Ev yapımı mum nasıl yapılır?

Her gününüze neşe getirmek için yapabileceğiniz pek çok küçük şey var. En kolaylarından biri mi? Hoş kokulu bir mum. Aslında araştırmalar, belirli aromaların gerçek bir ruh hali artırıcı ve stres kıran etkilere sahip olduğunu öne sürüyor.

Elbette, mağaza raflarında çok sayıda harika mum seçeneği var. Ama kim iyi bir kendin yap projesini sevmez ki? Ve neyse ki, ev yapımı mumlar hazırlamak çok kolay. Birkaç ucuz malzeme ve küçük bir rehberlikle, kısa sürede ev yapımı mumların profesyoneli olacaksınız.

İhtiyaç duyulan malzemeler

1. Balmumu

Balmumu seçerken birkaç farklı seçenek vardır.

  • Parafin: Bu mum yapımı için en popüler mumdur, ancak bu görev için özel olarak tasarlanmış bir parafin mumu kullandığınızdan emin olun.
  • Soya: Bitkisel yağdan elde edilen bu mum, daha çevre dostu olan daha uzun, daha temiz bir yanmaya sahiptir. Dezavantajı? Güçlü kokulu veya parlak renkli mumlar için iyi bir seçenek değildir.
  • Jel: Bu tür balmumu, yavaş ve toksik olmayan bir yanık ile sıvı görünümlü bir mum yapar, ancak kokuyu iyi tutmaz.

2. Koku ve Renklendirme

Güvenli ve temiz bir yanma sağlamak için yalnızca mum yapımına özel koku yağları ve sıvı boyalar kullanın.

3. Fitiller

Önceden mumlanmış, sekmeli fitiller: Kendin yap mumlar için en kolay seçenek olan bu fitiller, kesilip monte edilir, bu yüzden tek yapmanız gereken onları yapıştırmak. Ahşap fitiller: Ev yapımı mumlar için bir başka harika seçenek olan ahşap fitiller, uzun, temiz bir yanma sağlar ve hediyeler için mükemmel olan daha sofistike bir görünüme sahiptir.

4. Termometre

Bir şeker termometresi yeterli olsa da, balmumu dağınık ve temizlenmesi zor olabilir. Bu işe özel bir sabun veya mum termometresi, en az çabayla en iyi sonuçları verecektir.

5. Ahşap karıştırma çubuğu

Temizliği en aza indirmek için mum yapma işlemi sırasında sıcak balmumu karıştırmak için tek kullanımlık bir tahta çubuk kullanın.

6. Dökme kabı

Dökme kabı, mumu ısıtmak ve ardından mum kabına güvenli ve hassas bir şekilde dökmek için kullanılan, ısıya dayanıklı alüminyum bir kaptır.

7. Tencere

Herhangi bir orta boy tencere: balmumu ısıtırken sadece bir çift kazan olarak kullanılır.

8. Konteyner

Kendin Yap mumunuzu oluşturmak için kalın, ısıya dayanıklı bir kaba ihtiyacınız olacak, ancak burası yaratıcı olmak için harika bir yer. Çay fincanlarını, alüminyum tenekeleri, seramik kapları veya geri dönüştürülmüş kavanozları deneyin.

Evde mum nasıl yapılır?

1. Balmumu bir çekiç ve tornavida veya keski kullanarak bloktan ufalayın. Balmumu dökme kabına yerleştirin.

2. Dökme kabını 1/3’ü su dolu bir tencereye koyun. Suyu kaynatın.

3. Balmumu tamamen eriyene kadar balmumu tahta bir çubukla karıştırın. (Soya mumu ve parafin mumunun erime noktası genellikle 51 santigrat derecedir.)

4. Mum eridiğinde, mumun sıcaklığını termometre ile ölçün. En iyi dökme sıcaklığı yaklaşık 45 ila 60 santigrat derece arasındadır.

5. Balmumu uygun bir dökme sıcaklığına ulaştığında, 15 gram koku yağı ve 15 gram renklendirici ekleyin. Tamamen dahil etmek için karıştırın.

6. Balmumu temiz, kuru, ısıya dayanıklı bir kaba dökün.

7. Sekmeli bir fitili (önceden cilalanmış veya ahşap) merkeze hızla sokun.

8. Mumu birkaç saat soğumaya bırakın, ardından fitili kesin. (Çoğu kap mumu için yaklaşık 2.5 cm uygundur.)