Modem seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Eskiden en fazla cep telefonlarını ağa bağlardık ama şimdi elektrikli süpürge ve çamaşır makinesi bile internete bağlı. Gittikçe daha fazla cihaz Wi-Fi ağlarımızı doyuruyor, bu nedenle modemler, diğerlerinin yanı sıra yeni güvenlik önlemleri, bağlantı öncelikleri, akış platformları (Netflix) veya çevrimiçi oyun için optimizasyonlar eklemenin yanı sıra aynı anda birçok bağlantıyı yönetmek için gelişmek zorunda kaldı.

Modem seçerken dikkat edilmesi gerekenler

İnternet şirketleri tarafından sağlanan modemler ev kullanımı içindir ve çoğunlukla 10 farklı bağlantı kapasitesine sahip olmalıdır, ancak bugün onlardan istediğimiz talep seviyesinde değil. Ayrıca modem kapsama alanı düşükse, görüntülü görüşme yapmak, dosya indirmek veya Netflix kullanmak konusunda modem yetersiz kalır. Bu koşullar altında daha fazla bellek kapasitesine ve daha iyi bir işlemciye sahip farklı bir modem kurmak daha iyidir. Böylece, ağa bağlı çok sayıda kullanıcınız olduğunda ve hepsi geniş bir bağlantı talep ettiğinde ortaya çıkan sorunlar olan bağlantıları daha iyi yönetebilecek ve çakışmaları önleyebileceksiniz. Şimdi modemler hakkında daha fazla derine inelim.

Modeme bağlanacak cihaz ve kişi sayısı

Modem seçerken düşünmemiz gereken şeyler var. Evde kaç kişi yaşıyor? Kaç cihaz bağlanacak? Her şeyden önce, aynı anda bağlı olan aşağı yukarı kaç tane cihaz olduğunu hesaplamamız gerekiyor. Ve bununla, uzmanlar sadece İnternet’e erişen insanlardan değil, aynı zamanda (sürekli veya düzensiz olarak) bağlı ekipmanların geri kalanından da bahsediyorlar, buna ek olarak, güncellemeleri ve indirmeleri kendi başlarına yapacaklar (konsollar, akıllı TV’ler, cep telefonları, ses ekipmanı, elektrikli ev aletleri vb.).

Normalden daha fazla insanın birbirine bağlandığı ve aynı zamanda daha fazla hız talep ettiği bir dönemdeyiz. Bu noktada bizim için önemli olanın artık sadece hız değil, hız gerekli ama bağlantının evin her yerine ulaşması da gerekli. Bağlantı hakkında konuşmak için açık olması gereken iki kavram vardır: sahip olduğumuz bağlantı olan kapsama alanı ve sinyalin evimizin farklı köşelerine nasıl ulaştığı kalite.

Modemin kurulacağı konum

Bu çok önemli. İdeal olan, engellerden, mobilyalardan, raflardan arındırılmış yerleri seçmek ve modemi bunların gizlenmediği ve Wi-Fi sinyalinin evdeki en büyük alanı kaplayabileceği yerlere koymaktır.

Ve sadece gizli olmaması değil, aynı zamanda yükseklik de önemli bir faktördür. Yerde sinyal kaybediyor ve tavana takılınca da aynı şey oluyor. En iyisi bir masanın üzerinde, eğer tahtadan yapılmışsa ideal, 1 veya 1,2 metre yükseklikte olmasıdır.

Ayrıca çok sayıda metal içerdiklerinden ve sinyal akışını engellediğinden, bunların televizyon veya aynalara takılı bir şekilde monte edilmemesine dikkat edilmesi gerekiyor.

Modem satın almak için bilinmesi gerekenler

Modem seçmek için bilgisayarın donanımına, hangi işlemciye sahip olduğuna, iyi miktarda RAM’e sahip olup olmadığı ve mevcut anten ve bağlantı noktalarının sayısı gibi bazı ayrıntıları dikkate almalıyız. Donanım ne kadar iyi olursa, yavaşlamadan o kadar fazla iş yükü kaldırabilir.

