Şifalı bitkiler ve otlar nasıl kurutulur?

Otları kurutmak gerçekten oldukça kolaydır ve bir kurutma kabini veya makinesi gerektirmez. Kurutma, aromayı yoğunlaştırma eğilimindedir ve bazı tarifler için kurutulmuş otlar aslında taze olarak tercih edilir.

Kurutma amaçlı otlar, yağmurdan sonra değil, güneş yaprakları ısıtmadan ve uçucu yağları buharlaştırmaya başlamadan önce, ılık ve kuru bir günde toplanmalıdır. Çiçeklenmeden hemen önce toplayın, çünkü çiçek açtıktan sonra yapraklar sertleşmeye başlar.

Bir seferde bir bitki çeşidini veya türünü işleyin ve ardından ölü veya solmuş yaprakları çıkarın. İnce ip veya pamukla küçük demetler halinde bağlayın. Beş saniyeden fazla olmamak üzere kaynar suya atarak çok hızlı bir şekilde haşlayın.

Bununla birlikte, ağartma yapmıyorsanız, kurutmadan önce tozları vb. temizlemek için bitkilerinizi akan su altında durulamak iyi bir fikirdir. Fazla suyu silkeleyin ve ardından bir havlu veya mutfak kağıdı ile kurulayın.

Otları Havada Kurutma

Otlarınızı iyice kurutmak için gereken süreyi etkileyecek bir dizi faktör vardır. Sıcaklık açıkça önemlidir, sıcaklıkta daha hızlı kururlar. Ancak, onları aşırı ısıtmak istemezsiniz. Bir havalandırma dolabında veya bir ısıtma kazanı veya ocak üzerinde bulunan gibi hafif sıcaklık yeterlidir. Tabii ki, ısı hafif olduğu sürece ticari bir kurutucu veya ev yapımı kurutma kabini kullanabilirsiniz.

Hava akımı otları kurutmak için de çok önemlidir, bir fana ihtiyacınız yoktur, ancak havanın dolaştığı bir yere ihtiyacınız vardır.

Nem, özellikle mutfakta kurutma yaparken dikkat edilmesi gereken son şeydir. Bitkileriniz nemli bir ortamda asla düzgün şekilde kurumaz.

Bitkilerinizin ev tozuna bulanmasını istemezsiniz, kururken onları korumak için biraz muslin veya tülbent gibi diğer gevşek dokuma hafif kumaşlara hafifçe sarın. Bitkiye ve koşullara bağlı olarak, tamamen kuruması birkaç saatten birkaç haftaya kadar sürebilir. Bitkilerin ana gövdeleri bükülmek yerine çatladığında ve yapraklar kırılgan olduğunda düzgün bir şekilde kuru olduklarını bileceksiniz.

Otları Mikrodalga İle Kurutma

Aceleniz varsa veya onları havayla kurutacak bir yeriniz yoksa, mikrodalgada otları kurutabilirsiniz. Bu basit ve kolay bir işlemdir ancak ne yaptığınıza çok dikkat etmeniz gerekir. İki yaprak emici mutfak rulosu kağıdı koyun ve ardından bir kat ot, ardından bir kat daha kağıt havlu koyun. Mikrodalgayı 1 dakika yüksekte ve ardından 30 saniyelik aralıklarla kullanın, bitkileri hareket ettirin ve kuruluğu sık sık kontrol edin.

Her mikrodalga patlaması arasında zaman tanıyın ve aşırı ısıtmayın. Tüm süreç, her bir ısıtma patlaması arasındaki boşluklarla 5 dakikadan fazla sürmemelidir.

Otları Fırında Kurutma

Otlar, yeterince soğuk bir sıcaklıkta çalıştırılabildiği sürece geleneksel bir fırında da kurutulabilir. Bazen, sıcaklığın çok yükselmesini önlemek için fırını kapağı hafif açıkken çalıştırmanız gerektiğini görebilirsiniz. Eğer öyleyse, özellikle meraklı çocuklar veya evcil hayvanlar varsa, asla başıboş bırakmayın.

Doğru sıcaklık, 45°C ile 55°C arasında değişir. İdeal olarak, fırının ortasındaki tel örgü raflara yerleştirin ve eşit şekilde kurumasını sağlamak için birkaç kez çevirin.

Otlar gevrek olana kadar kurutulmalıdır. Kurutma işlemi sürekli ise bu yaklaşık 1 saat sürer (ocağın üstündeki bir rafta 3-4 saat sürer).

Kuru Otları Saklamak

Kuruduktan sonra onları dekoratif ama kullanışlı demetler halinde mutfakta gerektiği gibi seçmek için asabilirsiniz. Yaprakları saplarından sıyırmak ve daha sonra otları oklava ile ezmek ve saplarını atmak daha pratiktir. Onları ince bir toz haline getirmek istiyorsanız, eleyin.

Kokuyu korumak için iyi doldurulmuş küçük hava geçirmez kaplarda (tamamen kuru oldukları sürece) iyi saklanacaklar. Cam şişelerde saklanırsa, rengi korumak için ışıktan koruyun veya kahverengi cam şişeleri arayın. Bitkiler bu şekilde saklandıklarında çok iyi kurutulmazlarsa küf geliştireceklerdir. Aksi takdirde, bir yıl, hatta birkaç yıl kavanozlarda iyi saklanacaklar.