3D baskı için çizim programı

Bu yazıda, 3D baskıya başlamadan önce bilmeniz gereken en iyi 3D baskı programlarından bahsedeceğiz.

Kuşkusuz 3D baskı artık bir gerçekliktir ve şu anda buna basit ve ekonomik bir şekilde ulaşabiliyoruz. Bu nedenle, birçok kullanıcının 3D baskı dünyasına girmek istemesi normaldir, ancak konu hakkında fazla bir şey bilmemesi ve bilgi yığınları arasında kaybolması yaygındır. Bu yüzden 3D baskı için en iyi programları göstermek için bu makaleyi yapmaya karar verdim.

En iyi programların hangileri olduğuna geçmeden önce size 3D baskının ne olduğunu hızlıca anlatacağım. Bir nesneyi üst üste bindirerek bir nesneyi üç boyutlu olarak basabilen yazıcılardan bahsediyoruz. Belirli malzemelerin kullanılmasıyla 3D yazıcıda yazdırmak için verdiğimiz nesne oluşturulur. Artık 3D baskının ne olduğunu bildiğinize göre, en iyi 3D baskı programlarına geçelim.

PrusaSlicer

PrusaSlicer, bir dizi yapılandırılabilir ayar ve özellik sayesinde kullanıcılar arasında çok popülerlik kazanmıştır. Bize anlamak için oldukça basit bir arayüz gösteriyor. Prusa marka yazıcılar için destek ve farklı malzemeler için ön ayarlar getiriyor.

Bu uygulama, dökme reçine veya filament gibi farklı malzeme türleri için kullanılabilir. Sahip olduğumuz 3D baskı seviyesine göre bir beceri modu koymamızı sağlayarak ayarları daha özelleştirilebilir hale getirir. Bu uygulama ücretsizdir, yazılım Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde mevcuttur. Her türlü yazıcı ile uyumludur, bu nedenle kullanımında herhangi bir sorun yoktur.

IdeaMaker

IdeaMaker, özellikle IdeaMaker marka makineler için optimize edilmiştir, ancak elinizde bu markanın bir 3D yazıcısı yoksa endişelenmeyin. Çünkü farklı 3D baskı markaları ile de kullanabilirsiniz.

Arayüzü öncekinden daha karmaşıktır, ancak aynı zamanda tüm kullanıcılar için oldukça erişilebilirdir. Bu uygulama, izlenimimizi değiştirmek için katmanlara ve seçeneklere göre ayarlama yapmamıza, dokuları izlenimlere dahil etme yeteneğimize olanak tanır. Bu uygulama aynı zamanda, tamamen kullanıcının zevkine göre kişiselleştirmek için bize karanlık ve aydınlık olmak üzere farklı modlar sağlar. Bu yazıcı filament malzeme için uygundur, bu nedenle reçine yazıcınız varsa uygun değildir. Uygulama Windows, MacOS ve Linux işletim sistemleri ile uyumludur.

ChiTuBox Basic

ChiTuBox Basic genellikle daha ucuz reçine 3D yazıcılarda bulunur. Bu, anlaşılması kolay olduğu için kullanıcılar tarafından en çok kullanılanlardan biridir. Bu araç, daha sonra yazdırabilmemiz için 3B modelleri kesmemize olanak tanır. Bu program, 3D yazıcımızın yaptığı hareketin davranışı ve sertleştirme seçenekleri üzerinde bize büyük bir kontrol sunar. Bu programa sahip olmanın avantajlarından biri, sahip olduğunuz yazıcının kesinlikle hafıza kartında programın bir kopyasını içermesidir. Uygulama ücretsizdir, reçine malzemesi (LCD) tipi yazıcılar için idealdir. Yazılım Windows, MacOS ve Linux işletim sistemi ile uyumludur.

Lychee Slicer

Lychee Slicer, çok çeşitli yazıcılar ve farklı reçine türleri ile uyumludur. Bu uygulama, reçine baskı içinde daha birçok fonksiyonla daha pratik ve anlaşılması kolay bir deneyim sağlar. Bu program, hazırlığa başlamamıza ve ardından yazdırmamıza yardımcı olan modellerin otomatik bir yönlendirme durağına sahiptir. Bu programı kullananların en çok sevdiği şeylerden biri de modelin yönlendirmesini ve desteklerini otomatik olarak yapmasını sağlayan “Magic” butondur.

Bu uygulama ile modelin dökümünü veya kesimini aktif hale getirilebilen detaylı bir baskı ön izleme fonksiyonu ile uygulayabiliyoruz. Program Windows, MacOS ve Linux işletim sistemleri ile uyumludur.

IceSL

IceSL, sadece 3D yazıcılar için hazırlanmış değil, aynı zamanda nesnelerimizi sıfırdan oluşturabildiğimiz bir 3D modelleme aracıdır. Bu programda, yüksek düzeyde 3D baskıya sahip olmayan kullanıcılar için önceden yapılandırılmış kırpma ayarları buluyoruz. Yazdırmayı kontrol edenler için daha gelişmiş ayarlar da buluyoruz. Bu program, filament malzemesi olan tüm yazıcılar için ücretsizdir. Bu araç tarafından desteklenen işletim sistemi Windows ve Linux’tur.

Meshmixer

Meshmixer, 3D yazıcılar için Autodesk’ten gelen ücretsiz bir araçtır. Bu araçta STL dosyalarını görüntülememize, doğrulamamıza, düzenlememize, tasarlamamıza ve onarmamıza olanak tanır. Çoğunlukla olası sorunları kontrol etmek ve onarmak için kullanılır. Bu yazılım, dökme reçine veya filament olsun, farklı malzemelerden her türlü yazıcı tarafından kullanılabilir. Desteklenen işletim sistemi Windows ve Mac’tir.

Bu yazılımın geliştirilmesi Ekim 2021’de son buldu ve yerine ücretli bir yazılım olan Fusion 360 geçti. Ancak Meshmixer’in son halini ücretsiz olarak halen kullanabilirsiniz.

UVTools

3D yazıcılar için UVTools aracı açık kaynak kodludur. 3D modellerimiz için onarıma ek olarak bir önizleme ve değiştiriciye sahip olmamızı sağlar. Ayrıca reçine katmanlarının sahip olması gereken sertleşme süresini kalibre etmek için kendi izlenimimizi yaratma işlevine sahip olmamızı sağlar. Uygulama mükemmel ve reçine malzemesine (LCD / DLP) sahip 3D yazıcılar için özeldir. Program Windows, MacOS ve Linux işletim sistemleri ile uyumludur.

FreeCAD

FreeCAD, tasarım için birçok özellik sunan bir programdır. Modelleri parametrelere göre oluşturan 3 boyutlu modelleme programıdır. Bu araç ücretsizdir ve her tür yazıcı, dökme reçine veya filament için kullanılabilir. Bu araç tarafından desteklenen işletim sistemi Windows, Mac ve Linux’tur.