Yonca çimi ne zaman ekilir?

Yonca çimleri, geleneksel bir çime göre az bakım gerektiren bir alternatiftir. Bir yonca çimi, ya tamamen yoncadan yapılmış ya da zemin örtüsü olarak yonca ve geleneksel çimenin bir kombinasyonunu kullanan bir çimdir. Bu rehberde yonca çim ile normal çimler arasındaki farkları, yonca çimi türlerini, yonca çiminin avantajları ve dezavantajları, yonca çiminin ne zaman ve nasıl dikileceğini öğreneceksiniz.

Yonca, küçük beyaz çiçeklere ve çimenin yaptığına benzer şekilde yeri kaplayan bol geniş yapraklara sahiptir. Teknik olarak bir baklagildir, yani atmosferdeki azotu yakalar ve onu yakındaki bitkilere salarak yeşil çimlerinizin yeşil kalmasına yardımcı olur. Bu aynı zamanda yonca çimlerinin gübrelenmesine gerek olmadığı anlamına gelir. Yonca bitkileri kuraklığa dayanıklıdır ve kurulduktan sonra genellikle düzenli sulama gerektirmez.

Yonca çimi ile normal çim arasındaki farklar

İşte bir yonca çimi ile tamamen geleneksel çimden yapılmış bir çim alanı arasındaki bazı farklara genel bir bakış.

Geleneksel çimler, özellikle çim olarak kullanılan farklı çim türlerinin bir kombinasyonundan oluşur. Bu otlardan bazıları çavdar otu, Kentucky mavi otu, zoysia otu veya çayır otu içerebilir. Birçok çim tohumu karışımı, bu tür çimlerin bir karışımını içerir ve bazıları zaten farklı yonca çeşitleri içerebilir. Saf çim, sulama ve biçme gibi düzenli bakım gerektirir ve uygun şekilde bakımı yapılmazsa, yabani otlarla dolup taşmaya veya kahverengi yengeç çimenine dönüşmeye karşı savunmasızdır.

Yonca çimi ise yoncadan meydana gelir veya çim ve farklı yonca türlerinin bir karışımını içerir. Bir kez kurulduktan sonra, yonca çimleri, çim çimenlerden daha az su gerektirir ve bu da onları su tasarrufu yapmaya çalışan mülk sahipleri için iyi bir seçenek haline getirir. Kendi azotunu sabitler, bu nedenle nadiren gübrelemeniz veya üzerinde herbisit veya diğer yabani ot öldürücüleri kullanmanız gerekir. Mevcut çimlerinizin üzerine yonca dikmek, çimlerinizin çimlere göre daha uzun süre yeşil kalmasına yardımcı olabilir.

Yonca çimi türleri

Çimenlere çim alternatifi olarak kullanılan birçok yonca çeşidi vardır, ancak en yaygın kullanılan ikisi Hollanda beyaz yonca ve mikro yoncadır. İşte bu iki yonca türüne genel bir bakış.

Hollanda beyaz yoncası veya cüce beyaz yonca, arılar ve diğer tozlaşan böcekler için yiyecek sağlayan küçük beyaz çiçekler açar. Yıl boyunca yeşil kalır. Beyaz yonca ayrıca geniş kök sistemleri yetiştirerek onu tüm yonca türlerinin en dayanıklılarından biri yapar.

Mikro yonca, çiçekleri beyaz olmasına rağmen, Hollanda yoncasından daha küçük yaprakları ve daha az çiçeği olan küçük yonca çeşitlerini ifade eder. Mikro yonca çimleri, daha büyük türler gibi kümeler halinde yetişmedikleri için yaya trafiği için idealdir.

Yonca Çiminin Avantajları

Yonca, inanılmaz derecede az bakım gerektiren bir bitkidir ve arka veya ön bahçenizi kaplamak için idealdir. İşte bir yonca çimine sahip olmanın bazı avantajlarına genel bir bakış.

