Afrika’ya neden kara kıta denir?

Afrika, gezegendeki en muhteşem manzara ve doğal güzelliklerden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Modern insanın doğduğu kıtadır ve tarihin bazı büyük imparatorluklarına ev sahipliği yapmıştır. Bununla birlikte, Afrika’nın sunduğu her şeye rağmen, yüzyıllar boyunca fakir, geri, tehlikeli bir yer olarak ün kazandı ve belki de hiçbir şey bunu modası geçmiş takma adı olan “Kara Kıta”dan daha iyi örnekleyemez.

2008’de, NPR için kıdemli haber spikeri Jean Cochran, bu terimi Afrika’ya bir Başkanlık gezisine atıfta bulunarak kullandıktan sonra kendini sıcak suda buldu. Birçoğu, özellikle herhangi bir tarihsel bağlam olmaksızın, bu ifadeyi duymaktan rahatsız olduğunu ifade etti. 1981’den beri NPR ile birlikte olan Cochran, bu terimin modası geçmiş olduğunu kabul etti, ancak insanların bunu ırkçı ve saldırgan bulacağına dair hiçbir fikri yoktu. Daha sonra “Afrika ormanına atıfta bulunmak için bu terimi anladım” dedi. “Işığı engelleyen bir gölgelik. Coğrafi bir terim.” Ancak, Afrika’nın sadece %20’si ormanlıktır, bu nedenle Afrika’nın ormanları nedeniyle “karanlık” olduğu fikri oldukça yanlıştır. Cochran sonunda bir özür diledi ve bu ifadeyi bir daha asla kullanmamaya söz verdi.

Peki, Cochran’ın özür dilemesine gerek var mıydı? Afrika neden Kara Kıta olarak adlandırılıyor ve bu ifade bugün neden bu kadar rahatsız edici? Terimin tarihine bir göz atalım.

Afrika’nın Keşfi

Adın doğrudan bir kökeni olmasa da, çoğu kişi yaygın kullanımını, her ikisi de Afrika’ya “karanlık” olarak atıfta bulunan iki kitap yazan İngiliz Kaşif Henry Morton Stanley’e atfediyor: Karanlık Kıtadan Geçiyor (1878) ve En Karanlık Afrika’da (1890). Terim için yapılan yaygın açıklamalar, 19. yüzyılda Afrika’nın keşfedilmemiş ve Avrupalılar tarafından bilinmediğini gösteriyor. Bu bağlamda “karanlık” sadece gizemli anlamında kullanılmaktadır. Ancak bu biraz yanlış bir yorumdur.

O zamanlar, Afrika aslında o kadar da keşfedilmemiş değildi. Afrika’daki krallıklar binlerce yıldır Avrupa, Orta Doğu ve Asya’daki ülkelerle ticaret yapıyorlardı. Afrika gerçekten sadece orada yaşamayanlar tarafından bilinmiyordu.

Bununla birlikte, Afrika’nın “karanlık” olduğu fikri, 19. yüzyılda kıtaya gelecek olan keşif dalgasını haklı çıkarmaya yardımcı olacaktır. Atlantik köle ticareti kaldırıldığında, Avrupa, özellikle kıtanın iç kısımları olmak üzere Afrika’ya daha fazla ilgi göstermeye başladı. Afrika keşifleri için mali ve siyasi destek, zenginlik ve ulusal güç arzusundan doğdu.

Afrika’nın keşfi biraz uluslararası bir yarış haline geldi. Seyahatlerinin yazılı anlatımlarında, Stanley gibi kaşifler genellikle kendilerini bilinmeyen toprakları evcilleştiren cüretkar maceracılar olarak sunarlardı. Ancak gerçekte, bu Avrupalı ​​kaşifler genellikle Afrikalı rehberler ve liderler tarafından yönetilen mevcut rotaları takip ettiler. Ancak Afrika’nın “Kara Kıta” olduğu fikri, Avrupalı ​​kaşiflerin süslü hikayelerinin de yardımıyla varlığını sürdürecekti.

Karanlığı Dışarı Çıkarmak

Avrupa, Afrika’yı çeşitli bölgelere ve kolonilere bölmeye başladığında, misyonerler “aşağı” ve “vahşi” gördükleri insanları dönüştürmek için kıtaya seyahat etmeye başladılar. Bu misyonerler direnişle karşılaştıklarında, başarısızlıklarının suçunu Afrikalıların içkin “karanlığı”na attılar. Bu misyonerler, Afrikalıların Hıristiyanlığın kurtarıcı ışığından kapatıldığına inanıyorlardı.

Kaşifler, tüccarlar, maceracılar ve misyonerler Afrika’daki güçlerini kötüye kullanmaya başladıklarında Avrupalılar kendilerini değil, “Karanlık Kıta”yı suçladılar. Onlara göre Afrika, erkeklerdeki “karanlığı” veya vahşeti ortaya çıkardı. Dolayısıyla bu anlamda, “karanlık” Afrika’nın gizemine atıfta bulunmaz veya coğrafi bir terim değildir, daha çok Afrika’nın ve kıtada yaşayan çeşitli insanların oldukça bağnaz görüşlerinden kaynaklanır. Sömürgecilerin Afrika için Scramble’ı ve onunla birlikte gelen vahşeti haklı çıkarmak için kullanacakları bu görüşlerdi.

Afrika Neden Karanlık Kıta olarak adlandırılıyor?

Henry Morton Stanley, daha fazla kitap satmak amacıyla seyahatlerinin etrafında gizemli bir cazibe oluşturmak için “Karanlık Kıta” terimini kullandı. Bununla birlikte, bu ifade, Afrika’yı vahşi, vahşi, evcilleşmemiş bir ülke olarak boyamanın bir yolu olarak Avrupa diline girdi. Kıtayı bu şekilde insanlıktan çıkararak, sömürgeciler ve misyonerler bazen acımasız eylemlerini haklı çıkarabilirler. Bunu akılda tutarak, “karanlık” fikri, keşfedilmemiş topraklara daha az atıfta bulunur ve daha çok, kötü ve aydınlanmamış olarak kabul edilen insanlar için bir tanımlayıcıdır.

Bu tarihsel arka plan göz önüne alındığında, özellikle konuşma dilinde konuşulduğunda, bazılarının bu terimin kullanımına neden itiraz ettiği anlaşılabilir. Bu ifade ten rengine atıfta bulunmamakla birlikte, kökenleri ırkçı ideolojilere sahiptir ve Avrupalıların Afrika’ya özgü olduğunu düşündüğü vahşete atıfta bulunur.

Bununla birlikte, uygun bağlamda kullanılan terimin modern kullanımlarını bulabilirsiniz. Afrika, kıtanın çoğunda elektrikten yoksundur. Uzaydan gelen uydu görüntülerine bakıldığında, Afrika, kelimenin tam anlamıyla karanlık bir kıtaya benziyor.

Bazen kullandığımız kelimeler değil, onları nasıl kullandığımız önemlidir.