Oğlum yalan söylüyor ne yapmalıyım?

Yalan söylemek, belirli durumları kurtarma stratejilerinin bir parçasıdır ve çocuklar da bunu kullanır. Ancak sürekli hale geldiğinde aile, sosyal veya okul gibi farklı alanlarda sorunlara neden olabilir.

Çocuklar, ergenler ve yetişkinler hayatlarının bir noktasında yalan söylerler. Yalan söylemek her yaşta vardır ama sürekli bir alışkanlık haline gelmemesi ve çocuğun her sorunu olduğunda ona başvurması durumu varsa bu sorunun kontrol altına alınması gerekir.

Yalan söylemek ne zaman özel yardım gerektiren bir problem haline gelir? Oğlum yalan söylüyorsa bir daha yalan söylememesi için neler yapılabilir?

Kaç yaşından itibaren yalan söyleyebilir?

Çocuklar iki ila dört yaşları arasında yalan söylemeye başlar, ancak o zaman çoğu durumda bu yalanlarla aldatmaya niyetleri yoktur.

Çocuğun bir hata yapması veya bir sorunun cevabını bilmediğini kabul etmek istememesi olabilir. Aldatmak için açık bir niyet yoktur.

Bu ilk yalanlar ebeveynleri endişelendirebilse de, genel olarak endişelenecek bir şey olmadığını söyleyebiliriz, çünkü yalanlar nadiren bir sorun haline gelir.

Yalan söylemenin farklı dereceleri

Yalan, çocuk gelişiminin tüm aşamalarında mevcuttur, ancak karmaşıklık ve gelişme derecesine göre değişir. Ayrıca çocukların bazen gerçekle hayali ayırt etmekte zorlandıklarını da unutmamalıyız.

Yalan söyleme motivasyonu ile ilgili olarak, genellikle her yaşta hemen hemen aynıdır:

  • Bir sorundan kaçınmaya çalışmak.
  • Biraz kişisel fayda elde etmek.
  • Birini etkilemek.
  • Bir arkadaşını korumak.
  • Bir kişiyi rahatsız etmek.

Oğlum çok sık yalan söylüyor

Ara sıra yalan söylemek bir sorun olmak zorunda değildir, ancak aldatmayı alışkanlık haline getiren çocuklar vardır. Ebeveynler, bu kaynağın herhangi bir çıkmazdan çıkış yolu haline gelmemesini sağlamaya yardımcı olabilir. Yapılabilecekler arasında şunlar yer alıyor:

Çocuklara rol model olmak

Çocuklar, ebeveynlerinin ne yaptığını her an gözlemler. Sürekli yalan söylerlerse bahane de olsa yalanın çare olduğunu öğrenirler. Daha sonra yalan söyledikleri için onları azarlamamız pek tutarlı değil.

Yalanlarının nedenini anlayın

Yalanlar her zaman aldatma veya kötü niyetle yapılmaz. Oğlumuzun yüzünde bir darbe ile eve geldiğini ve düştüğünü söylediğini düşünelim. Sonra başka bir çocuğun ona vurduğunu öğrendik ama o onu korumak istemiştir. Bu nedenle, aldatmanın gerçek sebebinin araştırılması uygundur.

Doğal sonuçlar koymak

Çocuğun yalanlarının sonuçları olduğunu bilmesi önemlidir. Bunlar doğal sonuçlar olabilir: ödevini yapmadıysan öğretmen seni azarlayabilir. Ya da ebeveynler tarafından verilen bir ceza da olabilir, her ne kadar küçük çocuklarda yalan söylemenin doğru olmadığını ve doğal sonuçların neden daha değerli olduğunu onlara açıklamak daha iyi olsa da.

Gerçeği söylediğinde övün

Çocuk doğruyu söylediğinde övgüyü vurgulamanın büyük bir olumlu etkisi vardır (“bana doğruyu söylediğin için teşekkür ederim”, “Dürüst olman gerçekten hoşuma gitti”). Uygun eylemden önce onu yalan yerine gerçeği seçmeye yönlendirebilecek olumlu bir pekiştirmedir.

Onu yalancı olarak etiketlemeyin

Çocuğu herhangi bir olumsuz durumda etiketlemek ters etki yapar; ayrıca “yalancı” olarak. ilk dürtünüz olsa bile ona yalancı demek durumu çözmez. Bu onu sadece daha kötü hissettirecek ve tekrar yalan söylemese bile istediğimiz bu değil.