PC’deki giriş ve çıkış portları

PC’deki giriş ve çıkış portları anlamına gelen bilgisayardaki I/O portları veya G/Ç bağlantı noktaları zamanın başlangıcından beri bilgisayarların içindedir, onlar olmadan ne veri toplamak ne de onu geri iletmek için iletişim olmazdı. Tarih boyunca farklı tipte giriş ve çıkış portları olmuştur ve bu yüzden hepsini kullanım tipine göre sıralanmış bir koleksiyon hazırladık.

PC’yi diğer platformlara göre tanımlayan özelliklerden biri genişletilebilirliğidir. Bu, giriş ve çıkış portları sayesinde olur. I/O portları, her türlü bileşeni ve çevre birimini bağlamanıza izin verir.

Giriş ve çıkış portlarının genel özellikleri

G/Ç bağlantı noktaları, iki uç arasında bir dizi verinin iletilmesinden sorumlu olan iletişim bağlantı noktalarıdır ve tümü aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Saat: Bu sinyal, veri aktarımının ne sıklıkta yapıldığını gösterir.
  • Data pinleri: Bilgileri bir taraftan diğer tarafa ileten pinler, alma pinleri, gönderme pinleri ve verinin bir yöne gitmesini sağlayan Full Duplex vardır. Port arayüzünde birkaç data pini varsa paralel port diyeceğiz, pin sayısı az ise seri port diyeceğiz.

Gönderilen ve/veya alınan veri miktarı onların saat hızlarına bağlı olacağından, bir portun seri olması gerçeğinin daha yavaş olduğu anlamına gelmediği açıklığa kavuşturulmalıdır. G/Ç arayüzleri, işlemcilerdeki mantığın geri kalanı gibi, zamanla gelişti ve daha önce örneğin sadece geniş paralel portlarla mümkün olan şey, seri portlarla mümkün olduğu noktaya ulaştı.

Günümüzde kullanılan giriş ve çıkış portları

Bu bağlantı noktaları, bugün satılan bilgisayarlarda ve anakartlarda bulabileceğiniz bağlantı noktalarıdır.

USB giriş ve çıkış portları

USB turleri

USB bağlantı noktaları, birçok çevre birimi tarafından kullanıldığından, giriş ve çıkış bağlantı noktaları için mutlak standarttır. Ancak, PC’ye uyarlanmış ve Atari 8 bit bilgisayarların SIO bağlantı noktasına güncellenmiş bir sürüm olduğundan, kökeni PC’nin dışındadır. SIO bağlantı noktası, diğer 8 bit bilgisayarlarda olduğu gibi, tüm bilgisayarı disket sürücülerine yerleştirmek zorunda kalmamak için kullanıldı.

USB standardı, 1990’ların sonunda, PC’deki Centronics veya LPT1 bağlantı noktası, COM bağlantı noktası ve PS/2 bağlantı noktaları gibi çeşitli bağlantı noktalarını değiştirmek amacıyla ortaya çıktı. Bu arayüzlerle çevre birimlerinin çoğalması nedeniyle elde edilmesi yıllar alan hedef. İlk versiyonu sadece 11 Mbps’lik bir aktarım hızına sahipti, versiyon 2.0 480 Mbps’ye yükseldi ve aynı zamanda video iletimi için ideal bir port haline geldi, böylece IEEE-1394 veya FireWire kullanımdan kaldırıldı. 3.0 sürümüne gelince, bir SATA bağlantı noktası hızında veri aktarımına izin verir.

USB birçok biçimde gelir, ancak en yenisi, yalnızca çevre birimlerinin ve hatta tüm bilgisayarların hızlı şarj edilmesini sağlayan USB-C’dir. Hatta, DisplayPort olarak da işlev görür. Tarihine bakıldığında, evrensel teriminin hak ettiğinden fazla önemli olduğu açıktır.

HDMI video çıkış bağlantı noktaları

hdmi

HDMI bağlantı noktası, televizyonlardaki mutlak video standardıdır, ancak, telif hakkı koruma sistemleriyle ses iletme ve içeriği yüksek tanımlı oynatma yeteneği de dahil olmak üzere, halihazırda terk edilmiş DVI bağlantı noktasının gelişmiş bir sürümüdür. İlk olarak, bileşen kablosunun Full HD için yeterli bant genişliği sağlamadığı ve hem Blu-ray hem de canlı içeriğin bir korsanlıkla mücadele yöntemine ihtiyaç duyduğu anlaşıldığında ortaya çıktı.

