Hamster kaç yıl yaşar?

Hamsterlar, minik boyutlarına rağmen hareket etmek, yataklarını yapmak, egzersiz tekerleğini döndürmek, oyuncakları ile oynamak için çok fazla alana ihtiyaç duyan ve sürüler halinde yaşamayı seven süper sevimli ve çok narin yaratıklardır, ancak dikkatli olun çünkü bu tür kolayca ürer. Her zaman istisnalar olduğu için bir hamsterın en azından ortalama kaç yıllık bir ömrü olduğunu görelim.

Böyle bir evcil hayvanı evlat edindiğimizde, genellikle onların ihtiyaçlarını, bakımını, yaşını, ana hastalıklarını vb. öğreniriz. Aynı şey hamsterlarda da olur, çünkü bu küçük arkadaşların yaşam beklentisi tavşanlara, kedilere, köpeklere ve hatta sürüngenlere ve kuşlara kıyasla biraz daha kısadır.

Sayısız hamster türü vardır, ancak büyük çoğunluğunun ortak noktası kısa ve yoğun yaşamlarıdır. Bu sefer genel olarak hamsterlara odaklanacağız ve ortalama olarak kaç yıl yaşadıklarını hesaplayacağız.

Hamster için 1,5 ila 3 yıl arasında yaşam

Bu küçük fareler kısa bir süre yaşıyor, ortalama bir buçuk ila 3 yıl arasında. Daha uzun yaşayıp yaşamayacakları genetik, gıda, kafes hijyeni, zekalarını geliştirip geliştirmedikleri, spor yapıp yapmadıkları, soğuktan ve sıcaktan korunup korunmadıklarına bağlıdır.

Yüksek ve düşük sıcaklıklara karşı çok hassas hayvanlardır. Ayrıca parmaklıklı bir kafeste tutarsak dikkatli olmalıyız çünkü bacakları çok hassastır ve sıkışarak yaralanmalara, hatta yırtılmalara, kırılmalara ve ölüme neden olabilir.

Yalnız kalmayı sevmeyen hayvanlardır, hatta insan temasını seven ve bizimle yerde ya da yatakta oynamaktan hoşlananlar da vardır. Kalpleri çok hassas olduğu için darbelerden ve yüksek seslerden kaçınmalısınız ve her an kalp krizi geçirebilirler.

Hamster evcil hayvan mı?

8 yaşından küçük bir erkek veya kız çocuğu için ilk evcil hayvan olarak önermiyoruz. İki nedenden dolayı, hayvanın yaşadığı kafes, kurnazca söylemek gerekirse bir depreme maruz kalabilir ve bu kadar huzursuz ellerde hamster bir kaza geçirebilir. Düzgün bir şekilde bakılması için çok fazla barış ve empatiye ihtiyaç duyan çok hassas hayvanlardır. Ayrıca ömrü çok az sürdüğü için, çocuklarda ölümden sonra bir takım travmalara veya ağrılara neden olabilir.

Bakımı çok ucuzdur, ancak bu, sağlığı ve diyeti hakkında iyi bilgi sahibi olmamamız gerektiği anlamına gelmez. Tavşanlarda olduğu gibi, taze ve çiğ meyve ve sebzelerden oluşan ve endüstriyel yemlerin sadece tamamlayıcı olarak haftada en fazla 3 doz kullanıldığı çok çeşitli bir diyete sahip olmalıdırlar. Bu sayede hem sağlığını güçlendireceğiz hem de minik dostumuzun daha uzun yaşamasını sağlayacağız.