Outer Range inceleme – Outer Range dizi konusu

‘Outer Range’, ‘Yellowstone’un muazzam popülaritesinden yararlanmak için basit bir girişim gibi görünebilir. Taylor Sheridan tarafından yaratılan evrenin dışında bir çalışmayla denemeye değer bir damar gördüğü için kimse Amazon Prime Video’yu suçlayamaz, ancak eldeki diziyi buna indirgemek bir hata olur.

İlk iki bölümüyle 15 Nisan’da prömiyeri yapılan ve ilk sezonunu oluşturan sekiz bölüm tamamlanana kadar her hafta iki bölüm daha yayınlanan ‘Outer Range’ başlangıçta bir western seti olarak doğdu, giderek daha fazla bir bilim kurgu bileşeni gibi görünmeye başladı.

Outer Range inceleme

‘Outer Range’de, Tillerson’ların topraklarının bir kısmını kendilerine ait olduğunu iddia eden Tillerson’larla karmaşık bir ilişkisi olan bir çiftçi ailesi olan Abbott’ların hikayesini izliyoruz. Dizinin, izleyicinin dikkatini çekmek için senaryosunun gücüne ve oyuncu kadrosunun iyi çalışmasına güvendiği, ‘Yellowstone’u daha çok andırdığı yer burasıdır. İlk temasta en çok göze çarpan, 2003’teki ‘Mister Sterling’den bu yana oynadığı ilk dizide Josh Brolin’dir.

Dizinin yaratıcısı Brian Watkins’in yaklaşımları, onu dizinin anlatısal terimlerle dayandığı bir dizi karmaşıklıkla başa çıkmaya zorlar. Bir yandan, Tillersons’la olan bu gergin ilişki, daha ilk bölümden itibaren sürekli bir tehdit olmaya çağrıldığı için iyi gerilim anlarıyla ayrılıyor. Günün sonunda, ‘Outer Range’in ilk draması doğar ve ilk bölümlerde doğaüstü faktörden daha büyük bir ağırlığa sahiptir.

outer-range-inceleme-1

Outer Range konusu

Tabii ki, dizi tartışmalarıyla başa çıkmak söz konusu olduğunda daha gelenekseldir, ancak bunu ayıklıkla ve dizinin genel anlamda sahip olduğu o sakin ritmi yeniden canlandırma zamanının geldiğini bilerek yapar. Bunun halktan bazılarına özellikle heyecan verici gelmeyebileceğinin farkındayım, ancak bu, diziyi inşa etmek ve parlamasına izin veren diğer malzemeleri eklemek için hayati bir temeldir.

Daha önce bahsettiğim bilimkurgu dokunuşu daha ilk bölümde gizemli bir boşluk şeklinde karşımıza çıkıyor. ‘Outer Range’ için yapılan tanıtım kampanyası bunu etkiledi ve bunun ne olduğu ve Abbott topraklarında nasıl sona erdiği sorusunu bıraktı. Beklendiği gibi, bölümün sonları bu fantastik bileşene büyük önem veriyor.

Bununla birlikte, ‘Outer Range’ önceden var olan eserlerin bir karışımı olmakla yetinmiyor ve bunun kanıtı, orada güçlü yönlerinden birine sahip olacak kadar öngörülemez olmayı başarmasıdır. Dikkatli olun, bu, en azından başlangıçtan itibaren çılgınca bükülmelerle dolu olduğu anlamına gelmez, aksine her zaman arka planda olan ve yavaş yavaş varlık kazanan bir şey olduğu anlamına gelir.

outer-range-inceleme-2

Outer Range nasıl bir dizi?

Ve daha önce bahsettiğim o sakin ritim, gizemi genişletmek için bir bahane değil, hem hikayeye hem de karakterlerine bir varlık üstlenmeleri için yeterli alan vermenin bir yolu. Bu, her şeyin çok ölçülü olduğu sahneleme çalışmasına da yansıyor ve bize manzara keyfine kapılmadan görsel açıdan güçlü anlar yaşatıyor. Ayrıca gecenin gündüze galip gelme eğilimi vardır, dolayısıyla bunun için de pek fırsat yoktur.

‘Outer Range’ önümüzdeki haftalarda en çok konuşulan dizilerden biri olmayı vaat ediyor. Amazon’da elinde özel bir şey olduğunu biliyorlardı ve bu yüzden her Cuma sadece iki bölüm yayınlamaya karar verdi. Ben zaten bağımlıyım ve aynı şeyin birçoğunuzun başına geleceğini hayal ediyorum. Dizi şu anda Türkiye’de ilk sezonda tüm bölümleriyle yayınlanmış durumda.