Yabani otlardan nasıl kurtulurum?

Bahçenizde geçirdiğiniz her saati takip edecek olsaydınız, muhtemelen aşırı miktarda ayıklama yaptığınızı fark edeceksiniz. Ve bu davetsiz misafirleri parçalamanın ilk birkaç haftası biraz tatmin edici olsa da, angarya kısa sürede azalır. Artık yabani otların temizlenmesine ihtiyaç duymayan bahçenizden sadece altı basit strateji uzaktasınız.

Bunlar nedir? Bir bahçenin yabani otlara ihtiyacı var mı? Yabani otlar, çorak ve bitkisiz bir durumda olan alanlar için doğanın iyileştirici ilacıdır, ancak yabani otlar konusunda bahçıvanlar, neyin iyi bir iyileşme sağladığı konusunda farklı fikirlere sahiptir. Yabani otları ve burada özetlenen stratejileri daha iyi anlayarak, gelecekteki her çatışmayı kazanabilir ve bakımlı bahçenizin keyfini çıkarmanız için kendinize daha fazla zaman tanıyabilirsiniz.

1. Uyuyan yabani otların farkında olun

Bahçenizin her santimetre karesinde yabani ot tohumları bulunur, ancak yalnızca toprağın en üst veya ilk iki santimindekiler çimlenmeyi tetiklemek için yeterli ışık alır. Kazmak ve yetiştirmek, gizli ot tohumlarını yüzeye çıkarır, bu nedenle, bir toprak parçasını her açtığınızda, yabani bir karınca yuvasından çıkan karıncalar gibi, yabani ot tohumlarının orada patlamaya hazır olacağını varsayın. Sadece ihtiyacınız olduğunda kazı yapın ve sorunlu olan yeri bitkilerle veya malçla hemen kurtarın.

Çimlerde, karahindiba ve diğer çim yabani otların köklerini kazmak yerine kesmek için dar bir bıçaklı keskin bir bıçak kullanarak toprak rahatsızlığını en aza indirin. Yabancı ot tohumlarının uzun süre uykuda kalabileceğini unutmayın.

2. Malç, malç, malç

Malç, toprağı serin ve nemli tutarak ve yabani otları ışıktan mahrum ederek bitkilere fayda sağlar. Özellikle organik malçlar, binlerce yabani ot tohumunu arayıp yiyip bitiren cırcır böcekleri ve karabit böcekleri barındırabilir.

Tıknaz malçlardan bir miktar ışık geçer ve çoğu zaman kullandığınız malçta yabani ot tohumları olduğunu keşfedersiniz. Malçı yaklaşık 5 cm derinliğinde tutmak için gerektiği kadar doldurmak önemlidir (7.5 cm’den fazla derinlik, toprağı oksijenden mahrum edebilir). Her durumda, toprağın yüzeyini ışığı engelleyen bir karton, gazete veya biyolojik olarak parçalanabilen kumaşla kaplayarak ve ardından üzerine daha güzel malç yayarak yabani otları geriye itebilirsiniz.

Bu yöntemi çalıların ve ağaçların kök bölgeleri gibi nadiren kazılmış alanlarda kullanmayı seçerseniz, ışığı engelleyen alt tabaka için sert peyzaj kumaşını tercih edin. Ancak bir püf noktası var: Peyzaj kumaşında yeterince organik madde biriktiğinde, kuşlar tarafından bırakılan veya rüzgarla taşınan ot tohumları büyümeye başlayacaktır. Kumaşın alt tabakasının etkili olabilmesi için kökleri yere ve zemine batmadan önce bunların çekilmesi gerekir.

3. Ayıklama yapın

Eski atasözü “Islakken çekin; kuruyken çapalayın”, yabani otlarla yüzleşirken akıllıca bir tavsiyedir. Sağanak bir yağmurdan sonra, kendinizi eldivenler, oturma minderi ve otları toplamak için bir olta ya da muşamba ile donatarak ödüllendirici bir ot ayıklama seansı düzenleyin. Kapıdan çıkarken arka cebinize eski bir sofra çatalı koyun çünkü henbit veya kuş otu dallarını bükmek için daha iyi bir şey yok. Daha büyük haydutların peşinden giderken, karahindiba veya rıhtım gibi köklü yabani otları kaldırmak için bir balık kuyruğu otu kullanın.

Kuru koşullar altında, özellikle çapanızın keskin bir kenarı varsa, toprak hattının hemen altında dilimlenen yabani otlar derhal büzülür ve ölür. Malçlanmış yataklarda, yabani otları köklerinden ayırmak için eski bir biftek bıçağı kullanın, ardından malçta kalan açık alanları yamalayın.

4. Başlarını koparın

Yabani otları temizleyemediğinizde, bir sonraki en iyi şey başlarını kesmektir. Yıllık yabani otlarda, çıkmaz size yabani ot “tohum yağmuru” başlamadan birkaç hafta önce zaman kazandırır. Gündüz otu gibi çok yıllık yabani otların tepelerini kesmek, yeniden tohumlamayı azaltır ve onları besin rezervlerini ve kök tomurcuklarını tüketmeye zorlar, böylece yayılmalarını sınırlar.

Yakup otu veya dürtme kulelerini devirmek için budama makaslarına ihtiyacınız olacak ya da dikenli devedikeni veya böğürtlenleri yumrularına kadar kesmek için bir bıçak eki ile donatılmış bir ip düzelticiye geçebilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, yabani otları tohumlamadan önce kesmek, yayılmalarını önlemeye yardımcı olacaktır.

5. Bitkiler arasındaki boşluklara dikkat edin

Yakın bitki aralığı, bitkiler arasında toprağı gölgeleyerek ortaya çıkan yabani otları boğar. Yaygın olarak dağılmış olan lekeli noktalar yerine toplu dikimler veya yakın aralıklı bitkilerin sürüklenmesi ile tasarlayarak, yabani ot dostu boşlukları başlangıçta önleyebilirsiniz. Genellikle önerilen aralıktan yaklaşık yüzde 25 oranında tıraş olabilir.

Bununla birlikte, aralık önerilerinin çoğu, bitişik bitkilerin olgun boyuta ulaştıklarında zar zor dokunacakları varsayımına dayanmaktadır, bu nedenle, arı balzamı gibi yaprak hastalıklarına eğilimli bitkilerle çalışırken yönergelere uyun.

6. Yabani otları değil, istediğiniz bitkileri sulayın

Yabani otları sudan mahrum ederek kuraklığı yanınıza alın. Malç altına damlama veya ıslatma hortumları yerleştirmek, yakındaki yabani otları susuz bırakırken bitkileri verimli bir şekilde sular. Çoğu iklimde, yabani otların sudan yoksun bırakılması, yabani ot tohumlarının çimlenmesini yüzde 50 ila 70 oranında azaltır. Bununla birlikte, nemli tutulan alanlarda gündüzsefası ve fındık otu gibi köklü çok yıllık yabani otların ortaya çıkmasına dikkat edin.

Bu stratejilerin ötesinde, toprağınızı her fırsatta organik madde ile zenginleştirmek, bahçenizi yabani otlardan arınmış bir yolda ilerletebilir. Toprak bilimciler bunun nasıl çalıştığından emin değiller, ancak taze iyi kompost veya organik madde infüzyonları içeren toprakta daha az ot tohumu filizleniyor. Bir teori son derece basit bir anlam ifade ediyor: Toprak sağlıklı ve iyi beslendiğinde, yabani ot tohumları işsiz kaldıklarını ve ortaya çıkma olasılıklarının daha düşük olduğunu hissederler.