3D yazıcı hataları ve çözümleri

3D yazıcı topluluğu giderek büyüyor ve 3D yazıcılara siz de ilgi duyuyorsanız ancak ilk projelerinizi başarıyla oluştururken sorun yaşıyorsanız, bu yazımızda size 3D yazıcılarda kaçınmanız gereken hatalardan bahsedeceğiz ve böylece mükemmel baskılar elde edebileceksiniz.

Parça işleme, döküm ve birleştirme gibi geleneksel üretim süreçlerinin çoğu, 3D baskı ile değiştiriliyor. Üretim maliyetleri nispeten düşüktür ve karmaşık modeller basit bir 3D yazıcı ile ucuza tasarlanabilir ve üretilebilir. Bununla birlikte, 3B baskıyı öğrenmek biraz zaman alabilir, çünkü yalnızca baskı için CAD ve simülasyon yazılımını nasıl kullanacağınızı öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda 3B yazıcınızı nasıl kullanacağınızı ve belirli hatalardan kaçınmayı da öğrenmeniz gerekir.

Bu yazımızda, acemi kullanıcıların 3D yazıcılarında en sık yaptıkları hataları inceleyeceğiz ve bunları önlemek ve çözmek için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

3D yazıcılarda en sık yapılan hatalar

Yanlış yatak ayarı

3D yazıcının “yatağı”, tabiri caizse, ilk malzeme katmanının oturduğu yerdir ve yanlış bir yükseklik veya kötü tesviye, tüm baskıyı tamamen mahvedebilir ve ayrıca baştan, saatlerce zaman boşa harcanabilir ve sonuç olarak malzeme kaybına neden olur.

Manuel tesviye sistemlerine sahip 3D yazıcılarda bazen yatağın seviyesini ayarlamak zordur. Genel olarak, her köşede birer yay bulunan dört adet yayı vardır ve sahip oldukları vidayı çevirerek elle mükemmel bir şekilde hizalamanız gerekecektir. Her durumda, yatak seviyelendirme için giriş ve çıkışlar için cihazınızın kılavuzuna bakın.

Acemi kullanıcıların sıklıkla yaptığı hatalardan biri, yatağın yüksekliğini ve eğimini mükemmel bir şekilde hizalamamak ve 3D yazıcıyı doğru bir şekilde yapılandırmaktan çok, baskı sürecine başlangıçta daha fazla önem vermektir. Bu nedenle, ilk baskınızın anında yanlış sonuçlanmasını istemiyorsanız, yatağı doğru bir şekilde düzleştirmek için birkaç dakika harcayın, çünkü bunu yaptıktan sonra (ve yazıcıyı hareket ettirmediğiniz sürece) tekrar dokunmak zorunda kalmayacaksınız.

3d yazici yatak kesici ayari

Yanlış kesici kurulumu

Kesici üzerinde yanlış malzeme ayarlarını kullanmak, acemi kullanıcıların 3D yazıcılarıyla yaptıkları en yaygın ikinci hatadır. Dosyayı üretim için yazıcıya göndermeden önce, doğru şekilde dilimlediğinizden emin olun, çünkü model, yazıcının Dilimleyici ayarlarıyla doğru şekilde dilimlenmemişse baskı başarısız olur veya sorun çıkar.

Birden fazla farklı malzeme kullanmayı planlıyorsanız, kesici ayarlarınıza dikkat etmeniz gerekir. Bazı malzemeler yazdırmak için yüksek sıcaklıklar gerektirirken, diğerleri düzgün çalışması için daha düşük sıcaklıklar gerektirir, bu nedenle bunlar kritik ayarlardır. Yazıcınızın kılavuzundaki ortam sıcaklıklarını kontrol edin.

Filamenti kontrol etmemek

Yazdırmak için kullandığınız filament karıştığında, kullanıcılar genellikle üreticiyi veya filamentin düşük kalitesini suçlarlar; bununla birlikte, filaman makaralara sarıldığında, yanlış kullanılmadığı sürece dolaşması son derece zordur, genellikle durum tam olarak budur.