Modemlerin genellikle bağlantı protokolleriyle çalıştığını da göz önünde bulundurmalıyız. Bugün 2,4 GHz ile çalışanlar olduğunu ve 5Ghz sinyaller yayanların olduğunu biliyoruz. İkincisi daha yüksek hızlar alır, ancak Wi-Fi ile ulaştıkları alan daha küçüktür. Ve 2.4 GHz’de çalışanlar, evin bazı bölümlerinde daha az hıza, ancak daha fazla menzile sahiptir.

Ancak dual band yani 2,4 GHz ve 5 Ghz ile çalışanlar da var. Piyasada dual-band olarak bilinirler ve en çok tavsiye edilenlerdir.

Ek olarak, iletim gücüne bakmakta fayda var. Düşüklerse, bir evin daha az alanını kaplarlar; ve eğer yükseklerse, daha geniş alanları kapsayan daha büyük Wi-Fi sinyal gücüne sahip olacaklardır.

Bir diğer önemli nokta ise antenler. Yararlı olup olmadıklarını merak ettiyseniz, ne kadar çok anten seçerseniz o kadar iyi olduğunu ve böylece aldığınız sinyale ince ayar yaptığını bilmelisiniz.

Kablolu ve kablosuz modemler

Ağa kablo ile bağlanan modemler vardır ve diğerleri bunu kablosuz olarak yapar. Kablolu bağlantılar çok daha iyi ve daha kararlıdır.

Kabloyla bağlanma gerçeği, o kabloyu bir modemden cihaza götürmek anlamına gelir ve evde dahili bağlantılarınız yoksa kablolama yapmanız gerekir, bu genellikle duvarları kırmak veya kabloları kaplamak anlamına gelen ek bir iş. Bunun gibi ekipmanların kurulumu daha fazla zaman alıyor.

Her durumda, her ikisi de büyük veya küçük her tür ev için uygundur. Kablosuz Wi-Fi’ın yaptığı şey, halihazırda iletilen Wi-Fi sinyalini alıp onu tekrar yükseltmek ve böylece evde daha fazla kapsama alanı elde etmektir.

En iyi modem cihazları

En iyi modem cihazları, hayalini kurduğunuz o sorunsuz ağ bağlantısını size verecektir. Modemler, daha sağlam bir sinyal iletmek, daha hızlı ve daha güvenilir bir ağ sağlamak için tasarlanmıştır. Dahası, birden çok kullanıcınız ve cihazınız olduğunda yararlı olan yetenekli ağ yönetimi araçlarının yanı sıra çok sayıda bağlantı noktası veya akıllı ev desteği gibi ek özelliklerle birlikte gelirler.

Yerel internet sağlayıcınızdan gelen sıradan modem cihazı, en iyi modemlerle karşılaştırıldığında güçsüz kalıyor. Muhtemelen en iyi Wi-Fi genişleticiyi alarak mevcut kapsama alanınızdan biraz daha fazla yararlanabilirsiniz, ancak yine de Wi-Fi sinyalinizden sorumlu olan güvenilmez bir ana modem cihazınız olmaya devam edecektir. İster normal bir modem arıyor olun ister bir ağ yönlendiriciye yükseltmek istiyor olun, aşağıdaki en iyi modemlerden birini seçin, böylece ağınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

1. Google Nest Wifi

google nest wifi
 • Hız: 802.11a/b/g/n/ac 2,4 GHz/5 GHz eşzamanlı çift bant
 • Bağlantı: Çift Gigabit Ethernet bağlantı noktaları
 • Özellikler: Gelişmiş güvenlik yongası, Google Assistant ile Nest Wifi noktası, gizlilik kontrolü

Google, son ürünüyle Wifi konusunda işleri bir üst seviyeye taşıyor. Bizi yanlış anlamayın; orijinal Google Wifi, bugün hala en iyi kablosuz modemler arasındadır. Ancak, akıllı ev hayatıyla ilgiliyseniz, Google Nest Wifi’ın saf dehasını takdir edeceksiniz. 2021’in bize verdiği en iyi modem, Google Wifi’ı alıyor, ona Google Home’un yeteneklerini veriyor ve hepsini daha şık ve daha çekici bir pakette sunuyor.

