Michael Jackson’ın bütün klipleri sıralı olarak

Michael Jackson pop müzik dünyasındaki olağanüstü etkisinin yanı sıra, aynı zamanda tüm zamanların en iyi müzik kilpleriyle ün yapmış sanatçılarından biriydi. Müzik kariyeri boyunca çok çeşitli üst düzey yeteneklerle bir arada çalıştı ve yenilikçi video klipler yarattı. Bu, Michael Jackson’ın müzik kliplerindeki başarısına saygı ile bakan bir rehberdir.

1979 – “Don’t Stop ‘Til You Get Enough”

Pop ve R&B yıldızı Michael Jackson bu klibinde kusursuz dans hareketleriyle ve keskin bir şekilde giyim ile karşımızda. Onun dans ettiği üçlü görüntü, o zamanlar için müzik kliplerinde bir yenilikti. Klibin yönetmeni Nick Saxton.

1979 – “Rock With You”

Queen’in ünlü “Bohemian Rhapsody” klibinin ve Jackson’ların hayattan daha büyük “Can You Feel It” klibinin arkasındaki adam Bruce Gowers, Michael Jackson’ın “Rock With You” klibini yönetti. Bu, disko dönemi lazerinin önünde pullarla parıldayan Michael Jackson’ı gösterir.

1980 – “She’s Out Of My Life”

“She’s Out of My Life”, Michael Jackson’ın kaydettiği en duygusal şarkılardan biridir. Basit ve güzel bir şekilde çekilmiş klip, şarkının sözlerinin tüm acısını aktarıyor.

1983 – “Billie Jean”

Şarkı gibi, Michael Jackson’ın “Billie Jean” klibi de müzik video tarihinde bir dönüm noktasıdır. Jackson’ın kaldırımda dansı, dokunduğu zaman bölümleri aydınlanıyor, pembe gömleği ve siyah deri ceketi ya da sokaktaki evsiz adama yazı tura atışı. Yönetmen Steve Barron’un bu kısa filminin her öğesi bir klasik. “Billie Jean”, siyahi bir sanatçının MTV’de yoğun rotasyonda oynatılan ilk videosuydu.

1983 – “Beat It”

Michael Jackson’a bu klipte West Side Story Dreamgirls, koreografi sağladı.

1983 – “Say Say Say” (Paul McCartney ile)

Paul McCartney ile Michael Jackson büyük hitleri “Say Say Say”a eşlik eden videoda birlikte oynayarak ilerlediler. Bob Giraldi klibi daha yönetti ve çift dolandırıcı ve vodvil sanatçısı olarak ortaya çıktı. Linda McCartney ve LaToya Jackson küçük rollerde yer alıyor.

1983 – “Thriller”

14 dakikalık daha uzun “Thriller” kısa filmi, müzik videosunda şimdiye kadarki en iddialı girişimlerden biriydi. Başarılı film yönetmeni John Landis klibi yönetti, senaryoyu birlikte yazdı. Filmde dans eden zombiler, bir kurt kediye dönüşen Michael Jackson ve Vincent Price’ın sözlü performansı yer aldı. “Thriller”, müzik videosunda tüm zamanların en büyük başarılarından biri olarak ününü korumuştur.

1987 – “Bad”

Michael Jackson’ın “Thriller” klibiyle çığır açan başarısının üzerinden dört yıl geçmişti. “Bad” ile dönüşü için tüm engelleri kaldırdı. Tam uzunluktaki klip 18 dakika sürüyor ve efsanevi film yönetmeni Martin Scorsese (Taxi Driver, Raging Bull, Goodfellas) tarafından yönetildi.

Pahalı bir özel okuldan eve dönen ve çete arkadaşlarına hala “kötü” olduğunu göstermek isteyen Daryl’in hikayesini anlatıyor. Romancı Richard Price senaryoyu yazdı ve bir Harlem sakini olan ve bir New York Şehri polisi tarafından memuru soymaya çalıştığı şüphesiyle vurularak öldürülen bir Harlem sakini olan Edmund Price’ın gerçek hayat hikayesine dayanıyordu.

1987 – “The Way You Make Me Feel”

Joe Pytka’nın yönettiği üç Michael Jackson klibinden ilki, onu dansıyla baştan çıkarmaya çalışan bir kadını takip ettiğini gösteriyor. Romantik takip ve takip etme arasında ince bir çizgi var gibi görünüyor ve farklı izleyicilerin bu klibe farklı tepkileri var.

1988 – “Dirty Diana”

Michael Jackson’ın Bad albümünden beşinci bir single’ına eşlik edecek klip canlı olarak çekildi. Joe Pytkac’ın yönettiği ikinci klip. “Dirty Diana”, Jackson’ın gömleğini göğsünden yırttığı görüntüleri içeriyor. Gitar piroteknikleri eski Billy Idol gitaristi Steve Stevens tarafından sağlanmaktadır.