İnsanlar genellikle filamentin ucunu makara üzerinde gelişigüzel asılı bırakır ve diğer katmanlardan herhangi biriyle karışmasına izin verir ve bu olursa, yazıcının ekstrüderi baskı için yeterli filament almaz ve hepsi biter. Bu nedenle, buradaki tavsiye, baskıdan önce daima filamentin iyi durumda olduğunu, makaranın iyi döndüğünü ve herhangi bir karışıklık olup olmadığını kontrol etmenizdir.

3d yazici filament

Destekleri iyi kullanmamak

Basmak istediğiniz modele göre “havada” olan yani hiçbir şey tarafından desteklenmeyen kısımlar olacaktır. Baskı sırasında filament erir ve herhangi bir şeyin üzerine bırakılmazsa yatağın üzerine düşer. Bu nedenle, yeterli desteğiniz olup olmadığını ve doğru şekilde yerleştirildiklerini her zaman kontrol etmeniz önemlidir.

Öte yandan, çoğu 3D baskı yazılımı size bu konuda yardımcı olacaktır, doğru miktarda kullanmaya çalışın, aksi takdirde çok fazla malzeme israfı yapmış olursunuz.

Yanlış yönlendirme

Ev kullanımımız için satın alabileceğimiz çok sayıda ticari 3D yazıcı, baskının yazılımda gördüğümüz 3D modelden farklı bir yönde yapılmasını gerektiriyor. Örneğin, yazdırmak istediğimiz şeyin üst kısmı alt kısımdan daha büyükse (böylece daha az desteğe ihtiyacımız olacak), modeli baş aşağı basmak faydalı olabilir, ancak böyle bir tasarımı değiştirmeden yazdırmak da hatalara neden olabilir.

Bu nedenle, 3D yazıcınızda kaçınmanız gereken hatalardan biri de tam olarak doğru yönlendirmeyi kullanmamaktır ve size en başından beri söylediğimiz gibi, bu hatalardan herhangi birinin yapılması felakete, çalışma saatlerinin boşa gitmesine neden olabilir, sonuç olarak çöpe atmak zorunda kalacağınız bir sürü malzeme bırakır.

Asla filamentlerden tasarruf etmeyin

Acemi bir 3D baskı kullanıcısının, ilk projeleri için genellikle yanlış olacak ve çöpe gidecek olan kaliteli bir filamente çok fazla para harcamak istememesi normaldir. Bununla birlikte, düşük kaliteli filament kullanmak, ekstrüderde veya başlıkta kalıntı bırakmak gibi pek çok soruna neden olabilir ve bu da er ya da geç arızaya neden olabilir.

Bu nedenle tavsiye, piyasadaki en iyi filamenti seçmeseniz bile en kötüsünü de almayın. 3D yazıcı topluluğuna, belirli 3D yazıcı modeliniz için en iyi filament türünün ne olduğunu sormanızı öneririz (çünkü kesinlikle deneyimli kullanıcılar bulacaksınız) ve bu konuda eksik kalmayın, aksi takdirde arızalar şeklinde pişman olursunuz.

Süreci takip etmemek

3D baskı süreci oldukça uzundur ve tasarıma bağlı olarak kelimenin tam anlamıyla birkaç saat sürebilir. Bu nedenle birçok kullanıcı, nihai sonucun farkında olmadan süreç bitene kadar yazıcıyı kaderine terk eder. Bunu yaparak, baskı işlemi sırasında bir sorun varsa, yazıcı bunu kendi kendine nasıl gerçekleştireceğini bilemeyecek ve baskı yapmaya, malzeme, elektrik harcamaya ve cihazda arıza oluşturmaya devam edecektir.

Bu nedenle, tavsiye, her zaman işi denetlemenizdir. Bastırdığınız tasarımın nasıl şekillendiğine bakmak için saatler harcamak zorunda değilsiniz, ancak zaman zaman, en az 15 dakikada bir göz atmak iyi bir fikir olacaktır.