Tınlı toprak özellikleri nedir?

Bitkilerin çoğu için tınlı toprak önerilir. Tın, belirli toprak türleri için dokusal bir sınıflandırmayı ifade eder ve bahçe ve çiftlik ortamlarındaki ekili topraklar genellikle tınlı sınıflandırmaya girer. Kil tınlıdan kumlu tınlıya kadar uzanan sınıflandırma, bahçıvanların toprağın bitki yaşamını ne kadar iyi destekleyeceğini anlamalarına yardımcı olur.

Tınlı toprak dokusu

Tınlı toprak üç dokusal bileşenden oluşur: silt, kum ve kil. Bu elementler organik madde, su ve hava ile karıştırılarak tınlı topraklar oluşur. Balçık teknik olarak yüzde 7 ila 27 kil, yüzde 28 ila 50 silt ve yüzde 52 veya daha az kumdan oluşur.

Karışımda daha fazla kum bulunduğunda, bahçıvanlar balçıkları kumlu balçık olarak kabul ederler. Daha fazla kil varsa, kil tın olarak kabul edilir. Bireysel dokuların aralığı uygun yüzdelerde kaldığı sürece, toprak bir tür balçık olarak kabul edilir.

Sıkıştırma Direnci

Daha yüksek kum seviyelerine sahip balçıklar sıkıştırmaya direnme eğilimindedir. Kumlu balçıklar, trafik veya diğer koşullar nedeniyle sıkışma eğiliminde olan alanlar için tercih edilen bir yüzey sağlar.

Tınlı toprak Drenajı

Tındaki kum miktarı, ona iyi tahliye etme yeteneği verir. Özellikle düşük organik içerik olduğunda, tınlı topraklar serbest drenajlıdır. Tınlı toprak, kil parçacıklarının seviyesi nedeniyle suyu kumlu toprak türlerinden daha iyi tutar. Tınlı bir toprakta yeterli organik madde bulunmaması, toprağın çok çabuk kurumasına neden olabilir.

Havalandırma

İyi drenaja ek olarak, tınlı topraklar iyi havalandırma seviyelerine sahiptir. Bitki besleme emiciliğine faydalı toprak organizmalarının hayatta kalması için uygun havalandırmayı sunar. Yüksek miktarda kil içeren tırtıllar bitkiler, böcekler ve toprak organizması için daha az havalandırma sağlar. Bahçıvanlar, terazinin kil ucunda değişen çalışma tınlarında daha fazla zorlukla karşılaşırlar.

Besinler

Bahçıvanlar, besin seviyelerini koruma yeteneği söz konusu olduğunda, tınlı toprakların orta aralıkta olduğunu düşünürler. Serbestçe akan kumlu balçıklar, daha yüksek organik madde seviyelerine sahip balçıklara kıyasla daha düşük besin seviyelerine sahiptir. Tınlı toprağın besin seviyesinin uzun vadeli iyileştirilmesi için kompost eklenmesi tavsiye edilir.