1988 – “Man In the Mirror”

Michael Jackson’ın “Man In the Mirror” videosu, Jackson’ın kendisini göstermeyerek önceki videolardan ayrılıyor. Bunun yerine klip, önce kendine bakarak dünyada bir değişiklik yapma mesajını göstermek için tarihsel olaylara, rakamlara ve sosyal sorunların görüntülerine odaklanıyor.

1988 – “Another Part of Me”

Klipte Jackson canlı performans sergiliyor. Ayrıca, Michael Jackson’ın canlı yayınında, ünlü arkadaşları Elizabeth Taylor ve Prenses Diana dahil olmak üzere, konserlerdeki ve çeşitli etkinliklerdeki hayranların görüntüleri yer alır. Canlı görüntüler Bad konser turundan. Patrick Kelly klibi yönetti.

1988 – “Smooth Criminal”

Michael Jackson’ın danslarını sevenler için “Smooth Criminal” favorilerden biri. R&B grubu Shalamar’dan Jeffrey Daniels koreografiyi sağladı. Stil olarak kıyafet belli belirsiz 20’lerinde bir gangsteri sergiliyor.

1989 – “Leave Me Alone”

“Leave Me Alone” videosu, Michael Jackson’ın kişisel hayatındaki tuhaf olaylarla ilgili magazin haberlerini doğrudan alan ilk klibi oldu. Yönetmen Jim Blashfield, Jackson’ın evcil şempanzesi Bubbles’tan Elephant Man’in iskeletiyle yapılan stop-action dansına kadar uzanan görüntüleri bir araya getirdi. Klibin sonunda devasa bir Michael Jackson videonun eğlence parkı setini yok etmek için esaretinden kurtuluyor. Bu video, 1990 Grammy Ödülü’nü aldı.

1989 – “Liberian Girl”

Michael Jackson’ın Bad albümünden çıkan son single’ı “Liberian Girl”e eşlik edecek video, muhtemelen şimdiye kadar yapılmış tüm müzik videolarının en büyük yıldız listesine sahip. Öne çıkan ünlüler arasında Paul Abdul, Whoopi Goldberg, Steven Spielberg ve John Travolta sayılabilir. Klip Jim Yukich tarafından yönetildi.

1991 – “Black or White”

Michael Jackson’ın “Black or White”ın orijinal tam uzunluktaki versiyonu, onun en iddialı ve aynı zamanda tartışmalı klip çabalarından biridir. Açılış, Macaulay Culkin’i seven bir rock müziği ile George Wendt tarafından tasvir edilen babası arasındaki bir savaşı tasvir ediyor. Michael Jackson, Afrikalı dansçılarla sahne alıyor. En son bilgisayar teknolojisini kullanarak birbirine dönüşen çok çeşitli ırklardan ve etnik kökenlerden oluşan bir kesim var. Videonun son dakikaları, Michael Jackson’ın şimdiye kadarki en müstehcen ve şiddet içerikli malzemesini içeren bir dans sekansı ile izleyicileri şaşırttı.

1992 – “Remember the Time”

Michael Jackson, “Remember the Time”a eşlik eden klibi bir araya getirmek için ünlü Afrikalı-Amerikalı film yönetmeni John Singleton’ın yeteneklerini kullandı. Eski Mısır’da geçiyor ve Eddie Murphy, Magic Johnson ve Iman’ın görünüşlerini içeriyor. Bir kez daha karmaşık, yenilikçi dans rutinlerine sahip.

1992 – “In the Closet”

Moda ve ünlü fotoğrafçı Herb Ritts, Michael Jackson’ın “In the Closet” videosunu yönetti. Ayrıca Janet Jackson’ın “Love Will Never Do (Without You)” klibinin yönetmeni olarak beğeni topladı. Klibin çoğu, süper model Naomi Campbell ile gerçekleştirilen dans rutinlerinden oluşuyor. Monaco Prensesi Stephanie’nin katkıda bulunduğu kadın vokalleri taklit ediyor.

1992 – “Who Is It”

Yedi ve Dövüş Kulübü’ndeki çalışmasıyla beğenilen bir film yönetmeni olmadan önce David Fincher, sektördeki en iyi müzik klip yönetmenlerinden biriydi. Klip, Michael Jackson’ın kız arkadaşının onu yüksek fiyatlı bir eskort olarak nasıl aldattığını yavaş yavaş anlayan karakterinin çaresizliğini gösteren son derece şık bir klip.

1992 – “Jam”

Bu klipte Michael Jackson basketbol oynar! Dans dersleri karşılığında Michael Jordan, Jackson’a nasıl basketbol oynanacağını öğretir. Heavy D ve Kris Kross’un kamera görüntülerini kaçırmayın.

1992 – “Heal the World”

Joe Pytka’nın Michael Jackson için çektiği üçüncü ve son klibi, Michael Jackson’ın kendisinin yer almadığı az sayıdaki klipten biri. Şarkının temalarına uygun olarak, dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan ve huzursuzluktan mustarip çocukları gösteriyor.

