Ethernet kartı nedir?

Bugün, piyasadaki tüm anakartlarda entegre bir ağ kartı veya ethernet kartı bulunur, ancak durum her zaman böyle değildi. Bu yazıda size bir ethernet kartının ne olduğunu, hangi özelliklere sahip olduğunu ve eğer ilgileniyorsanız, biraz da tarihçesinden bahsedeceğiz. Öncelikle ethernet kartı nedir kısaca bahsedelim.

Bugün bir ethernet kartı hakkında konuşmak mantıklı değil, çünkü bu donanım parçası anakartın yonga setine entegre edilmiştir ve bu nedenle bir genişletme kartı gerekli değildir. Bunun nedeni, Moore Yasasındaki entegrasyonuna izin veren gelişmeler ve internet bağlantısının internet çağındaki herhangi bir bilgisayarın sahip olması gereken bir şey olmasıdır. Ancak ağ kartları, birbirleriyle iletişim kurmak için yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyulan seviyelerde veya son derece karmaşık yerel ağlar için var olmaya devam ediyor.

Söylediğimiz gibi, günümüzde bir ethernet kartına “kart” demek pek mantıklı değil, ancak gerçekte başka birçok adı var: ağ kartı, ağ bağdaştırıcısı, LAN bağdaştırıcısı, ağ arabirimi veya İngilizce terimleri Network veya Ağ Arabirim Denetleyicisi (NIC). Ağ kartına ne ad vermek istediğiniz önemli değildir çünkü işlev her durumda tamamen aynıdır.

Adı ne olursa olsun, tam olarak ne olduğunu ve ne işe yaradığını görelim.

Ethernet kartı nedir?

ethernet karti

Tahmin edebileceğiniz gibi, geçmişte ağ bağlantısına sahip bir masaüstü PC için genişletme kartları kullanıldığı için bir ağ kartı olarak adlandırılır, bir kabloyu bağlamak ve bağlantı kurmak için bir RJ-45 bağlantı noktası ile gelir. Başka bir deyişle, PC’nizi İnternet’e bağlamanıza izin veren şeydir, ancak başlangıçta onu yerel bir ağa bağlamak için kullanılıyorlardı ve şaşırtıcı görünse de, eskiden sadece iş istasyonlarında veya ofis çalışma ortamlarında görülen çok pahalı bir donanım parçasıydı.

Önceden bu kartlar tam olarak karttı ve PC’ye bir ISA, AGP ve ardından PCI soketi aracılığıyla bağlandılar, ancak o zamandan beri doğrudan bilgisayarın anakartlarına entegre edilmeye başlandı ve bu da onları bir genişleme kartı olarak gereksiz hale getirdi. Şu anda pazarları tamamen sunucu odaklı ve profesyonel ortamlar olsa da halen çok daha yüksek ağ bağlantısı isteyenler için var olmaya devam ediyorlar.

Bilgisayardaki ethernet kartları nerede?

Bir ev PC’sinde ağ denetleyicisi, anakart yonga setine entegre edilmiştir veya bazı üst düzey anakartlarda olduğu gibi (örneğin, ünlü Killer ağ kartları) özel bir Ethernet yongası ile uygulanmaktadır, RJ konektör(ler)i anakartın arkasında.

Günümüzde tüm ağ kartları, ağ kablosunun bağlı olduğu “8P8C soketi” olarak da bilinen RJ-45 tipi bir konektör kullanır, ancak daha eski ağ kartları BNC ve hatta AUI bağlantıları kullanırdı. Büyük çoğunluğun iki durum LED’i vardır, biri solda yanıyorsa, kurulu bir bağlantı olduğunu gösterir ve sağdaki yanıp sönen ağ etkinliği olduğunu gösterir.

Ethernet kartlarının geçmişi

En az iki tür ağ kartı var demiştik; Anakarta entegre olanlar ve genişletme kartı olanlar. Aslında öyle değil, bu ikisi “Ethernet” tipine ait çünkü ağ kartının tipini tanımlayan şey onun form faktörü değil, mimarisidir.

Token Ring ağ kartı: Böylece, her şey şu anda kullanılmayan Token Ring tipi ağ kartlarıyla başlar. IBM tarafından 1970’lerde halka şeklinde bir mantıksal topoloji ve halka etrafında dolaşan bir simge adı verilen 3 baytlık bir çerçeve kullanan bir belirteç geçiş erişim tekniği ile tasarlanmış bir mimaridir. Bu topoloji, IEEE 802.5 standardını kullandı, ancak uzun zaman önce Ethernet standardı ile değiştirildi.

ARCNET ağ kartı: İkinci tür, Token Ring gibi belirteç geçiş tekniğini kullanan yerel bir ağ mimarisi olan Ekli Kaynak Bilgisayar Ağı anlamına gelen ARCNET olarak adlandırılır, ancak bu durumda topolojisi yıldız şeklindedir. Token Ring gibi, şu anda kullanımda değil, dönen BNC kablosu kullanıyordu, maksimum hızı 2 Mbps idi ve WAN erişimi olmayan sadece bir yerel alan protokolüydü.

Ethernet kartı: Üçüncü tip, hepimizin bildiği Ethernet’tir. Bu standardın kullandığı birçok teknoloji var. Şu anda ev kullanıcıları tarafından en çok kullanılan 100BaseT, kısaca Gigabit olarak da bilinir. Şu anda, 10GbE ağ kartları ve hatta daha üstü üzerinde de çalışılmaktadır.

Wi-Fi ağ kartı: Son olarak, mevcut olan dördüncü ağ kartı türü, cihazların kablosuz ara bağlantısına izin veren bir teknoloji olan WiFi’dir ve bu tür bir bağlantının çalışması için genellikle modem olan bir kablosuz ağ erişim noktası gerekir. PC’ye USB üzerinden bağlanan WiFi ağ kartları var, ancak genişletme kartı olarak bağlananlar da var. Ayrıca WLAN dediğimiz yerel kablosuz ağlar oluşturma yeteneğine de sahiptirler.

Ethernet, WiFi arabirimlerinin radyo dalgalarından çok daha hızlı optik bağlantılar kullandığından, erişim hızı olarak en iyisidir, ancak ikincisi, bir ağa kablo ile bağlı olmadan kullanmayı sağladığından daha rahat ve kullanışlıdır.