Bugün yetenekleri ve bant genişliği açısından gelişiyor, 8K’da video aktarımına ve klasik 60 Hz’nin ötesinde yenileme hızlarına izin veriyor.

DisplayPort video çıkış bağlantı noktaları

displayport

Diğer video çıkış bağlantı noktası DisplayPort’tur, ancak HDMI televizyon üreticileri için bir standart olsa da, DisplayPort daha çok PC pazarına yöneliktir, bu nedenle bu bağlantı noktası genellikle televizyonlarda bulunmaz. HDMI gibi, birkaç versiyonu vardır, ancak, standardında HDMI’ya kıyasla daha fazla sayıda çözünürlüğü desteklemesi ve çoklu ekran kullanımı için tasarlanmış olması gibi şeyler için daha çok bir bilgisayarda kullanım için tasarlanmıştır.

RJ45 veya Ethernet bağlantı noktaları

etnernet

Herhangi bir kablosuz standartla elde edilemeyen, bilgisayarımızla ağa yüksek hızlarda bağlanmamızı sağlayan, Ethernet bağlantı noktasıdır. Kalıcılığı, yıllar önce 100 Mbps bağlantılardan bahsetmişken, bugün halihazırda 10.000 Mbps veya 10 Gbps arayüzlere sahip olduğumuz evrimi sayesindedir.

3,5 mm mini jak ve TRS konektörleri

3.5mm mini jack

Hoparlörleri ve mikrofonu mükemmel bir şekilde bağlamak için bağlantı noktasıdır. Konektörün 2 çeşidi vardır, bunlardan ilki her bir halkanın bir stereo kanala karşılık geldiği 2 halkalı mini jak bağlantılarını destekler, üçüncü bir halka mikrofonun kullanılabileceği anlamına gelir.

Bu tür bağlantının bir çeşidi, konumsal bir sistemde birkaç hoparlörün bağlanmasına izin veren TRS konektörleridir. Bant genişliği ve ses kalitesindeki sınırlamalarla birlikte gelir.

Dijital ses için SPDIF bağlantı noktaları

SPDIF

DVD popüler hale geldiğinde, ilk gerçek konumsal sistem olan ve bu nedenle çok daha yüksek bant genişliği gerektiren DOLBY Digital de popüler oldu. SPDIF veya SONY Philips Dijital Arayüz Formatı bağlantı noktası da bu nedenle ortaya çıktı. Sesi tek bir bağlantı noktasındaki bir koaksiyel kablo aracılığıyla dijital biçimde iletir.

7.1 gibi gelişmiş çoklu hoparlör sistemleri bu tip konektörlerden yararlanır. TRS’den çok daha iyi. Sadece çok fazla kabloya ihtiyaç duymamak için değil, aynı zamanda daha fazla bant genişliği sayesinde daha iyi ses kalitesi sunmak için.

PCI Express bağlantı noktaları

PCI Express

PCI Express yuvaları, şu anda ekran kartlarımızı ve M.2 NVMe sürücülerimizi ve ayrıca daha az kullanılmış olsa da bu bağlantı noktasını gerektiren diğer çevre birimlerini bağladığımız yerdir. Klasik AGP ve PCI’nin halefi olarak tasarlanan bu, 2000’li yılların ortalarında ortaya çıkan ve şimdiye kadar gelişen, sürüm 4.0’ın zaten piyasada olduğu, 5.0’ın rampada olduğu bir standarttır.

Diğer G/Ç bağlantı noktalarına göre özelliği, sistem RAM’ine doğrudan erişme yeteneğini AGP’den devralmasıdır. Bu, CPU-GPU iletişimi ve bir NVMe SSD’den verileri daha verimli bir şekilde kopyalayabilmek için anahtardır.

Varlığı sona eren giriş ve çıkış portları

Bu bağlantı noktaları artık PC’de nadiren görülüyor ve aynı işi yapan ancak daha yüksek performansa, daha iyi güç tüketimine veya her ikisine birden sahip bağlantı noktalarıyla değiştiriliyor.

RS-232 veya DB9 bağlantı noktası

RS-232

Bu bağlantı noktası, mini bilgisayarlar çağında donanımla iletişim amacıyla kullanıldı. Özellikle terminaller. İlk yıllarda PC tarafından klavyeler, fareler, modemler vb. gibi çevre birimleri için mükemmel G/Ç bağlantı noktası olarak benimsendi.