1993 – “Give In to Me” (Slash ile)

“Give In To Me” şarkısı Guns ‘n Roses’ Slash’ın gitar pirotekniklerini içeriyor. Michael Jackson’ın klibi, Slash ile bir performans klibidir.

1993 – “Will You Be There”

“Will You Be There” şarkısı, Free Willy filminin film müziğinde yer aldı. Ekteki video, Michael Jackson’ın Dangerous turnesinden olağanüstü bir görüntü koleksiyonudur.

1993 – “Gone Too Soon”

Michael Jackson, “Gone Too Soon”u, Indiana’daki devlet okulundan dışlandıktan sonra AIDS kurbanı olarak ölen 18 yaşındaki Ryan White’ın anısına adadı.

1995 – “Scream” (Janet Jackson ile)

Yönetmen Mark Romanek, ilk olarak Nine Inch Nails’in “Closer” filmini yöneterek bir müzik klip yönetmeni olarak beğeni topladı. Michael Jackson’ın tabloid sansasyonalizmine karşı öfkesini fütüristik, 2001: A Space Odyssey tarzı bir ayar verdi. “Scream”, Grammy Ödülü aldı. Birçok kişi Janet Jackson’ı kendi müzik videolarında tasvir edilenden daha koyu bir görüntüye sahip olarak gördü.

1995 – “Childhood”

“Childhood”, “Scream” single’ının arka yüzüydü. Şarkı filmin ana teması olarak kullanıldı.

1995 – “You Are Not Alone”

Michael Jackson’ın “You Are Not Alone” videosu, eşi Lisa Marie Presley ile çekilen yarı çıplak sahneler nedeniyle ün kazandı. Klip Wayne Isham tarafından yönetildi ve daha sonra Presley videoda göründüğü için bir miktar pişmanlık gösterdi.

1995 – “Earth Song”

Fotoğrafçı Nick Brandt, Michael Jackson’ın “Earth Song” klibini yönetti. Hayvan zulmü, kirlilik ve savaş gibi güçler nedeniyle yeryüzündeki yıkımı betimleyen hareketli bir eserdir. Ancak dünyayı onaran iyileştirici bir güç çağrılır.

1996 – “They Don’t Care About Us”

Michael Jackson’ın “They Don’t Care About Us” videosunun yapımı büyük tartışmalarla çevriliydi. Film yönetmeni Spike Lee, klibi yönetmesi için işe alındı. Rio de Janeiro’daki yerel yetkililer, videonun kendi şehirlerinde çekilmesini yasaklama girişiminde başarısız oldular. Yoksulluk tasvirlerinin şehrin uluslararası imajına zarar vermesinden korkuyorlardı.

Hapishanede çekilen ikinci bir video da oluşturuldu. Polis ve yanlış yönlendirilmiş hükümetler tarafından işlenen suistimalleri tasvir etti.

1996 – “Stranger In Moscow”

Nicholas Brandt’in Michael Jackson için yönettiği ikinci klibi, yalnızlık ve kopukluk üzerine bir meditasyon. Bildirildiğine göre, Jackson’ın hayatta hissettiği yoğun bir yalnızlığın motive ettiği insanlarla bağlantı aramak için sokaklara çıktığı gerçek hayatıyla yakından bağlantılı.

1997 – “Blood On the Dance Floor”

“Blood On the Dance Floor”, bir dizi dans remiksini içeren koleksiyonunun tek başlığıydı. Video, canlı kırmızılar ve parlak renklerle dolu bir baştan çıkarma hikayesidir. Video, “Susie + Me” yazan bir kalpten geçen sustalı bıçakla başlar ve biter.

1997 – “Ghosts”

“Ghosts” şarkısının özel videosu, Michael Jackson’ın Stan Winston tarafından yönetilen uzun metrajlı müzik videosu Ghosts’tan bir bölümdür. Film, kendisini küçük bir kasaba ve belediye başkanıyla karşı karşıya bulan doğaüstü güçlere sahip Maestro’nun hikayesidir.

2001 – “You Rock My World”

“You Rock My World”, Michael Jackson’ın kendisini öne çıkaran son videosu. Önceki videolara benzer bir şekilde, hikaye, Michael Jackson’ın bir kadınla tanışmaya çalışmasını içeriyor ve Michael Jackson, karmaşık dans dizileri içeren bir kavgaya giriyor. 100’den fazla müzik videosunun yönetmeni Paul Hunter, “You Rock My World”ün yönetmenliğini yaptı.

2001 – “Cry”

“Cry”, Nicholas Brandt’ın yönettiği dördüncü Michael Jackson videosuydu. Klip, öncelikle dünyanın çeşitli yerlerinde el ele tutuşan uzun insan hatlarını içeriyor.