  • Fazla suya ihtiyaç duymazlar. Derin kökleri nedeniyle, yonca çimlerinin nadiren sulanması gerekir ve tam güneşten kısmi gölgeye kadar çeşitli ışık koşullarını tolere edebilir. Kurulduğunda, yonca çimlerini mevsimde sadece bir kez sulayabilirsiniz ve sürekli sulanması gereken çimlerin aksine yeşil kalırlar.
  • Yonca çimleri kendilerini besler. Tüm baklagiller gibi yonca da kendi azotu ile kendini besleyen doğal bir gübredir. Bu aynı zamanda diğer bitkilere besin sağlar ve bahçıvanların gübreden tasarruf etmesini sağlar. Yonca aynı zamanda topraktan iz mineralleri biriktiren ve daha sonra ayrıştığında dağılan ve yeni büyümeyi besleyen doğal bir yayıcıdır.
  • Çok fazla biçme gerektirmezler. Çoğu örtü çeşidi yalnızca 20 cm kadar büyür ve çok az bakım gerektirir. Bazı mülk sahipleri, yonca çimlerini yaz ortasında bir kez ölü çiçek açan eski çiçekler için biçmeyi tercih ederler, ancak bunlar bal arıları, haşereyle mücadele eden yaban arıları ve diğer tozlayıcılar gibi faydalı böcekleri çektiği için bu gerekli değildir.

Yonca Çiminin Dezavantajları

Bir yonca çiminin bazı potansiyel dezavantajları şunları içerebilir.

  • Yaya trafiği büyümeyi engelleyebilir. Yonca, diğer otlarla karıştırılmadığı sürece, tek başına yaya trafiğinin yoğun olduğu alanlara dayanacak kadar sert değildir.
  • Yeniden tohumlama gerektirir. Yonca kısa ömürlü çok yıllık bir bitkidir, bu nedenle birçok saf yonca çimi her iki veya üç yılda bir yeni bir tohumlama turu gerektirebilir. Bununla birlikte, karışık çimlerde, yonca kolayca yeniden tohumlanır ve herhangi bir ek yardım gerektirmez.
  • Arıları cezbeder. Yonca çiçekleri, arıları çekme eğilimindedir. Bununla birlikte, arılara alerjiniz varsa veya onları evinizin yakınında toplanmaya teşvik etmek istemiyorsanız, yonca çimi sizin için olmayabilir.

Yonca Çimi Nasıl Dikilir?

İşte yeni bir yonca çiminin nasıl ekileceğine genel bir bakış.

1. Doğru zamanda ekin. Çiminizi ve toprağınızı hazırlayın. Çim tohumunuzu yaymadan birkaç hafta önce yonca çiminizi dikmeye hazırlanmaya başlamak istiyorsunuz. İlk don geçtikten sonra ilkbaharın başlarında, çimlerinizi mümkün olduğunca yere yakın biçin. Düzensiz sazları, taşları veya diğer kalıntıları tırmıkla temizleyin.

2. Toprağını kontrol edin. Yonca çimleri, pH’ı altı ile yedi arasında olan kumlu veya tınlı topraklarda gelişir. Uygun pH’da değilse, toprağınıza biraz ince kum karıştırın.

3. Yoncanızı ekmeye başlayın. Yonca tohumunuzu toprak veya ince kumla karıştırıp istediğiniz bölgeye yayın. Kum, yoncanın yayılmasını kolaylaştıracaktır. Topaklanmayı önlemek için çim ve yonca tohumlarını karıştırmaktan kaçının. Yoncanızı elle ya da tohum difüzörü kullanabilirsiniz. Eğer kullanıyorsanız, yoncanızı çim tohumlarıyla takip edin.

4. Tohumlarınızın üzerine sürün. Yonca veya yonca/çim karışımınızı ektiğiniz alanı hafifçe toprakla kaplayacak şekilde tırmıkla çalıştırın. Çok fazla toprakla örtmek istemezsiniz çünkü bu çimlenme sürecini engelleyebilir. Alanın üzerinde bir rulo çalıştırarak tohumları toprağa sıkıştırın.

5. Tohumlarınızı yerleşene kadar sulayın. Yonca tohumlarınızı filizlenmeyi fark edene kadar iki hafta boyunca her gün sulayın. Mümkünse çimlerinizi suyla nemlendirin. Fideler yaprak yetiştirmeye başlayınca çimleriniz kurulur ve çimlerinizi daha az sulayabilirsiniz. Yonca bahçeniz tamamen kuruluncaya kadar geyiklere, tavşanlara ve diğer yonca yiyen hayvanlara dikkat edin.