Tavuklar ne kadar yaşar?

Tavuklar nazik, zeki kuşlardır. Günlerini çimenlerde böcek ve tohum arayarak, kendilerini temiz tutmak için toz banyoları yaparak ve düşkün ebeveynler olduklarında yuvalar oluşturup koruyarak geçirmeyi severler. Ancak tavukların çoğu bu doğal ve mutlu hayatı yaşayamıyor. Bu tatlı hayvanların çoğu kar amacıyla kullanılıyor ve istismar ediliyor, doğal yaşamları yaralanma, hastalık ve katliamla kısalıyor.

Tavuklar Vahşi Doğada Ne Kadar Yaşar?

Reklamlarda, süpermarketlerdeki ambalajlarda veya evcil hayvan çiftliklerinde sıkça gördüğümüz tavuklar, yalnızca bir avuç türü temsil etme eğilimindedir. Kırmızı tarakları ve sazları olan beyaz kuşlar, beyaz benekli kahverengi tüylü kuşlar veya uzun, yanardöner yeşil kuyruklu kahverengi horozlar olabilirler. Gerçek şu ki, dünya çapında yüzlerce farklı tavuk türü var; o kadar çok ki gerçek sayı bile bilinmiyor!

Bu muazzam çeşitlilik nedeniyle, tavukların ortalama olarak ne kadar yaşadığını söylemek zor. Genel olarak, çoğu yabani tavuk ırkı, üç ila yedi yıl arasında ve bazen daha uzun bir ömre sahip olabilir. Yırtıcı hayvanlar da dahil olmak üzere vahşi doğada yaşamanın zorluklarına rağmen, bu hayvanlar dünyadaki çoğu tavuktan daha uzun ömürlüdür. Üstelik bu şanslı bireyler doğada özgürce dolaşabiliyor, aileleri ve arkadaşlarıyla vakit geçirebiliyor ve yavrularını kendileri büyütebiliyor.

Bu özgür yaşam, tavukların çoğunun deneyimlediğinden çok farklıdır.

Köy Tavukları Ne Kadar Yaşar?

Bazı insanlar yumurtalarını yiyebilmeleri için arka bahçelerinde küçük tavuk sürüleri bulundururlar. Genellikle, bu sürüler tamamen yumurtacı tavuklardan oluşur; popülasyonu korumak için bir veya iki horozun yanı sıra yumurtaları üreten dişi kuşlar. Burada tavuklar, kapalı oldukları arka bahçeden ayrılmalarını engelleyen kümeslerde veya kafeslerde tutulur.

Diğer birçok tavuğun yaşadığı hayattan çok daha iyi olmasına rağmen, bu özgürlükten çok uzak. Arka bahçe sürülerinde insanlar, tavukları yırtıcılardan korur, her zaman yeterli yiyeceğe sahip olmalarını sağlar ve onları kötü hava koşullarından korur. Bu, çoğu on yıl veya daha fazla yaşayan tavukların ömrünü uzatabilir.

Tavuklar Genellikle Nelerden Ölür?

Sadece Türkiye’de her yıl yaşayan ve ölen milyarlarca tavuğun olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir. Neredeyse hiçbiri vahşi değildir ve tavukların çok küçük bir yüzdesi arka bahçelerdedir. Büyük çoğunluğu, yumurta veya et için yetiştirildikleri ve kesildikleri fabrika çiftlikleri olarak bilinen yoğun tarım operasyonlarında tutulmaktadır.

Bu, Türkiye’de tavukların bir numaralı ölüm nedeninin tartışmasız insan olduğu anlamına geliyor.

Tavuklar Kesilmeden Önce Ne Kadar Yaşar?

Türkiye’deki tavukların çoğu büyük ölçekli fabrika çiftliklerinde yaşadığından, şirket gücü ve kâr odaklı arayışların elinde acı çeken bu zavallı kuşların hayatlarına bir göz atalım.

Tavuklar et veya yumurta için yetiştirilir. Ne için kullanıldıkları, ne kadar yaşayacaklarını etkiler, ancak hem yumurtlayan tavuklar hem de et için yetiştirilen etlik piliçler anormal şekilde kısalmış ömürlerle karşı karşıyadır. Yetiştirilen ve çok miktarda yumurta bırakmaya zorlanan yumurta tavukları, kesime gönderilmeden önce yaklaşık 18 ila 24 aylık yaşarlar. Etlik piliçler veya et için yetiştirilen tavuklar, şiddetli sonlarıyla karşılaşmadan önce yaklaşık 47 gün yaşarlar.

Bir Tavuğun Ömrünü Hangi Faktörler Etkiler?

Fabrikada yetiştirilen bir tavuk, yaşamlarına diğer binlerce civcivle birlikte yumurtalarından çıktıkları steril bir kuluçkahanede başlar. Bu civcivlerin çoğu kısa, sefalet dolu bir hayat yaşamaya devam edecek ama bazı civcivler için hayat ani, korkunç bir sona gelmek üzere.

Cinsiyet

Her iki cinsiyetten de göğüsler, külçeler ve yenen çok sayıda başka tavuk ürünü yapmak için kullanıldığından, her iki cinsiyetten de etlik piliçler aynı yaşta yaşayacaklardır.

Ancak yumurta üretiminde erkek ve dişi civcivlerin yaşam süreleri arasında büyük bir fark vardır. Erkekler yumurta üretemedikleri için bu kalpsiz endüstri tarafından tamamen işe yaramaz olarak kabul edilirler.

