ veya derin izler paslanma riskini artırır.

Dökme demir ile yemek pişirirken metal kaplardan kaçınmaya çalışmanızın nedeni de budur. Metal bir balık spatulası tavanızın yüzeyini süslerse, yüzeyinin hemen ve onarılamaz bir şekilde bozulması söz konusu değildir. Ancak çok sertseniz veya bir kaza çizilmeye neden olursa, tavada iz bırakma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle, dökme demir ile yemek pişirirken ahşap ve kauçuk mutfak aletleri kullanın.

Tava pisse ve eski kaynat ve sil yöntemini denediyseniz, tavaya biraz koşer tuzu dökün ve bir kağıt havluyla ovalayın. Durulayın ve gerekirse tekrarlayın.

Yiyeceklerin tavaya yapışması ve siyah kalıntı

Tavam temizse, yiyecekler neden hala ona yapışıyor? Ve o siyah kalıntı nedir? Bu siyah kalıntı, karbonize gıdadır ve bu nedenle yemeğiniz hala tavaya yapışır.

Suyu tencerede kaynatırken veya kaynattıktan sonra tahta bir kaşığın ucunu alın ve parçalarına sıyırın. Su, parçaları yumuşatmalı ve kaşık bu şekilde onları daha kolay çıkarabilecektir.

Dökme demir tavaya ateş püskürtmek veya kumla yıkamak

Asla tavsiye edilmez. Bir tavayı doğrudan ateşe sokarsanız, tüm kalıntıları yakıp yok edeceğine dair bir fikir var. Ancak ateş bir fırından çok daha sıcaktır ve aslında metalin rengini bozabilir. Ve baharatlamanın bir kimyasal bağlama işlemi olduğu durumlarda, kumlama sadece metale yapışmış olanı değil, metalin gerçek yüzeyini de soyar.

Dökme demir tavada pas varsa ne yapmalıyım?

Tavaya fırın temizleyicisi püskürtün ve kurumasını önlemek için plastik bir torbaya bağlayın. Birkaç gün sonra çıkarın ve sabun ve suyla ovalayın, ardından tavadaki koyu renkli patina tamamen gidene kadar tekrarlayın.