2. Asus ZenWiFi AX (XT8)

asus zenwifi ax (xt8)
 • Hız: 4804Mbps’ye kadar 802.11ax
 • Bağlantı: 2.5 Gigabit Wan, 3x Gigabit LAN, Gigabit Wan, USB 3.1
 • Özellikler: MU-MIMO, Traffic Analyzer, Adaptive QoS, AiProtection Pro

Asus, son zamanlarda bazı harika Wi-Fi 6 türü modemleri piyasaya sürüyor ve bunları hemen hemen her ihtiyaç ve bütçe için yapıyor. Asus ZenWiFi AX (XT8) ile, Wi-Fi 6’yı bağlantıdaki diğer son teknoloji ile tanıştırmayı da başardı; örgü yönlendiriciler. Pahalı seçenekler arasında yer almasına ve sizi iki ağ yönlendiriciyle sınırlandırmasına rağmen, Asus ZenWifi AX, 2.4’ü ve 5GHz bantları kullanarak bir veya iki ağ kurma seçeneği gibi, kurulumunda çok yüksek hızların yanı sıra bol esneklik sunar.

3. Asus RT-AX86U

asus rt-ax86u
 • Hız: 5700 Mbps’ye kadar 802.11ax
 • Bağlantı: 4x Gigabit LAN, Gigabit Wan, 2.5G Wan, 2x USB 3.2
 • Özellikler: MU-MIMO, Traffic Analyzer, Adaptive QoS, Ebeveyn Kontrolü, NVIDIA Geforce Now Bulut Oyun Optimizasyonu

Asus her zaman mükemmel bir oyun merkezli cihaz serisine sahip olmuştur ve Asus RT-AX86U bu geleneği modemlerde sürdürmektedir. Standart modemlerle karşılaştırıldığında pahalı olsa da, aslında rekabetçi fiyatlı bir Wi-Fi 6 modemdir. Wi-Fi 6’nın bağlanabilirliğin geleceği olduğu düşünüldüğünde, bu modem Asus için bir kazanç ve oyuncular için bir astır. Ayrıca oyuncular için 2.5 Gigabit Wan, özel bir “oyun” bağlantı noktası olarak bir ethernet bağlantı noktası atama yeteneği ve NVIDIA Geforce Now Bulut Oyun Optimizasyonu gibi bazı harika özelliklere sahiptir.

4. Asus RT-AX58U

asus rt-ax58u
 • Hız: 3000Mbps’ye kadar
 • Bağlantı: WAN BaseT için RJ45, LAN BaseT için 4x RJ45, USB 3.1 Gen 1
 • Özellikler: Yönlendirici uygulaması, MU-MIMO, Trafik Analizörü, Uyarlanabilir QoS, AiProtection Pro, Ebeveyn Kontrolü

Wi-Fi 6, ağ iletişiminde en yeni teknolojidir. Daha yüksek hızlar, daha iyi bağlantılar ve daha geniş alan kapsamı sunarken, tüm bunların bir bedeli vardır. Şirket, Asus RT-AX58U ile bu Wi-Fi 6 performansını çok daha uygun bir fiyata sunmayı başardı. Daha sağlam seçeneklerden bazılarının sahip olduğu ekstra özelliklerin veya bağlantı noktalarının bazılarını taşımayabilirken, MU-MIMO ve Ebeveyn Denetimleri gibi bazı önemli özellikleri sunar.

5. TP-Link Archer C5400 v2

tp-link archer c5400 v2
 • Hız: 802.11ac – 5GHz’de 2.167 Mbps’ye kadar, 2.4GHz’de aşağı: 1.000 Mbps’ye kadar
 • Bağlantı: 4x LAN, WAN, USB 3.0, USB 2.0
 • Özellikler: MU-MIMO, Tri-band Wi-Fi, 8 harici anten, Alexa ses kontrolü

En iyi kablosuz modemlerden birini mi arıyorsunuz, ilginç bir tasarıma aldırış etmeyin. 90’lardan ilham alan bir bilim kurgu tasarımı, evinize tam olarak uyacak gibi geliyorsa, TP-Link Archer C5400 v2 sizin için en iyi kablosuz ağ modemi olabilir. Piyasadaki en modern görünümlü ağ yönlendirici değildir, ancak makul bir fiyat noktasında ve rahat bir kurulumla üst düzey işlevsellik sunarak tüketici ve kurumsal kullanıcılara köprü oluşturabilmesi açısından benzersizdir.