Elektrikli araçlarda şanzıman var mı?

Hiç elektrikli araba kullanmadıysanız, muhtemelen bir tane satın almadan önce elektrikli araç sürüşünün nasıl bir his olduğu hakkında biraz daha okumak isteyeceksiniz.

Elektrikli otomobillerin geleneksel muadilleriyle benzerlikleri var ancak güç aktarma organları söz konusu olduğunda çok farklılar. Benzinli ve dizel motorlar hem manuel hem de otomatik şanzımanlara bağlanabilirken, elektrikli otomobillerin aslında bir şanzımanı yoktur.

Elektrikli motorlar, geleneksel otomobillerden farklı bir şekilde tekerleklerine güç sağladığından, elektrikli otomobiller, geleneksel bir otomatikten alışık olabileceğiniz bir vites kutusunun ayarlarını taklit eden basit bir anahtara sahip olma eğilimindedir.

Otomatik bir arabadaki vites seviyesine çok benzer şekilde, bu anahtar ileri gitmek için ‘Drive’ı, geri için ‘R’yi ve boşta için ‘N’yi seçmenize izin verir. Bazılarında, aracın sürüş şeklini değiştirmenize izin veren ek modlar bulunur (Eko veya Spor ayarı gibi), ancak şanzımanın çalışma şeklini değiştirmez, bunun yerine gaz kelebeği hassasiyeti gibi diğer işlevleri değiştirir.

Elektrikli araba kullanmak nasıl bir duygu?

Bir kez yola çıktıktan sonra, araba hızlanıp yavaşlarken, vites değiştirme hissine sahip olmadığını fark ettiğinizde şaşırabilirsiniz; bu sadece seyir hızlarına kadar ve bunun yerine durma noktasına kadar sorunsuz, lineer bir sürüş.

Bunun nedeni, elektrikli otomobillerin geleneksel dizel veya benzinli araçlar gibi farklı hızlarda vites kutusuna ihtiyaç duymamasıdır. Bunun yerine, genellikle tersine çevrilebilen tek bir vitesle kurtulurlar.

Bu, bazı elektrikli araçların ne kadar çabuk hızlanabileceği düşünüldüğünde özellikle etkileyici. Örneğin Tesla Model S Performance, 0’dan 100 km/s hıza sadece 2,3 saniyede çıkabiliyor ve bu da onu çoğu süper otomobilden daha hızlı bir aile sedanı yapıyor.

Bu mümkündür çünkü elektrik motorları geleneksel, yakıt yakan motorlardan daha esnektir. Bir EV motoru, gaz pedalına basar basmaz çekme gücünü anında üretebilir.

Elektrikli motorlar aynı zamanda bu devir aralığında güç açısından verimlidir, yani optimum performans sağlamak için geleneksel bir motor gibi küçük, dar bir devir bandında oturmaları gerekmez.

Farklı vites oranları, geleneksel motorun farklı yol hızlarında bu dar güç bandında kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle benzinli bir araba birinci viteste 30 km/s hıza kolayca hızlanır, ancak motorun devir sınırlayıcısına veya kırmızı çizgiye ulaşmadan çok daha hızlı gitmez. Aynı mantıkla, bu oran daha hızlı sürüş için tasarlandığından, sürücüler altıncı viteste durma durumundan çıkmak için mücadele edecekler.

Tüm bunlar, bir elektrikli aracın, mühendisler tarafından düşük ve yüksek hız performansı arasında en iyi uzlaşmayı sunmak için seçilen tek bir viteste en yüksek hıza ulaşabileceği anlamına gelir. Çoğu, bir hot-hatchback’ten daha çabuk şehir hızlarında hızlanma ve otoyol hız sınırını kolayca aşma yeteneğine sahiptir, bu nedenle büyük bir fedakarlık gerektirmez.

Elektrikli bir arabanın bakımı daha mı kolay?

Bu kurulum, EV’leri inşa etmeyi ve bakımını çok daha az karmaşık hale getirir. Birden fazla vitese sahip bir aktarma organı sistemi kurmak, anında maliyeti artıracak ve bu da otomobilin fiyatını artıracaktır. EV’ler zaten nispeten pahalı görünüyorken, üreticiler açıkçası bundan kaçınmak istiyor.

Ancak, bu tek vites kuralı gelecekte EV’ler için değişebilir. Elektrikli tek koltuklu yarış serisi Formula E’de, bazı takımlar güç çıkışları kurallarla sınırlı olduğundan en iyi performans ve verimlilik kombinasyonunu sağlamak için araçlarını üç vitesli şanzımanla çalıştırmayı tercih ediyor.

Yol arabaları için, daha küçük, daha az güçlü ve daha ucuz elektrik motorlarının takılmasına ve menzilin genişletilmesine izin vereceğinden, bazı gelecekteki elektrikli modellerde yapımı ucuz çift vitesli dişli kutularının kullanılabileceğini öne süren çeşitli konseptler gösterilmiştir.

Hibrit arabaların vites kutusu var mı?

Bu açıklamalar, saf EV’leri kapsar, peki ya hem elektrik motoru hem de benzinli veya dizel motoru olan “hibrit” ve plug-in hibritler (PHEV’ler) ne olacak? Modern hibritlerin çoğunda otomatik stil değişikliği de vardır, bu da bir aracı sürmek için karmaşık bir şeye alışmanız gerekmediği anlamına gelir. Fakat deri altında kullanılan sistemler oldukça farklıdır.

Örneğin, artık üretimi durdurulan BMW i8 spor otomobilinde BMW iki vitesli bir sistem kullanılırken Toyota’nın hibritlerinde motor devrinin ekonomi veya performans için doğru olduğundan emin olmak için iki koni arasında hareket eden bir kayış kullanan daha geleneksel bir CVT şanzıman bulunur.

Mitsubishi’nin PHEV Outlander’ı, yeni bir vites otomatik olarak benzinli motordan güç almak için otomatik olarak devreye girmeden önce, EV modunda hareket eden ve motoru otoyol hızlarına kadar tekerleklere yönlendiren “tek vitesli” bir şanzımana sahiptir.