Meyve sineği nereden gelir?

Haşere kontrolünde en kalıcı efsanelerden biri, meyvelerin bir şekilde meyve sineği üretmesidir. Mesela meyve sinekleri meyvede ortaya çıkar… ve bu yüzden yoktan var gibi görünürler. Ve çoğu insan durumun böyle olmadığını anlasa da, efsane devam ediyor.

Meyve sinekleri gerçekten de birdenbire ortaya çıkmış gibi görünüyor. Bir saniye, meyve sineği yok, bir sonraki saniye onlar ortaya çıkmış gibi görünüyor. Meyve sineklerinden kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız bu efsaneyi kafanızdan atmalısınız.

Meyve sineklerinden kurtulmanın ve önlemenin ilk adımı, meyve sineklerinin gerçekte ne olduğunu, nereden geldiklerini ve neden evinizde olduklarını öğrenmektir. Yardım etmek için buradayız! Meyve sineklerini evinizden uzak tutmak için bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Meyve Sinekleri nedir?

Meyve sinekleri, Drosophila cinsine ve Drosophidae ailesine ait sineklerdir. Meyve sinekleri genellikle oldukça küçüktür ve parlak kırmızı gözlü kahverengi, ten rengi veya sarıdır.

1500’den fazla küçük meyve sineği türü olmasına rağmen, “meyve sineği” ortak adı büyük ölçüde Drosophila melanogaster ile eşanlamlı hale geldi. “Adi meyve sineği” sarı, kahverengi veya ten rengi olup kırmızı gözlü ve yarı saydam, parlak kanatlıdır.

Yetişkin meyve sinekleri, tüylü görünebilen nispeten uzun antenlere sahiptir. Meyve sineği larvaları kurtçuklara benzer: krem ​​renginde, ince ve iğ şeklindedirler. Yetişkin sinekler, özellikle sebze veya meyve maddeleri olmak üzere herhangi bir fermente sıvıya yumurta bırakır. Meyve sinekleri akrabalı çiftleşme uygular ve iç mekanlarda hızla çoğalır; bu nedenle meyve sineği istilası çok çabuk kontrolden çıkabilir.

Meyve Sinekleri Neden Evimde?

Meyve sineği larvaları, fermente eden, sıvılaştıran maddeler üzerinde büyüyen mayayla beslenir. Adının aksine, meyve sinekleri her türlü çürüyen materyali (sadece meyve değil) istila eder. Süngerler, paspaslar ve hatta su birikintileri de dahil olmak üzere herhangi bir nem veya çürüyen malzeme kaynağı bulurlar. Bu tür malzeme, yetişkin meyve sineklerinin yumurtladığı yerdir.

Mutfak lavabosu giderleri genellikle meyve sineği istilasını teşvik eder. Temel olarak, evinizde çürüyen herhangi bir malzeme varsa, meyve sinekleri onu bulur ve kullanır. Özellikle çöp, kompost, kanalizasyon ve çürüyen yiyecek bulabilecekleri her yere ilgi duyuyorlar. Meyveleri olgunlaşana kadar dışarıda bırakırsanız, her türlü meyve sineğinin ilgisini çeker.

Meyve sineklerinin dahil edilmesi için çizilen diğer birkaç alan:

  • Çöp kutuları
  • Kiler
  • Bodrumlar
  • Çatı katları
  • Sıhhi tesisat sızıntısı olan herhangi bir alan

Meyve Sinekleri Nereden Geliyor?

Meyve sinekleri yemeğinize ve evinize birkaç farklı yolla bulaşabilir:

Eve getirdiğinizde zaten yemeğinizin üzerinde olabilirler. Meyve sineği yumurtaları son derece küçüktür ve yetişkinler genellikle onları meyve ve sebzelerin içine bırakır. Yiyeceklerinizin bazılarının içinde meyve sineği yumurtaları olabilir.

Evinize girerken “kokusunu aldılar”. Eve getirdiğinizde meyve sinekleri yemeğinizin içinde olmasa bile, girme yolunu bulabilirler. Son derece odaklanmış ve keskin koku alma duyuları, en hafif fermantasyon kokusunu bile takip etmelerini sağlar. Herhangi bir miktarda meyveyi dışarıda tutarsanız, meyve sinekleri onun kokusunu alabilir ve ondan bir parça isteyebilir!

Meyve sinekleri o kadar küçüktür ki, en küçük duvar veya kapı çatlaklarından içeri sızmakta hiç zorlanmazlar. İçeri girdiklerinde hemen üremeye ve yumurta bırakmaya başlayacaklar.

Meyve Sineklerinden Nasıl Kurtulurum?

Ev yapımı bir sinek kapanı ile onları çekerek evinizdeki meyve sineklerini yok etmeyi deneyebilirsiniz; bunlardan birini bir kavanoz ve biraz sirkeden yapabilirsiniz.

  1. Bir kavanoza biraz sirke dökerek başlayın
  2. Kavanozun üzerine plastik bir torba koyun ve içine küçük bir delik açın.
  3. Torbayı bir huni oluşturacak şekilde kavanozun içine doğru itin
  4. Çantayı sabitlemek için bir lastik bant kullanın