Yumurtadan çıktıktan kısa bir süre sonra (genellikle sadece birkaç saatlik olduklarında) erkek civcivler, onları bir yumuşatma makinesine götüren bir taşıma bandına gönderilir. İşte, bu civcivler diri diri toprağa verilir. Bazı tesisler civcivleri gazla öldürürken, diğerleri civcivleri ezilerek veya boğularak büyük plastik torbalara tıkmayı tercih edebilir.

Yumurta fabrikası çiftliklerindeki erkek civcivler için hayat sadece birkaç kısa ve acımasız saatten ibarettir.

Kafes

Kuluçkahaneyi geçen civcivleri sefil bir hayat bekliyor. Birçok ticari yumurta çiftliğinde, yumurta tavukları o kadar küçük pil kafeslerine doldurulur ki, kuşların tüm yaşamları boyunca kanatlarını tam olarak uzatmalarına izin vermezler. Bu tavuklar doğal içgüdülerinin hiçbirini takip edemezler, yani hiçbir zaman toprağı kazamazlar, yeri gagalayamazlar, tüneyemezler, yuva yapamazlar.

Broiler ahırları çok daha iyi değil. Bu kalabalık alanlar, kuşların uygun egzersiz yapmasını engeller ve ölümcül olabilen kas ve iskelet rahatsızlıklarına yol açar. Tavuklar da kendi dışkılarıyla kaplı topraklarda yaşamak zorunda kalırlar. Bu pis ortamlar, solunum sorunlarına neden olabilen dışkıdaki amonyak kadar bakteri üremesinden kaynaklanan risklerle kuşlar için ölümcül olabilir.

Yavrulamak

Hem yumurta hem de et fabrikası çiftliklerinde tavukların yaşam sürelerinin kısaltılmasında cinsin rolü büyüktür.

Etlik piliçler, normalde olduğundan çok daha hızlı büyümek üzere seçici olarak yetiştirilmiştir. Vücutları, satacak daha fazla et üretmek için doğanın amaçladığından çok daha fazla kas geliştirmeye zorlanır. “Hızlı büyüyen” ırklar olarak bilinen bu tavuklar, iskelet ve diğer sağlık sorunlarına o kadar yatkındır ki, yaklaşık altı haftalıkken kesilmeseler bile kısa sürede ölürler.

Öte yandan, yumurta tavukları, vahşi tavukların üretebileceği yılda yaklaşık on iki ya da daha fazla olan son derece yüksek hacimlerde (günde yaklaşık bir) yumurta üretecek şekilde yetiştirilir. Tavukların vücutlarındaki bu talep, sarkma olarak bilinen sarkık organlar, kırık kemiklere yol açabilen kalsiyum tükenmesi ve yumurtalık kanseri gibi korkunç ağrılı durumlara neden olabilir.

Hastalık

Vahşi doğada tavuklar düzenli olarak kendilerini hasta edebilecek patojenlerle karşılaşırlar. Ancak fabrika çiftliklerinde koşullar o kadar korkunç ki, hastalık esasen verilir. Bu nedenle tavuk çiftlikleri, önleyici bir önlem olarak tavuklara bolca antibiyotik tedavisi verme eğilimindedir (ve bu da birçok soruna neden olur).

Kanser, Mycoplasma gallisepticum ve Blackhead ve Marek hastalıkları dahil olmak üzere hastalıkların tümü, tavuklar için ciddi sağlık riskleri oluşturabilir ve daha kısa yaşam sürelerine katkıda bulunabilir. Ama hastalık neden yemek için yetiştirilen tavuklarda bu kadar yaygın?

Fabrika çiftlikleri, tavukların harika açık havanın ve temiz havanın tadını çıkarmasını engeller ve bu yoğun kapalı barakalar, onları doğal olarak yapacakları gibi tüneme, uçma veya sosyalleşme yeteneklerini reddeder. Sonuç olarak, tavuklar kronik olarak stresli hale gelebilir ve bu da bağışıklık sistemlerinin hastalıklarla savaşma yeteneğini baskılar. Bu, fabrika çiftlik ortamlarının dışkıyla dolu olduğunu ve virüsler ve bakteriler için ideal bir üreme alanı sağladığını gördüğümüzde özellikle sorunludur.

Bu faktörler, tavukların doğal olandan bile daha fazla yumurta ve et üretmeye zorlanmaları gerçeğiyle birleştiğinde, tavukların neden bu kadar hastalığa yakalandığını açıkça göstermektedir.

Veteriner Bakımı

Acı çeken herhangi bir çiftlik hayvanına veteriner bakımı uygulanmalıdır. Ancak, genellikle yüz binlerce kuşun bir arada tutulduğu tavuk fabrikası çiftliklerinde, etrafta dolaşmak ve gerekli bakımı sağlamak için yeterli veteriner yoktur.

Fabrika çiftliklerindeki hayvan sayısı, çiftlik işçilerinin ilk etapta hastalık durumlarını gözlemlemesini bile imkansız olmasa da zorlaştırıyor. Sonuç olarak, tıbbi tedavi genellikle gelmez ve tavukları kafeslerinde veya ahırlarında ölüme ve çürümeye bırakır.

Kesimhane

İster yumurta ister et fabrikası çiftliklerinde olsun, tavukların yaşam sürelerini etkileyen bir numaralı faktör kesimdir.

Neredeyse tüm tavuklar aynı mezbahalara düşer ve aynı yıkıcı muameleyi görürler. Canlı zincirle kesim olarak bilinen endüstri standardı kesim yöntemi, genellikle tavukları boğazlarını kesmeden ve onları kaynar su dolu bir fıçıya atmadan önce uygun şekilde sersemletmez ve hayatları boyunca suistimal edilmiş tavuklara dayanılmaz bir acı verir.