Küf nasıl önlenir?

Küf, Türkiye’deki evlerin %50’sinden fazlasında bulunur ve bu sadece çirkin değildir. Bazı küf türleri, ciddi ve yaşamı tehdit eden olumsuz sağlık koşullarına yol açabilir. Bu, ev sahiplerinin küf konusunda önlem almalarının sadece bir nedenidir. Kirlenmenin boyutuna bağlı olarak, ev yenileme harcamalarında da binlerce lira kaybedebilirsiniz. Neyse ki, küfün evinizde ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olacak bazı kesin yollar var. Sağlığınızı ve cüzdanınızı korumak istiyorsanız, her ev sahibinin bilmesi gereken küfü önlemek için yedi ipucu ve püf noktası var.

1. İÇ MEKAN NEM ÖLÇÜMÜ

Küf nem olmadan büyüyemez. Ancak, evinizdeki tek nem kaynağının dökülmeler ve sızıntılar olmadığını bilmelisiniz. Havadaki nem ve gaz halindeki su, küf oluşumuna önde gelen bir katkıda bulunur. Evinizde küf keşfettiyseniz veya küften korkuyorsanız, bir higrometre satın almalısınız. Bu ucuz cihazlar, mevcut iç mekan nemini gerçek zamanlı olarak ölçer. Cihazı, oturma odası veya yatak odası gibi unutmayacağınız bir yere yerleştirin. Küfün önlenmesi, evinizin günlük nem seviyelerini izlemek kadar kolaydır. EPA, küf oluşumunu engellemek için yüzde 30 ila yüzde 50 arasında bir nem önerir. Evinizin nemi %60’ı aşarsa, küflenme olasılığı yüksektir.

2. PENCERELERİ AÇIN

Havalandırma, küfü durdurmaya yardımcı olan en önemli ikinci faktördür. Hava, sınırlı miktarda su buharı tutabilir. Sıcaklık değişimlerinden dolayı su bunun yerine yoğunlaşabilir. Bu olursa, muhtemelen pencerelerinizde ve duvarlarınızda su birikintileri bulacaksınız. Bunu uygun ev içi havalandırma ile önleyebilirsiniz. Pencerelerinizi açık tutmak, evinizdeki havanın dolaşmasını sağlamanın harika bir yoludur. Ek bir avantaj olarak, dış hava, iç mekan nemini düzenler. Soğuk aylarda pencereleri açamayabilirsiniz. Bununla birlikte, tavan vantilatörleri, sabit vantilatörler ve evinizin HVAC’si ile havanın evinizde hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

3. EV FANLARINI KULLANIN

Hemen hemen her evde iki fan bulunur: biri mutfak, diğeri ana banyo için. Bunlar gösteriş için değil. Aslında, dumanı ve nemi dışarı atmanıza yardımcı olmayı amaçlarlar. Su kaynatırken mutfağınızın egzoz fanını çalışır durumda tutun. Aksi takdirde, evinize yeni su buharı getirirsiniz. Bu, mutfaktaki duvarlara yapışabilir, bu da küf oluşumunu teşvik eder ve iç mekan nemini artırır. Küvetinizi veya duşunuzu her kullandığınızda aynı uygulamayı benimsemelisiniz. Havalandırma fanının yardımı olmadan buhar, makyaj masanızda, duvarlarınızda ve tavanınızda yoğunlaşacaktır. Onlara bu şansı vermeyin. Genel bir kural olarak, ıslak duş duvarlarını silmek de iyi bir fikirdir. Bu, fayanslarınızı küf ve pisliklerden uzak tutabilir.

4. DIŞ DRENAJI İZLEYİN

Peyzajınız küfü nasıl uzak tutacağını bilir. Suyun mülkünüz üzerinde izlediği yola dikkat edin. İdeal bir durumda, eviniz küçük bir tepenin üzerindedir, bu da suyun akacağı anlamına gelir. Ancak, su evinizin etrafında birikiyorsa, bu ciddi küf sorunlarına yol açabilir. Bunun nedeni, nemin evinizin temeline damlayacak ve içeri sızacak olmasıdır. Bu, bodrum katlarının kötü şöhretli küf noktaları olmasının temel nedenlerinden biridir. Ne yazık ki, çevre düzenlemesi ucuz bir çözüm değildir. Drenajın bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, bir müteahhitin mülkünüzü denetlemesini sağlamalısınız.

5. YAĞMUR OLUKLARINI TEMİZ TUTUN

Oluklarınız da suyu evinizden uzaklaştırmalıdır. Ancak, bakıma muhtaç durumda olduklarında işlerini yapamazlar. Yapraklar ve döküntüler zamanla yağmur oluklarında toplanır. Bu, bir sağanak sırasında yayılmaya neden olabilir. İniş borusundan geçmek yerine, su evinizin dış cephesinden akacaktır. Söylemeye gerek yok, su evinize sızabilir. Hepsinden kötüsü, bu su birikmesi ve küf oluşumu muhtemelen tavan arasında veya duvarların arkasında meydana gelecektir. Su giderlerini ve oluklarınızı temiz tutarak bunu önleyin.

6. EVİ KURU TUTUN

Basit görünebilir, ancak kuru bir ev tutmak küfü önlemenin en iyi yoludur. Su döktüğünüzde, paspaslayın. Bu, mutfakta, banyoda veya başka herhangi bir yerde yapılan hataları içerir. Aynı şey ıslak ürünler için de geçerlidir. Fırtınaya mı yakalandınız? Yerde ıslak giysiler veya şemsiyeler bırakmayın. Bu, özellikle eviniz halı kaplıysa önemlidir. Halılar nemi emdiği için onları kuru tutmak çok daha zordur. Küf büyümeye başladıktan birkaç gün sonra korkak bir koku fark edebilirsiniz.

7. TAMİR KAÇAKLARI

Evinizin sıhhi tesisatını takip etmek iyi bir fikirdir. Küçük sızıntılar bile sonunda ciddi bir küf sorununa yol açacaktır. Ayda bir veya iki kez, evinizdeki tüm açık boruları kontrol etmelisiniz, çünkü sızıntılar evlerde küfün ana nedenlerinden biridir. Lavaboların altındaki, tuvaletin arkasındaki ve bodrumdan geçen boruları araştırın. Kontrol edilmezse, sızıntıyı fark ettiğinizde ellerinizde ciddi bir sağlık tehlikesi olabilir.

Küfün nasıl önleneceğini biliyor olsanız bile, bu tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmez. Evinizin bazı bölümleri görüş alanınız dışındadır. Evinizin duvarındaki küçük bir sızıntı, küf istilasına neden olabilir ve çok geç olana kadar bunu söylemenin bir yolu yoktur. Neyse ki, seçenekleriniz var. Küfün tamamen çıkarılması zor olmakla kalmaz, aynı zamanda üzerinde çalışmak da tehlikelidir. Evinizde küf keşfettiğinizde, pisliği temizlemek için profesyonel kalıp iyileştirme hizmetlerimize güvenin.