Fareler ve klavyeler söz konusu olduğunda, kullanımda ilk olarak PS/2 bağlantı noktası tarafından değiştirildi, yüksek hızlı modemler ISA gibi daha gelişmiş bağlantı noktalarını kullanmaya başladı ve USB tarafından kullanımdan kaldırılıncaya kadar yavaş yavaş kullanım dışı kaldı. Bu olduğunda, bir PC’deki en işe yaramaz parçalardan biriydi.

Paralel veya Centronics bağlantı noktaları

Centronics

Ünlü yazıcı bağlantı noktası, ilk olarak IBM’in MDA ekran kartlarında ortaya çıkan ve daha sonra anakartın bir parçası haline gelen paralel bir bağlantı noktası. USB portu çıkar çıkmaz piyasadan çekildi ve o kadar yavaştı ki işe yaramaz kaldı. Orijinal olarak yazıcılar ve tarayıcılar için tasarlanmış 36 pinli paralel porttur.

Zamanla, Centronics bağlantı noktası, paralel bağlantı noktası veya DB9 bağlantı noktasının paralel bir versiyonu olan DE9 bağlantı noktası ile değiştirildi ve bu nedenle RS-232 standardına dayandı. Her ikisi de yazıcı bağlantı noktası olarak bilindiği için, eskiden kafaları karışırdı, bu yüzden onları aynı bölümde grupladık.

VGA bağlantı noktası

VGA

VGA bağlantı noktası, PC’ler için CRT ekranlar için mükemmel bir standarttı ve neredeyse 20 yıl yaşamayı başardı, ancak bir LCD ekranda iyi görüntü kalitesi gösterme konusunda yetersiz olduğunu kanıtladı, bu nedenle hızlı bir şekilde DVI, HDMI ve DP gibi standartlarla değiştirildi.

VGA bağlantı noktası, CRT monitörlerle ilgilidir, ancak projektörlerde de kullanılmıştır. Yok olması, LCD panellerle çok daha iyi anlaşılan, daha az yer kaplayarak televizyonları ve monitörleri analog sinyallerle değiştiren dijital video kullanımının artmasından kaynaklanmaktadır.

DVI bağlantı noktası

dvi

DVI bağlantı noktası, VESA’nın VGA’nın ardılını başlatmaya yönelik DisplayPort öncesi girişimiydi. Aslında HDMI bu bağlantı noktasından türetilmiştir, şu farkla ki DVI HDCP içeriğini desteklemez, ses iletmez ve HDMI geliştikçe gelişim süreci durdurulmuştur. 2000’li yılların ikinci yarısından itibaren televizyonlarda ve monitörlerde görebilirsiniz.

DVI standardında 3 farklı bağlantı türü vardı, DVI-I sinyalleri analog ve dijital, DVI-D sadece dijital ve DVI-A sadece analog olarak iletebiliyordu. Her biri farklı bir pin konfigürasyonuna sahip.

S-Video bağlantı noktası

s-video

S-Video bağlantı noktası, geleneksel bir televizyona bağlanmak için birçok bilgisayar, konsol ve grafik kartında yaygın olarak kullanılan RGB tipi bir video bağlantı noktasıdır. Bu yönüyle VGA’dan farklıdır, ancak bazı 8 veya 16 bit bilgisayarlarda kullanışlıydı, örneğin efsanevi Amstrad CPC’de bir tane vardı.

PC söz konusu olduğunda, video yakalama kartlarında, ya daha sonra düzenlemek için bir video sinyalinin içeriğini yakalamak ya da görsel-işitsel içeriğin televizyonda nasıl görüneceğini görmek için kullanıldı ve bu nedenle, bilgisayar kullananlar için çok önemliydi. Video düzenlemede çalıştılar. HDMI bağlantı noktasının gelmesi ve ekran teknolojisinin televizyon ile bilgisayar arasında birleşmesi bu bağlantı noktasını ortadan kaldırdı.

PS/2 bağlantı noktası

PS-2

Bu iki bağlantı noktası, aynı adı taşıyan IBM bilgisayarının adını almıştır ve yıllarca, USB’nin ortaya çıkışına kadar fare ve klavyeleri bağlamak için standart konektörler olmuştur. Ek olarak, bu çevre birimlerinin bağlantısını kolaylaştırmak için iki farklı renkte iki farklı bağlantı noktasına sahipti: biri fare için yeşil, diğeri klavye için mor.