Giysi çekmesi nasıl önlenir?

Giysilerimizi yıkarken bizi çok rahatsız eden iki durum vardır: Bazı giysilerin solup geri kalanını lekelemesi ya da parçalarımızdan herhangi birinin çekmesi sonucu küçülmesi ve sonra sıkı ya da küçük olması. Ancak bunun olmasını önlemek, bazı temel talimatları izleyerek mümkündür, bu nedenle giysilerinizi mümkün olan en iyi durumda tutmak için yıkandığında çekmelerini nasıl önleyeceğinizi açıklıyoruz.

1. Yıkama talimatlarını okuyun

Giysilerin yıkandığında çekmemesi için ilk ve en önemli öneri her zaman yıkama talimatlarını okumaktır. Giysilerimizin etiketlerinde yer alan semboller, zarar görmemesi için nasıl temizlememiz gerektiğini bize detaylı bir şekilde anlatmaktadır, çoğu zaman giysilerimizin çekmesine neden olan hatalar yapmamızın sebebi onları okumamamızdır.

2. Su sıcaklığına dikkat edin

Yıkama döngüleri için ayarladığınız su sıcaklığını not edin. Sıcak suyla yıkamak giysilerinizin çekme olasılığını artırır, bu nedenle boyutunu küçültme eğiliminde olan narin giysiler her zaman soğuk suda yıkanmalıdır.

Ev faturalarından tasarruf etmek ve kıyafetlerinizi çekmeden iyi durumda tutmak istiyorsanız, bunu sadece bazı giysiler için değil, her zaman yapmanız uygundur.

3. Kurutucuyu kullanmayın

Giysilerinizin çekmesini önlemenin bir başka alternatifi de, ne pahasına olursa olsun kurutucuyu kullanmaktan kaçınmaktır, çünkü ısı nedeniyle bu cihaz genellikle liflerin boyutunun küçülmesine neden olarak giysilerimizin çoğunun artık sığmamasına neden olur. Giysilerinizi dışarıda kurutmak veya içeride asmak en iyisidir.

4. Giysi türünü dikkate alın

Yıkamak istediğiniz giysinin türünü ve bireysel ihtiyaçlarınızı dikkate almanız da önemlidir. Örneğin elde yıkanması gerektiğini belirten giysilerin çamaşır makinesine girmemesi önemlidir yoksa çekme ve bozulma riski taşırsınız. Bu giysiler aynı zamanda soğuk veya ılık suyla yıkanmaya da uygundur, asla sıcak değildir.

5. Kaliteli deterjan kullanın

Giysilerinize bakım yapmanıza ve onları daha uzun süre mükemmel tutmanıza yardımcı olacak uygun ve kaliteli bir deterjan kullanmak da önemlidir.